Як правильно молитися, щоб Бог почув і допоміг?
Автор: Валентина Мальгіна
Щоб Бог відповів на молитву, потрібно молитися правильно. Це не означає фанатичне дотримання всіх дрібних приписів: як стояти, перед якою іконою, в якій послідовності читати молитви, як правильно робити поклони. Не слід занадто сильно боятися зробити при молитві щось не так і тим більше через це відмовлятися від молитви. Бог бачить наше серце, а випадкова похибка не зробить нас злочинцями в Його очах.
Короткий зміст:
Правила молитви
Молитися з чистим серцем. Щоб Бог не поставив нашу молитву під питання, молитися потрібно з чистим серцем і з глибокою вірою. Як кажуть у православ’ї, з відвагою, але без зухвалості. Відвага означає віру у всемогутність Божу і в те, що Він може пробачити найстрашніший гріх. Зухвалість — це неповага до Бога, впевненість в Його прощенні. Щоб молитва не була зухвалою, потрібно бути готовим прийняти волю Божу, в тому числі тоді, коли вона не збігається з нашими бажаннями.
З якими почуттями моляться Богу? За словами батюшок Української церкви, під час молитви не треба шукати особливих почуттів, духовних насолод. Найчастіше молитва грішної людини, якими є ми всі, буває важкою, викликає нудьгу і тяжкість. Це не повинно лякати і бентежити, тим більше не можна кидати молитву через це. Єдині почуття, які допустимі при молитві, але вони приходять із часом — це почуття своєї негідності і благоговіння перед Богом.
З якими словами треба звертатися до Бога? Для того, щоб було легше молитися і просити Бога про правильні речі, Святі і просто благочестиві люди склали безліч молитов. Вони освячені авторитетом церкви, святими стали самі слова цих молитов.
Батюшки порівнювали молитву, складену святими, до камертону, за яким настроюється душа людини під час молитви. Тому для новачка молитва статутна більш корисна для душі, ніж молитва своїми словами. Однак до неї можна додати і свої прохання.
Як правильно молитися Святим? Кожен день під час ранкової молитви людина звертається до свого Святого захисника, в честь якого була названа при хрещенні.
Деяким Святим моляться при особливих потребах. Тоді молитву до цього Святого можна читати в будь-який час. Якщо ви постійно молитеся якомусь Святому, бажано мати в будинку його ікону. Якщо ви хочете помолитися якомусь Святому особливо, можна піти для молитви в церкву, де є його ікона або частка його мощей.
Як потрібно починати і закінчувати молитися?
- Перед тим, як почати молитву, потрібно побути в тиші і подумки зосередитися.
- Закінчивши молитися, потрібно трохи побути в молитовній позі і осмислити молитву.
- На початку і наприкінці молитви потрібно осяяти себе хресним знаменням.
У домашньої молитви, як і у церковної, існує статутний початок і закінчення. Вони наведені в молитовнику.
Молитовне правило в православ’ї
Більшості людей важко визначити для себе тривалість молитви: деякі лінуються і моляться мало, а деякі беруть на себе надмірну працю і надривають сили. Для того, щоб дати людині орієнтир, існують молитовні правила. Головними і обов’язковими є ранкове і вечірнє молитовні правила.
Що таке молитовне правило? Молитовне правило — це чітко встановлена послідовність молитов, призначених для щоденного читання. Молитовні правила читаються людьми вдома поза богослужінням, вранці і ввечері. У ці правила входять основні православні молитви, а також особливі ранкові та вечірні молитви, в яких ми просимо Бога простити наші гріхи і зберегти нас неушкодженими протягом дня і ночі.
Повне молитовне правило, ранкове і вечірнє, міститься в молитовниках. Ті, хто не може читати повне молитовне правило, можуть, з благословення батюшки, читати скорочені, що включає не всі молитви.
Наприклад, молитва оберіг за сина може читатися під час виконання молитовного правила, це зробить її ефективнішою. Читаєте її зранку і ввечері після того, як прочитали молитви з молитовного правила.
Простий варіант молитви
Коротке молитовне правило преподобного Серафима Саровського. Серафим Саровський дав це правило своїм духовним чадам, які живуть на Землі. Воно охоплює весь день, і його зазвичай рекомендують як коротке правило для початківців. Як вчив преподобний Серафим:
Вранці потрібно встати перед іконами і прочитати по три рази «Отче наш…», «Богородице Діво, радуйся…» і один раз Символ віри.
Отче наш
Отче наш, що є на небесах! Нехай святиться Ім’я Твоє. Хай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні. І прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. І не введи нас у спокусу, але визволь нас від лукавого. Бо Твоє є Царство, і сила, і слава навіки. Амінь.
Молитва до пресвятої Богородиці
Богородице Діво‚ радуйся, Благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти і благословенний плід утроби Твоєї, бо Ти породила Спасителя душ наших. Твоєї милості просимо, Богородице Діво, молитви наші у скорботі почуй та від бід позбав нас, Єдина, Чиста і Благословена. Преславна Богородице, прийми молитви наші і донеси їх Синові Твоєму і Богові нашому, щоб врятував задля Тебе душі наші. Амінь.
Символ віри
Вірую в єдиного Бога Отця, вседержителя, творця неба і землі, і всього видимого і невидимого. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, єдинородного, від Отця народженого перед усіма віками — світло від світла, Бога істинного від Бога істинного, народженого, єдиного з Отцем, що через нього все сталося.
Він задля нас, людей, і нашого спасення зійшов із небес, і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став людиною. І був розп’ятий за нас за Понтія Пілата, і страждав, і був похований, і воскрес у третій день, згідно з писанням. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І вдруге прийде зі славою судити живих і мертвих, а його царству не буде кінця.
І в Духа Святого вірую, Господа животворящого, що від Отця і Сина йде, що з Отцем і Сином рівний, що говорив через пророків. В єдину, святу, соборну й апостольську Церкву. І сповідую одне хрещення на відпущення гріхів. Очікую воскресіння мертвих і життя майбутнього віку. Амінь.
Днем, до обіду, залишившись на самоті, потрібно читати тихо молитву «Господи Ісусе Христос, Сину Божий, помилуй мене грішного/грішну» (це і є всі її слова), а якщо навколо люди, то в розумі повторювати «Господи, помилуй».
Після обіду і до вечора потрібно так само повторювати «Пресвятая Богородиця, спаси мене».
Увечері ж, перед тим, як відійти до сну, потрібно помолитися так само, як і вранці.
За бажанням, на додаток до ранкових і вечірніх молитов можна читати акафісти Господу Ісусу Христу, Богородиці і святим.
Як правильно виконувати?
Молитовне правило відбувається перед домашніми іконами. Воно читається стоячи або на колінах, в разі хвороби читати можна сидячи. Багато людей за довгі роки вивчають ранкові та вечірні молитви напам’ять, однак найчастіше доводиться молитися за молитовником.
Перед читанням правила потрібно осяяти себе хресним знаменням. Слова молитов потрібно вимовляти неквапливо, вникаючи в їх зміст. Молитви, що становлять правило, можна чергувати з особистими молитвами, особливо, якщо така потреба виникла під час читання правила.
Закінчивши правило, слід подякувати Богові за спілкування і якийсь час побути в молитовному настрої, осмислюючи свою молитву.
Як не відволікатися під час молитви?
Багато вірян скаржаться, що під час молитви їх розум розсіюється, в голову приходять сторонні думки, згадуються старі образи, богохульства і непристойні слова. Або, навпаки, замість молитви виникає бажання вдатися до роздумів. Це все спокуси, неминучі для людини, яка поки не досягла святості. Бог допускає цьому відбуватися, щоб випробувати в людині віру і зміцнити рішучість протистояти спокусам.
Єдиний засіб проти них — чинити опір, не піддаватися їм і продовжувати молитву, навіть якщо молитися важко і хочеться її перервати.