10 порад для початківців, які хочуть почати молитися Богу, але сумніваються
Автор: Валентина Мальгіна
1. Виділіть в розкладі час для молитви
Виділити час — найголовніше для розвитку вашої молитви. Якщо ви не можете знайти час для молитви, ваше життя не буде розвиватися. Спочатку виділяйте небагато часу. Якщо ви не готові присвятити навіть трохи часу молитві, відмовтеся від молитви прямо зараз.
Призначте зустріч з Богом. Якщо зустрічі немає в розкладі, її завжди легко відкласти. Хіба ви змогли б забути про зустріч з президентом країни? Невже Бог не важливіше, ніж президент?
Зробіть її пріоритетною. Якщо у вас є вільний час — це чудово. Але для більшості з вас знайти час для молитви означає, що ви повинні пожертвувати якимось іншим заняттям (телевізор, сон, бізнес, друзі), навіть якщо воно приносить вам задоволення. У списку ваших пріоритетів молитва повинна пересунутися вгору і помінятися місцями з чимось, що раніше було більш важливим. Вона повинна опинитися серед тих справ, не зробивши які, ви не можете лягти спати. Те ж саме як почистити зуби.
Між іншим, до Бога звертатись можна із конкретними проханнями, для яких і складено молитви. Наприклад, якщо вам потрібна молитва від пороблень, то просто читаєте її текст, усвідомлюючи, що він означає. Якщо текст читати машинально, то ефекту не буде, бо молитва — це звернення до Бога від душі.
Далі, вирішить, скільки часу в день ви готові виділити, щоб почати молитися. Будьте розсудливі, 10 або 12 хвилин може бути хорошим початком. Якщо ви не можете вичавити звідкись 10-12 хвилин, значить, ви налаштовані несерйозно. Коли дзвонить ваш кращий друг, ви виділяєте час для розмови з ним або з нею, навіть якщо вам потрібно пожертвувати важливими справами. Ви, може бути, поки цього не знаєте, але Бог ваш найкращий друг, і виділити трохи часу для Нього кожен день — це найкращий довгостроковий вклад, який ви можете зробити.
2. Просто почніть
Не витрачайте занадто багато часу на роздуми. Не чекайте поки «прийде настрій». Не шукайте «слушного часу». Приводів, щоб перервати вашу молитву або почекати з її початком завжди можна знайти достатньо. Ігноруйте їх і сфокусуйтеся на тому, щоб просто почати, нехай навіть з чогось дуже малого.
Якщо сьогодні здається вам невідповідним днем, тоді просто поговоріть з Богом «по дорозі». Уявіть, що Він ваш невидимий друг, який сидить з вами в машині або йде поруч з вами, коли ви кудись їдете. Будьте відкриті і чесні, коли почнете: «Я не знаю, поруч Ти чи ні, але сподіваюся, що Ти це почуєш. Я зараз іду в магазин, у мене немає часу зупинятися і молитися. Було б здорово, якби Ти пішов разом зі мною і допоміг все вдало зробити».
Між іншим, є реальні сили, які роблять активні спроби, щоб відірвати вас від молитви. Практично кожен раз я повинен долати ці сили і прикладати зусилля. Думаю, що і ви зіткнетеся з протидією. На вашому місці я б не дивувався.
Нічна молитва або ранкова молитва?. Більшість з нас вирішують молитися в кінці дня. Це добре, але на той час зазвичай я не тільки фізично втомлююся, але і емоційно вичавлений до останньої краплі. Найчастіше вам здається, що немає ні душевної енергії, ні сил, щоб спілкуватися з будь-ким, тим більше з Богом. Хто захоче запрошувати до себе всемогутнього Бога в такому настрої?
Будь ласка, зрозумійте, що це пастка. Молитва може оживити і наповнити вас енергією, якщо ви втомилися. Якщо ви успішно створите емоційний зв’язок з Богом, вона буде такою ж, як енергія коханої людини. Багато разів у мене був такий досвід, що я настільки переповнявся енергією, що довгий час не міг заснути. Іноді я навмисно уникав «глибоких» молитов, щоб потім відразу піти спати.
Отже, завершуючи сьогоднішній день, спробуйте не сидіти біля телевізора. Я можу гарантувати вам, що це не відродить вас ні духовно, ні емоційно. Може бути, після перегляду телевізора вам стане навіть гірше. Закінчите сьогоднішній день не так, як зазвичай. Виділіть час для чесної розмови з Богом.
Ранкова молитва необхідна для початку вашого дня, тому не ігноруйте її. Якщо потрібно, навіть вставайте на 10 або 15 хвилин раніше. Ранкова молитва допоможе вам підготуватися до майбутніх подій і ситуацій. Поки ви молитеся, міркуйте про цей день. Перегляньте свої розклади разом з Богом і запитайте Його поради, як впоратися з певними ситуаціями і обов’язками. Якщо вам доведеться зустрітися з важкою для вас людиною, запитаєте Бога, що Він про це думає.
Почніть з малого. Всі нові відносини з іншою людиною починаються зі знайомства. Те ж саме стосується молитви. Зустріч навіть старих друзів, які довго не бачилися, починається з короткої розмови. Потрібен час, щоб познайомитися з Богом. Іноді найважче — це почати, тому почніть з невеликої чесної розмови про те, як йдуть справи.
Якщо ви тільки вчитеся молитися, ви, звичайно, виявите, що для вас це щось незнайоме. Але пам’ятайте, що всі з цього починали. Навіть найбільші люди молитви в історії починали з цього ж. Спочатку у них були сумніви. У них були свої «злети і падіння» в молитві. Почніть ваші маленькі кроки і залиште вашу гордість. Незабаром все пройде.
3. Міркуйте про точку зору Бога
Найкраща для мене порада про молитву була від відомого китайського християнина, Уочмана Ні. Він говорив, що Бог не буде здійснювати Свою волю до тих пір, поки ми не помиляємося і не попросимо Його про це. Хоча Бог дуже хоче здійснити Свою волю, Він не буде втручатися, якщо ми не попросимо Його це зробити. Якщо Бог втрутиться, це буде вторгненням в нашу свободу і зруйнує нашу здатність дарувати і отримувати любов.
Якщо ми не просимо, Бог не може втрутитися в наші сердечні справи. Його втручання означало б контроль проти нашої волі. Це зруйнувало б нашу свободу і в той же момент зруйнувало б справжню любов. Без свободи не може бути і любові: ми були б як роботи.
Бог — це Батько, який дійсно любить своїх дітей, але Він також поважає їх творче начало і відповідальність. Він ніколи не стане примушувати їх любити Його. Це суперечить природі істинної любові. Бог вибирає чекати, поки його діти не будуть готові відповісти і потім дати їм те, що завжди було Його волею.
Просіть про осяяння. Отже, в чому полягає точка зору Бога? Я виявив, що іноді корисно подумати кілька хвилин про те, що відчуває Бог. Я посилаю Богу тиху думку: «Допоможи мені бачити з твоєї точки зору, Небесний Батько, і якщо є щось, про що я міг би помолитися, що допомогло б Тобі, тоді направ мені думку про це».
Зрозумійте важливість каяття. Коли ви принесете Богові свої вибачення за непорозуміння Його точки зору і Його Серця, ви отримаєте Його справжнє глибоке прощення. Тоді ви відчуєте глибшу близькість. Якщо ми, будуючи відносини з іншою людиною, зв’язуємося з її почуттями і баченням, ми стаємо до неї набагато ближче. З Богом же це все набагато прекрасніше.
Мета каяття в тому, щоб вибачитися перед Богом за помилки і, отримавши Його прощення, стати ближче до Нього. Кінцевим результатом каяття повинно бути почуття радості і прощення. Якщо ви вже покаялися, а потім відчуваєте пригніченість, — ви робите щось не так. Бог хоче, щоб ви йшли вперед і ставали ближчими до Нього. Підсумком є глибока внутрішня радість.
4. Будьте конкретні
Якщо дитина приходить до своїх батьків і каже: «Мені потрібна допомога!» або студент приходить до свого викладача і каже: «Не могли б ви мені допомогти?» перше же зустрічне запитання: «Чим я можу тобі допомогти?» Якщо дитина або студент не відповість на це питання, тоді важко надати необхідну допомогу. Упевнений, то ж саме відноситься і до молитви.
Якщо ви не знаєте, про що б попросити, ось вам підказка. Перше, про що ви можете молитися, це: «Допоможи мені зрозуміти, про що мені потрібно молитися».
Багато людей думають: «Бог вже знає мої потреби, навіщо мені говорити про них?» Це так, Бог знає. Але мудрий Бог не дасть нам нічого до тих пір, поки ми не будемо готові і не захочемо це прийняти. Як сказано в Біблії: «Просіть, і дасться вам». Демонструючи нашу зрілість перед Богом, ми насправді даємо Йому можливість легше відповісти на наші молитви. Батько не хоче розпестити дитину. Батько, перш за все, піклується про те, щоб дитина росла доброчесною. Бог дає нам те, що ми хочемо, і стільки, скільки ми готові прийняти. Коли п’ятирічний малюк запитує «Що таке секс?» ви не будете розповідати йому все в подробицях. У вас більше мудрості. Отже, пам’ятайте, що потрібно бути конкретним в молитвах.
Зараз в світі можна знайти багато книг і семінарів, присвячених постановці цілей у житті. І всюди виділяється один момент: якщо ви хочете досягти своїх цілей — вони повинні бути конкретними. Цей урок також можна застосувати і до нашого життя молитви. Ми повинні бути конкретними.
Наскільки можливо, постарайтеся уявити собі результати, які ви хочете отримати від молитви. Навіть запишіть їх, щоб прояснити. Це допоможе вам матеріалізувати результати молитви і побачити прогрес. Якщо те, про що ви молитесь, збувається, ви можете побачити роботу Бога у вашому житті. Досвід з Богом дуже важливий у розвитку вашого життя молитви і вашої віри.
5. Моліться вголос
Це найважче. Незважаючи на те, що Бог тихі молитви чує, я виявив, що коли я молюся тихо, мої молитви наполовину менш ефективні. Це те ж саме як розмова з близьким другом: коли я промовляю слова вголос, це змушує мене прояснювати мої думки. Коли слова виходять з вуст, і я їх чую, я можу рухатися до наступної думки. Якщо ж я зберігаю слова всередині себе, стає важче продовжувати, і мої молитви поступово зводяться до мовчання.
6. Моліться разом з іншими людьми
Це важко. Це означає, що ми відкриваємо наші дуже особисті думки і бажання в молитві комусь ще. Однак нагорода набагато більше ціни. Коли двоє людей стають ближче до Бога в молитві, вони в той же час наближаються один до одного. Уявіть собі трикутник з Богом на вершині і тими, хто молиться в підставі. Коли вони рухаються назустріч Богу, вони наближаються один до одного.
Один з моментів найбільшої близькості до моєї дружини і дітей — це після нашої спільної молитви. Я маю на увазі не коротку молитву, яку ми як сім’я вимовляємо перед школою, або вечірню молитву. Для нас це просто короткі молитви, як подяка перед їжею. Їх ми вимовляємо по черзі кожен день. Глибока близькість, про яку я говорю, приходить, коли ми молимося разом довго або коли ми ділимося один з одним чимось особистим.
Може бути, ви чули такий вислів «Сім’я, яка молиться разом, — завжди разом». Це не просто гасло, а істина, тому що ви поділяєте особисті моменти життя один з одним.
Коли ви разом моліться, важливо, щоб кожен присутній брав участь. Ніхто не повинен залишитися осторонь. У Біблії говориться: «Де двоє або троє збираються, там Бог серед них». Але з мого досвіду це не означає просто два тіла в одному місці. Це означає, що душі двох або більше осіб беруть участь в цьому разом.
Ще одне зауваження про груповий молитві. Швидше за все, очевидне. З ким би ви хотіли молитися? Звичайно, моліться з членами вашої родини і з близькими вам людьми.
7. Моліться за інших
Молитва за інших корисна не тільки тим, за кого ви молитеся, але також для вас. Це розвиває найважливіший духовний м’яз, який у вас є — ваше серце. Ми знаємо, що розвивати мозок потрібно читанням і навчанням, але забуваємо, що стати хорошою людиною не вийде без турботи про інших.
Малюки народжуються егоїстичними і зосередженими на собі. Щоб стати хорошими батьками, їм треба буде пройти величезну трансформацію і стати людьми, здатними безумовно любити і піклуватися про своїх дітей. Це не станеться автоматично як зростання нашого тіла. Такий процес вимагає освіти і практики, практики і ще раз практики.
Ми також виграємо, тому що молитва за інших ростить і розвиває нашу власну особистість і серце, і ми схожі на Бога. Енергія нашої молитви, спрямована на окрему людину і ситуацію, набагато більш ефективна, ніж розсіяна молитва «благослови всіх».
Молитви передаються точно так же, як передаються думки. Насправді молитви навіть ще більш дієві, тому що вони несуть в собі не тільки думки, а й емоційну силу. Молитви несуть цілющу силу і можуть зцілити не тільки тіло, а й душу. Молитви допомагають іншим людям перемогти депресію, неспокій, гнів, страх, образу і ненависть, і багато іншого.
Пізніше, коли ви зустрінетеся з людиною реально, ви відчуєте, що у вас з’явиться нове почуття любові і розуміння до нього або до неї. Молитва вчить нас терпінню. Вона допомагає нам краще зрозуміти ті речі, які ми можемо змінити, і ті, які не можемо. І особливо молитва вчить нас прощення.
Як вже говорилося, будьте максимально конкретні у тому, про що молитесь. Замість того щоб просто молитися: «Боже, благослови Єлизавету», будьте більш конкретні: «Боже, будь ласка, оточи її почуттям радості». «Боже, будь ласка, помісти в душу Марії ідеї про те, як служити іншим». «Небесний Отець, будь ласка, розтопити любов’ю всі образи і біль, які є в серці Івана».
8. Задавайте питання
В Євангелії від Матвія 7:7 сказано: «Просіть, і дасться вам, шукайте і знайдете, стукайте, і відчинять вам». Також в Євангелії від Матвія 21:22 є слова: «І все, чого ви в молитві попросите з вірою, одержите».
Це дуже важливий момент в динаміці наших відносин з Богом, про який нам потрібно пам’ятати. Батько завжди готовий все віддавати дітям, але він також бажає бачити вклад дитини. Коли я купую одяг або нову іграшку дитині, я завжди спочатку цікавлюся, якого розміру, якого кольору вони хочуть.
Бог також хоче слухати нас. Він вважає за краще почути від нас вираз наших серцевих потреб, а не матеріальних потреб, адже в цьому Його головна турбота про наше щастя. Однак Він також слухає і наші матеріальні потреби.
Я не раз помічав, що корисно записати питання, а потім молитися. Зазвичай я записую отримані відповіді і це прекрасне переживання. Я маю на увазі свої думки, які приходять до мене в «потоці свідомості». Відповіді бувають складними і іноді приходять навіть у кілька стадій, тому запис — це єдиний спосіб отримати відповідь. Це схоже на розмову, коли одна думка нашаровується на іншу. Якби я тільки слухав, я не зміг би схопити ідею і простежити її крок за кроком до повного розуміння. Якщо відповідь містить кілька ідей, дуже важко зрозуміти його до тих пір, поки я все не запишу.
Прислухайтеся до відповідей від Бога. У відносинах головне — взаємодія. Щоб отримати задоволення від молитви, у вас повинно бути не тільки почуття, що Бог слухає вас, але також, що Він відповідає. Як довго ви зможете розмовляти по телефону, якщо людина припиняє відповідати? Ви швидко розумієте, що зв’язок перервався. Тому, будь ласка, думайте про молитву як про відносини в двох напрямках. Ви не тільки говорите з Богом, ви також слухаєте Його відповіді.
Але як початківець людина може зрозуміти, що Бог відповідає йому або їй? Бог часто говорить з нами тихим голосом совісті, який ви можете почути в своєму серці. Дуже легко засумніватися в ньому, тому що ми не звикли його слухати. Послання часто швидкоплинно як сон або вчорашня розмова, тому ви можете засумніватися, чи чули ви щось взагалі. Також значення послання може бути не зрозумілим, і вам не ясно, як його інтерпретувати.
Знову я раджу вам записувати думки, які приходять до вас під час молитви. Напишіть те, що приходить до вас від Бога, так, як ви чуєте. Часто наше розуміння речей змінюється. У школі вам необхідно йти до другого класу до того як ви підете в третій. У спорті, в музиці — те ж саме. Точно також і з молитвою, вам потрібно розвиватися протягом часу через практику. Дуже важливо йти вперед і робити відповідні кроки.
9. Створіть атмосферу для молитви
На кожного з нас, звичайно ж, впливає наше середовище. Ціла область науки досліджує позитивний і негативний вплив на нас кольору, запахів, звуків і навіть дотиків. Я прошу вас серйозно ставитися до вашого оточення для молитви. Ми всі знаємо, що вживання великої кількості шкідливої їжі з плином часу призводить до порушення нашого фізичного здоров’я. Та ж сама аналогія може бути застосована до здоров’я нашої душі і духу. Сучасне телебачення, кіно, окремі напрямки музики і мистецтва можуть завдати серйозної шкоди вашому духовному здоров’ю.
Один із способів підтримувати молитовну середу — це через матеріали, які можуть торкнутися ваші почуття, наприклад, книги. Тому ви можете спробувати «перейти» до молитви після чогось, що може торкнутися ваших емоцій, наприклад читання. Хороша порада — трохи почитати щось надихаюче або зворушливе.
Деяких людей емоційно дуже зачіпають фотографії коханих, фотографії картин або природи. Можливо, вам подобаються свіжі квіти. Багато людей вважає, що їм допомагає створити настрій палаюча свіча. Протягом історії багато людей по всьому світу використовували свічки. Серця інших людей зачіпає музика. Експериментуйте над собою. Навіть самі дії по підготовці середовища можуть допомогти. Тільки пам’ятайте, що середовище має допомагати вам молитися. Воно не повинна відволікати вас від вашої справжньої мети — зв’язку з Богом.
10. Будуйте свою базу крок за кроком
Життя повне злетів і падінь. Всі без винятку проходять через труднощі. Чекайте їх. І коли вони прийдуть, вчіться зберігати стійкість до кінця. Якщо ви молитеся про щось один або два рази, і цього не відбувається, про що ви подумаєте? Що Бога немає? Або вирішите, що молитва не працює?
Може бути, прийде очевидна відповідь, що ви недостатньо довго молилися або пройшло трохи часу. Але я зустрічав людей, які приходили до таких висновків після того як пару раз помолилися. Ці люди чекають чудес. Молитва не повинна бути як покупка лотерейного квитка і очікування від Бога, що Він зробить вас переможцем.
Молитва добре діє в реальному світі, і Бог — це Бог природних законів. Якщо ви хочете побудувати будинок, почати бізнес, або якщо ви хочете виростити дітей, вам потрібно вкласти в це години роздумів і медитації.
Чи вірите ви чи ні, Бог створив природні закони для того, щоб ми могли випробувати більше радості і любові. А не для того, щоб створити нам перешкоди. Радість і любов — це атрибути процесу і відносин. Вони виникають через дії віддання і прийняття, зростання і розвиток нового творіння. Коли ви розвиваєте бізнес або будуєте будинок, на кожному етапі ви відчуваєте радість і щастя, коли бачите, що ваш твір знаходить форму. Коли ваші діти ростуть завдяки вашій турботі, в процесі відносин виникає радість і щастя. Радість і щастя — це не якийсь трофей, який з’являється в особливий день, коли робота завершена.
Якщо ви фокусуєтеся тільки на якомусь певному кінцевому результаті, тоді ви будете розчаровані. Навіть якщо ви його досягнете, ви не відчуєте довгострокової радості, а тільки моментальне почуття. Думайте, що молитва подібна диханню або їжі. Для доброго здоров’я вам потрібно робити це кожен день. Це не як дзвінок в швидку допомогу, коли у вас раптом серйозні проблеми і вам потрібно, щоб Бог терміново вислав вам невідкладну допомогу.
Молитви, на які Бог не може відповісти. Інша причина, по якій молитва може залишитися без відповіді в тому, що Бог може бути нездатний відповісти на вашу молитву. Чому так? Ми часто говоримо, що Бог всемогутній, але ми забуваємо, що Він наклав на себе обмеження заради вищої мети. Найбільше добро — це справжня любов. Щоб любов була справжньою, обидві людини повинні вільно обрати цю любов. Тому Бог не буде силою втручатися в чиєсь серце. Відповідно до Божого плану, Він не буде примушувати нас любити Його. Відповідно до цього плану, я не можу змусити моїх дітей любити мене. Все що я можу зробити — це постаратися створити позитивну енергію, яка може підтримати розвиток відносин любові, але ніхто, навіть Бог не може гарантувати конкретні результати.
Тому в сердечних справах, куди залучено безліч подій або людей, ви можете довгий час молитися про результат. Потрібен час для того, щоб обставини з’єдналися в правильній послідовності і щось сталося. Подумайте про те, як важко змінити себе. Іншу людину змінити ще важче. І ще важче змінити когось іншого, коли ви обмежені тільки вашими думками і молитвами і не можете використовувати ваш голос або фізичне тіло. Люди повинні змінитися самі, і більшість з нас відкриті до змін тільки в певний день або в певний момент.
Висновок
Починайте діяти прямо зараз!. Тепер ви прочитали цю публікацію, і я сподіваюся, що вона була потрібною. Але тепер настав час для найважчого — практикувати це. Найкращий спосіб отримати вигоди від нової ідеї — це негайно почати її практикувати. Зробіть щось прямо в цю хвилину. Прийміть рішення про ваш наступний крок. Зробіть це зараз.
Наприклад, вирішіть, де ваше «молитовне місце» в будинку і що ви сьогодні ввечері проведете там 10 хвилин і подумаєте про молитву. Бог подібний до люблячого батька, який подзвонив нам на телефон, але ми поставили Його в режим «очікування». Він тут, вічно чекає нас, коли ми піднімемо трубку.