Зводить пальці на ногах: причини у дорослих і дітей

Зводить пальці на ногах: причини у дорослих і дітей

Стан, коли судомить пальці на ногах, зустрічається часто і завдає чимало неприємних хвилин. Судоми — мимовільне, неконтрольоване людиною скорочення м’язів, що супроводжується хворобливими відчуттями, вони можуть бути різної інтенсивності, тривалості і поширеності.

Якщо пальці ніг судомить, причини можуть бути найрізноманітнішими.

Іноді судоми бувають рідко, і лікування не потрібно. Більше неприємностей доставляють хворобливі спазми, що виникають під час сну, коли зводить ступні і пальці ніг і доводиться прокидатися. Якщо це повторюється часто, потрібно розбиратися, чому зводить пальці на ногах що робити.

Зміст:

 • Чому зводить пальці на ногах — первинні причини
 • Зводить пальці ніг — вторинні причини
 • Мало магнію
 • Коли не вистачає кальцію
 • Дефіцит калію
 • Інші причини
 • Зводить пальці на ногах — вагітність
 • Судоми пальців на ногах у дітей
 • Що робити, якщо зводить пальці на ногах
 • Швидка самодопомога при судомах
 • Профілактика судом
 • Чому зводить пальці на ногах — первинні причини

  Коли зводить пальці на ногах, причинами можуть бути:

  Нічні судоми з’являються, коли людина спить в певній позі: з притягнутими до себе колінами і опущеними вниз стопами.

  У цьому положенні часто виникають больові відчуття з фізіологічних причин: відбувається вкорочення м’язів, що призводить до того, що пальці на ногах судомить.

  Болі виникають раптово і різко, при цьому судомою може бути охоплений один або одночасно кілька пальців.

  Крім перерахованих вище існують і інші причини:

  Всі перераховані причини відносяться до первинних (ідіопатичним).

  Зводить пальці ніг — вторинні причини

  Але іноді, якщо зводить пальці ніг, причина і лікування взаємопов’язані і залежать від порушеного обміну речовин або нестачі мікроелементів.

  При усуненні дефіциту мікроелементів і пов’язаного, як правило, з ним гіповітамінозу, рідше будуть турбувати судоми, а можливо, і зовсім припиняться.

  Отже, вторинні причини судом:

  Мало магнію

  Дефіцит магнію пов’язаний з недостатнім або неправильним харчуванням. Достатня кількість магнію — обов’язкова умова нормальної роботи м’язів, т. К. Він бере участь в процесі скорочення м’язових волокон.

  Зниження його рівня можна визначити за такими симптомами:

  Коли не вистачає кальцію

  Кальцій в організмі працює «в парі» з магнієм; його недолік також пояснює, чому зводить пальці на ногах, і провокує судоми.

  Проявами низький вміст кальцію є:

  Низький вміст в організмі кальцію і магнію в подальшому призводить до патології серцево — судинної системи.

  Вітамін Д сприяє всмоктуванню кальцію, синтезується в присутності сонячного світла. Його нестача призводить до дефіциту кальцію і до можливого розвитку судом.

  Дефіцит калію

  Недолік калію призводить до порушення передачі нервових імпульсів, які змушують м’язи скорочуватися, до м’язових волокон. Гіпокаліємія, крім судом, проявляється пітливістю, супроводжує захворювання кишечника, нирок, грає роль при діабеті.

  Дефіцит заліза, клінічно проявляється у вигляді різних анемій, також може супроводжуватися судомами, оскільки залізо бере участь в збагаченні всіх клітин, в тому числі і м’язових, киснем.

  Гіпоглікемія є результатом жорстких дієт або передозування цукрознижувальних препаратів.

  Інші причини

  Є ще причини, що викликають у багатьох стан, коли зводить пальці ніг.

 • Будь-які перепади температур: сонячний удар, захворювання, що супроводжуються лихоманкою.
 • Роздратування рухової зони головного мозку, що виникає при гострому отруєнні алкоголем; простудних захворюваннях, при порушеннях мозкового кровообігу або безпосередньо після нього.
 • Порушення в попереково-крижовому відділі хребта також є причиною того, що зводить пальці на ногах, чому і відбувається утиск нервових волокон.
 • Недостатня фізична активність, «сидячий» спосіб життя — причина того, що поступово м’язові волокна пальців ніг при тривалому вимушеному положенні без руху атрофуються. Крім того, значна віддаленість від серця призводить до недостатнього кровообігу в дрібних судинах стоп, що створює додаткові умови для виникнення судом: поступово дрібні м’язи втрачають еластичність і пружність.
 • Зводить пальці на ногах — вагітність

  Вагітність є періодом в житті жінки, коли дуже часто зводить пальці на ногах; причини, що робити — ці питання хвилюють багатьох жінок під час вагітності. В основному це пов’язано з набраними вагою, збільшеною маткою, набряками, наявністю варикозу. Важливо стежити за вагою і дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.

  Судоми пальців на ногах у дітей

  Таке явище, як судоми пальців на ногах у дітей, спостерігаються досить часто. Це виникає в той період, коли дитина активно росте. Але судомні болю в пальцях ніг бувають і симптомом нездоров’я у дитини — проявом плоскостопості, гіповітамінозу або нестачі мікроелементів.

  Нерідко виникають скарги на те, що зводить великий палець на нозі. Можливі причини цих судом ті ж: плоскостопість, тісне взуття, малорухливий спосіб життя, гіповітаміноз, нестача мікроелементів, хронічні захворювання (цукровий діабет).

  Що робити, якщо зводить пальці на ногах

  Оскільки судоми часто є проявом патологічного стану, на питання — що робити якщо зводить пальці на ногах — вичерпну консультацію може дати тільки лікар після того, як з’ясовано причини цього неприємного симптому. Судоми все-таки не є окремим захворюванням, це симптом, що супроводжує хворобу, вагітність, гіповітаміноз та інші стани.

  Для уточнення причин і подальших дій або лікування, якщо воно буде потрібно, потрібно проконсультуватися з лікарем, який визначить серйозність проблеми і направить до вузького спеціаліста, якщо це буде потрібно.

  Швидка самодопомога при судомах

  Щоб швидко зняти судоми і біль, можна спробувати зробити масаж пальців стопи (від пальців до п’яти), поплескати по м’язах, спробувати їх розслабити.

  Хороший ефект настає від простого вправи: необхідно притягнути пальці носком до себе і потримати в такому положенні декілька хвилин.

  Якщо судомить пальці під час плавання в басейні (річці, море), тут можна зробити ті ж дії: перевернувшись на спину, спробувати потягнути стопу до себе. Якщо подібні судоми вже повторювалися раніше, треба мати з собою шпильку. У разі, коли з’являються судоми вночі, перед сном потрібно зробити масаж стоп, вправи для розслаблення м’язів.

  Основне лікування в таких випадках полягає в усуненні причини, яка до цього неприємного стану призвела. У лікування входить і раціон харчування, в який рекомендується включити горіхи, курагу, банани, мед, сир, квасоля.

  Профілактика судом

  У випадках, коли виникають судоми, необхідно не тільки дотримуватися рекомендацій лікаря, якщо він призначив лікування, але і дотримуватися простих правил, які допоможуть від цього позбутися:

  Ці нескладні заходи захистять від виникнення болю і дискомфорту в ногах і відновлять психоемоційний стан.

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: