Як боротися з депресією в домашніх умовах?

Як боротися з депресією в домашніх умовах?

Щоб зрозуміти, як боротися з депресією, необхідно спочатку визначитися, що ж це таке. Адже це стан комплексно і методично псує життя людини: різко погіршуються відносини з рідними, близькими і колегами, ефективність роботи помітно падає, та й просто в побуті «збоять» все звичні справи.

Будь-яка депресія як патологічний стан в організмі людини складається з трьох складових:

 • Негативні коливання настрою;
 • Вегетативні розлади;
 • Патологічна втома.
 • Зміст:

 • Скачки настрою
 • Вегетативні порушення
 • Астенія
 • Післяпологова депресія
 • Осіння депресія
 • Скачки настрою

  Перша складова — це не просто скачки настрою, людина стає без причини сумним і пригніченим, і залишається таким більше двох тижнів. У нього скаче настрій протягом усього дня, і не обов’язково однаково кожен день. В житті такої людини «тьмяніють» все фарби. Життя стає сірою, тьмяною і нецікавою.

  Поганий настрій може бути дуже різних відтінків: туга, тривога, відчай, дратівливість або байдужість.

  Іноді настрій у людини може бути більш-менш стабільним, а ось в тілі з’являються болі, причину яких об’єктивно встановити не вдається. Досить часто в якості відповіді на затяжну стресову ситуацію виникає тривожна депресія.

  Людина в такому стані боїться засипати, чекаючи кошмарів, знаходиться весь час в страху за рідних і близьких.

  У деяких випадках виникають так звані нав’язливі стани (ерзанье на стільці або ходьба з кутка в куток). Дуже сильна тривога може трансформуватися в напади паніки (людині не вистачає повітря, у нього частішає серцебиття, з’являється тремтіння, озноб або жар).

  При інших видах депресії, крім тривожної, людина, навпаки, загальмовується. Йому стає важче думати, у нього серйозно погіршується пам’ять, увагу, відсутня, як правило, зосередженість.

  Виникає стомлення від простих речей, таких як перегляд телевізора або читання книг. Стає вкрай важко змусити себе виконати повсякденні обов’язки: навести порядок або пропилососити, помити посуд або приготувати їжу і т. п. Більш того — ці процеси здаються «потерпілому» недоцільними або зовсім непосильними.

  Процеси гальмування охоплюють весь організм. Стає важко зосередитися, читати, думати і запам’ятовувати. І навіть відпочиваючи по половині доби, людина не висипається і відчуває себе розбитим.

  Вегетативні порушення

  Друга складова депресії — вегетативні порушення. Якщо терапевт, кардіолог і невропатолог виключили у людини об’єктивні захворювання відповідних органів, то запаморочення або болю в голові, часті сечовипускання або помилкові позиви, проноси і запори, відсутність апетиту, скачки тиску або температури і найпоширеніше — болі в серці — це все вегетативні ознаки депресії.

  Астенія

  Третя складова депресії — астенічна. Вона має на увазі втома, метеозалежність, дратівливість, а іноді і плаксивість.

  Ось така багатолика і багатогранна депресія, яка, можливо, псує життя вам або комусь із ваших близьких. Якщо ви «впізнали» ворога по якихось ознаках, то, перш за все, необхідно зрозуміти що стало причиною її появи.

  Спровокувати виникнення цього стану може все що завгодно: затяжний стрес вдома або на роботі, сумні події в сім’ї, хвороба людини або його близьких, навіть просто зміна сезонів. А іноді причиною депресії може стати і радісна подія.

  Післяпологова депресія

  Найчастіше саме так виникає післяродова депресія. Такий стан викликає перепад гормонів, пережита біль, страхи і побоювання, викликані новою роллю «мами» і, звичайно, нескінченні вимоги малюка.

  Особливо високий ризик виникнення післяпологової депресії у жінок, яким нав’язують певний зразок поведінки. Так, найчастіше молодій мамі можуть до пологів або після підносити якийсь ідеал (маму, бабусю, свекруха), яка трьох (п’ятьох) дітей підняла або одна без чоловіка їх ростила, або жила в будинку без води і з пічним опаленням.

  Чи не в змозі впоратися з однією дитиною, новоспечена мама відчуває свою неповноцінність порівняно з героїчними «зразками для наслідування» і впадає в депресивний стан. Підкреслю, що важливу роль в такій ситуації відіграють саме гормони, які дуже сильно порушують належне сприйняття подій.

  Спробуємо розібратися, як боротися з післяпологовий депресією. До цього «звіра» можна підступитися з різних сторін:

 • Для початку виспіться! Зрозуміло, малюк не перестане заради вас прокидатися ночами і просити їсти, а іноді і просто поспілкуватися. Але хто вам заважає подрімати вдень, коли ваше щастя відключилася після чергового щасливого спілкування вночі;
 • Все і всюди не встигнете, і прагнути до цього теж не варто. Хто сказав, що у вас все повинно виблискувати? Ідеальна мама, свекруха або сестра? Ось нехай прийдуть і покажуть вам недбайливої ​​як повинно бути. Підключайте їх і чоловіка до домашньої роботи;
 • Щодня знайдіть час для себе. Виберіть якийсь із періодів снів вашого малюка і відпочиньте. Зробіть маску для обличчя або подивіться телевізор, або погортайте журнали — відверніться від побуту;
 • Додайте яскраве світло, кольори і запахи в своє життя. Гуляйте днем. На вечірній час змініть щось вдома: купите новий абажур на люстру, або поставте торшер або просто запаліть свічку. Непогано допомагає підняти настрій ефірне масло апельсина — експериментуйте!
 • Проговаривайте з чоловіком проблеми. Не мовчіть! Дуже часто жінка переводить себе здогадками наскільки вона «пострашнела» для нього, а він навпаки захоплений своєю дружиною як Мадонною, але не чіпає її в ліжку заради неї ж самої, щоб вона виспалася;
 • Навчіться розслаблятися або знімати напругу. Можна зайнятися йогою або самонавіюванням — пам’ятаєте фільм «Найчарівніша і найпривабливіша»? Ось і повторюйте! Можна вмиватися холодною водою або помутузіть подушку. А можна разом з чоловіком побитися подушками чи вдвох пошвирять тарілки на кухні. Всі проблеми можна вирішити, повірте;
 • Знайдіть помічника. Адже дуже часто всі проблеми можна вирішити, просто найнявши няню або домробітницю. Або навіть просто запросити сусідку бабу Дусю, яка із задоволенням посюсюкается з вашим маленьким, поки ви домоете посуд, підлоги або доробите будь-яке інше «треба»;
 • Якщо ж вам нічого не допомогло — бігом крокуйте до фахівця, тому що ваша депресія може вплинути на психічне здоров’я вашої дитини.
 • Осіння депресія

  Є ще один підступний вид депресії, який підстерігає практично кожну людину — осіння хандра. У період, коли загальмовується і засинає вся природа, людина як її частина цілком закономірно теж починає сповільнюватися.

  Іноді це викликано об’єктивними причинами, такими, як авітаміноз, негаразди в сім’ї або на роботі, а часом такий стан виникає через різке похолодання. Але, частіше за все, такий процес пов’язаний з підсвідомим небажанням відпустити тепле, яскраве і таке цікаве літо.

  Так як боротися з осінньою депресією або не допустити її? Насправді в цьому випадку все дуже просто.

  Зробіть своє життя яскравішим, подаруйте собі максимум приємного:

 • Нестача вітамінів можна поповнити таблетками з аптеки, а можна фруктами і овочами. Так, восени вони коштують трохи дорожче, ніж влітку, але ж вони такі яскраві, соковиті, смачні — не відмовляйте собі;
 • Додайте в своє життя яскравості. Це може бути все що завгодно, нові фіранки, через які навіть самий тьмяний світ білий буде яскравим. Можна купити теплий одяг на зиму в яскравих і соковитих тонах, намалюйте на віконці маркером сонечко;
 • Слухайте приємну музику, бажано спокійну;
 • Займіться рукоділлям або почніть малювати;
 • Дайте своєму тілу роботу. Фізичне навантаження це найкращі ліки. Втомленому тілу колись буде думати і вже тим більше про погане.
 • Підводячи підсумок, можна сказати одне: перш ніж зрозуміти, як боротися з депресією самостійно, необхідно визначитися з її причиною і знайти союзників. Адже напевно мама або хтось близький (подруга, чоловік, діти) допоможуть вам позбавитися від негативу і повернутися до нормального життя. Будьте бадьорі, сповнені сил і щасливі!

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: