Яблука — користь, шкода і лікувальні властивості

Яблука - користь, шкода і лікувальні властивості

Зміст:

Революційної монографією про яблука стала робота вченого Беррі Джунібера «Історія яблук». До появи книги вважалося, що яблука — гібриди різних фруктів, які росли в Ізраїлі. Але Джунібер описує і науково обґрунтовує той факт, що батьківщина фруктів — Казахстан.

Склад яблук

Яблуні ростуть майже в кожному дачному саду: рослина невибаглива, живе до 100 років, 50-70 років плодоносить, є хорошим медоносом. Одне дерево дає до тонни врожаю за сезон!

Налічується понад 10 000 видів яблунь, але все плоди діляться на червоні, зелені та жовті. Види відрізняються за хімічним складом, але в середньому за даними Національної бази нутрієнтів США в плодах містяться Вітаміни:

Мікро — та макроелементи:

У хімічний склад входять аскорбінова, яблучна, лимонна та винні кислоти, дубильні речовини, нікель, бор і рідкісний вітамін G. На 85,5% яблуко складається з води, на 12% з харчових волокон, 4% припадає на вуглеводи. Білки представлені у вигляді незамінних амінокислот. У шкірці міститься розчинна харчове волокно — пектин. А в насінні — йод.

Склад зеленого яблука відрізняється від складу червоних і жовтих. У червоних і жовтих більше цукру і менше яблучної кислоти. У жовтих менше, ніж в червоних і зелених заліза, але більше пектину. У червоних яблуках міститься бета-каротин.

Найкорисніші — зелені сорти. У них сконцентровано більше корисних речовин і елементів.

Користь свіжих яблук

Корисні властивості зробили фрукти незамінною частиною харчування людей. Спортсмени і бажаючі схуднути полюбили їх за низьку калорійність і допомогу в зниженні ваги.

Загальна

Очищають кишечник

У яблуках міститься пектин — розчинна харчове волокно. Потрапляючи в кишечник, пектин «вбирає» токсини: солі важких металів, пестициди, радіоактивні елементи і миш’як. Пектин загусає, стає в’язким, а тому легко проходить по кишечнику зі сміттям.

Пектин має послаблюючу дію і стимулює моторику кишечника. При запорах рекомендується з’їдати 1-2 зелених яблук натщесерце за півгодини-годину до сніданку.

Покращують травлення

Свіжі плоди стимулюють вироблення шлункового соку і мають жовчогінну дію — цим пояснюється користь фруктів після застілля або при перекуси на ходу. Фрукти змушують шлунок виробляти пепсин, який продуктивніше перетравлює їжу.

У кислих зелених фруктах містяться кислоти: лимонна, яблучна, аскорбінова, які зупиняють бродіння і гниття залишків неперетравлених продуктів в кишечнику.

Надають жовчогінний ефект

Жовч в нормальному стані повинна бути текучою і рідкої, але через рясний жирного харчування вона стає в’язкою, застоюється і жовчний міхур «висихає». Як підсумок — холецистит і жовчнокам’яна хвороба. Яблучний сік «жене» жовч, а, значить, запобігає застої в жовчному міхурі і утворення каменів.

Запобігають подагрі і сечокам’яну хворобу

При надлишку сечової кислоти випадає в осад і утворюються солі або урати, які осідають в нирках і суглобах. При накопиченні солей розвивається подагра, а в нирках утворюються камені.

Користь фруктів для здоров’я полягає в тому, що в них міститься яблучна кислота, яка взаємодіє з сечовий кислотою і перешкоджає випаданню осаду. Вітамін С зміцнює суглоби, а калій руйнує кристали солей.

Захищають від хвороб

У яблуках міститься вітамін С і фітонциди. Вітамін С — природний імуностимулятор, який змушує організм активувати захисні сили. Фітонциди — речовини, які утворюються в плодах для захисту від бактерій, вірусів і грибів. Фітонциди створюють бар’єр золотистого стафілококу, грипу та збудників дизентерії. Виявляється користь для організму, ослабленого після перенесених хвороб і при відновленні втрачених сил.

Зміцнюють судини

Пектин, який багаті яблука, абсорбує холестерин і виводить з організму. Результат — чисті судини і відсутність наростів на стінках. Вітамін С зміцнює стінки судин, робить їх пружними, еластичними і непрохідними для токсинів.

Бережуть зуби

При жуванні твердої їжі зуби очищаються від м’якого нальоту.

У плодах містяться кислоти, які розщеплюють «дорослі» камені. Фітонциди дезінфікують ясна і всю ротову порожнину. При пережовуванні твердого фрукта жувальні м’язи отримують навантаження, а дрібні частинки масажують ясна, покращуючи кровообіг. Тому яблука корисні для дітей, у яких ще не виросли корінні зуби і ослаблені м’язи щелепи.

Захищають печінку

Щоб не «вбити» печінку, потрібно їсти сирі або печені яблука. Користь для печінки цих яблук однакова, так як в складі печених яблук зберігаються пектини. Пектини виводять отрути з організму, не даючи їм всмоктуватися в кров, тому зменшується навантаження на печінку.

Омолоджують організм

Яблуко — символ молодості. Фрукт містить вітаміни А і Е, амінокислоти і органічні кислоти. Пектини виводять з клітин «бруд», що надходить з неякісною їжею, пов’язують вільні радикали і захищають клітини від проникнення радіоактивних елементів. Яблука — рекордсмени за вмістом нікелю, який необхідний для обмінних процесів.

Допомагають схуднути

Яблучний розвантажувальний день — один з кращих одноденних монодієт для схуднення. Яблука очищають кишечник, виводять холестерин. Вони малокалорійні: 52 ккал на 100 гр. Один фрукт добре втамовує спрагу, так як на 85,5% складається з води.

Але при схудненні врахуйте: в жовтих і червоних плодах більше цукру, ніж в зелених. Під час дієти для втамування голоду замість вечері хороші запечені яблука. Їх користь в тому, що вони не навантажують травну систему і швидко перетравлюються.

Якщо стався зрив з дієти або за вечерею було щедре застілля, то допоможе яблуко на ніч. Користь полягає в тому, що кислоти стимулюють вироблення шлункового соку і жовчі, і їжа швидше перетравиться.

При вагітності

У плодах міститься вітамін С, необхідний для ослабленого в період вагітності імунітету.

Фрукти багаті залізом. Брак елемента — супутник майбутніх мам.

У яблуках міститься вітамін В9. Вітамін В9 важливий для дитини, так як знижує виникнення аномалій плоду. У мам, у яких спостерігалася нестача фолієвої кислоти, частіше з’являються на світ діти з каліцтвами і відхиленнями.

Користь мочених яблук

Взимку заповнити бракуючий вітамін С допоможуть мочені яблука. Користь фрукта в такому вигляді не менше, ніж від свіжих. В процесі мочіння не втрачаються вітаміни, мінерали та харчові волокна, зате накопичуються кислоти. Такі фрукти — джерело біфідобактерій, які необхідні кишечнику для балансу і здорового травлення.

Користь сушених яблук

Невелика кількість сухофруктів зарядить енергією і поживними речовинами.

Сушені яблука корисні дітям: у них міститься кальцій; і дорослим, що страждають дефіцитом елемента. У сухофруктах збереглися харчові волокна, які благотворно впливають на кишечник.

Користь печених яблук

У таких фруктах зберігається частина корисних речовин. У такому вигляді плоди, на відміну від свіжих і мочених, безпечні для хворих на гастрит і виразку. Печені яблука — ідеальний вечерю: вони швидко засвоюються, малокалорійні і поживні. У печених фруктах зруйновані харчові волокна, тому вони не викликають здуття і метеоризму.

Лікувальні властивості

Корисні властивості не могли залишитися непоміченими для медицини. На основі свіжих і сушених фруктів, а також соку складені талмуди рецептів.

При подагрі і атеросклерозі

Розчиняти кристали солей і нейтралізувати сечову кислоту — це властивості, через які фрукт корисний при лікуванні атеросклерозу, сечокам’яної хвороби і подагри. Хворим рекомендується випивати півсклянки соку за 15 хвилин до їжі один раз в день.

При гастритах і виразках

Сирі яблука багаті клітковиною, тому їх не рекомендується вживати при гастритах і виразковій хворобі. Але в процесі термічної обробки і сушки пектин руйнується, і фрукти з агресорів хвороби перетворюються в ліки.

Печені яблука швидко перетравлюються шлунком, без зайвої напруги і рясного виділення шлункового соку, тому хворим рекомендується на вечерю з’їдати 1-2 печених плода.

При застуді

Народні лікарі рекомендують при застуді готувати настоянку на сушених яблуках.

  • Жменьку сухофруктів залийте окропом і настоюйте півгодини.
  • Пийте настій протягом дня.
  • Лікувальні властивості сухофруктів майже не поступаються корисним властивостям свіжих: в сухофруктах відсутня пектин. Від висушених плодів в настойку переходять всі вітаміни, мікроелементи та корисні речовини.

    Шкода і протипоказання

    Найбезпечніший спосіб вживання фруктів — в запеченому вигляді. Шкода від печених яблук немає навіть у хворих на цукровий діабет, ожиріння і гастритом.

    Зелені

    Протипоказання через велику кількість клітковини стосуються хворих:

    Мочені

    Шкода через великої кількості кислот в складі проявляється при:

    Червоні

    Для людей, які страждають «алергією на червоне», є ризик шкоди яблук з червоною шкіркою. У таких сортах в шкірці міститься пігмент бета-каротин, який викликає алергію.

    Жовті

    У таких фруктах багато цукру, тому вони небезпечні для хворих на ожиріння, цукровий діабет і найменше підходять для дієт.

    Сахара руйнують зубну емаль і сприяють прогресуванню карієсу. Солодкі яблука викликають здуття і метеоризм, так як в них мало кислот.

    Кісточки

    Небезпечно є у великій кількості кісточки: в них міститься глікозид амігдалин. Речовина в шлунку розщеплюється до синильної кислоти, яка отруйна для людини.

    Як вибрати яблука

    Цивілізація в гонитві за кількістю примудрилася зіпсувати якість натуральних продуктів. Постачальники прагнуть надати плодам глянсовий вид без єдиної червоточини і для цього в хід йдуть небезпечні отрути і хімікати.

  • Купуйте плоди, вирощені у вашому регіоні або прилеглих регіонах.
  • «Скукоженний» і зморщена шкірочка вказує на те, що плід зберігається не один сезон.
  • Яблука з глянцевим блиском не беріть: для додання фруктів «голлівудського» виду їх натирають воском. Він накопичується в організмі і викликає виразку, гастрит і хвороби печінки.
  • Свіжі натуральні фрукти відрізняються ароматом: плоди, «облиті» хімікатами, не мають запаху.
  • У сезон врожаю правильно вибрати фрукти простіше, адже на прилавках з’являються свіжозібране місцеві плоди. Не нехтуйте непоказними, невеликими, неправильної форми плодами з червоточинами: вони корисніше, ніж красиві, великі і без єдиної вади.

    Територія жінок

    Зараз ви знаходитесь тут:

    Можливо, вас зацікавить: