Вітамін С — користь, джерела і норма в день

Вітамін С - користь, джерела і норма в день

Зміст:

Латинське слово «vita» — життя, лягло в основу російського слова «вітаміни», надавши йому значення важливого поняття. Вітаміни — активні хімічні сполуки, які беруть участь в обміні речовин і підтримують гомеостаз. Одним з потрібних і важливих для людини вітамінів є аскорбінова кислота — вітамін С.

Користь вітаміну С

Аскорбінова кислота є активним учасником різних процесів, що відбуваються в організмі, але самостійно синтезувати вітамін організм не в силах, тому важливо вживати в їжу продукти, багаті вітаміном С або вживати аптечні комплекси.

Аскорбінова кислота бере участь в процесах кровотворення, благотворно впливає на функції нервової системи і є стимулятором в роботі ендокринних залоз. Без її участі неможливо нормальне засвоєння заліза. Вітамін С необхідний кровоносних судинах, без нього вони стають ламкими, крихкими і тонкими. Хондроцити — хрящові клітини, за участю вітаміну С виробляють протеоглікани — речовини, що живлять хрящ, зміцнюють його і роблять більш еластичним і розтяжним.

Вітамін С володіє потужними антиоксидантними властивостями, бореться з вільними радикалами і виводить їх з організму. Необхідний вітамін для успішного росту і розвитку сполучної тканини і колагенових волокон. Недарма аскорбінка вважається «вітаміном молодості».

Безсумнівна користь вітаміну С для імунної системи — він підсилює захисні механізми, запобігаючи розвитку запальних захворювань і захворювань іншого характеру — інсульт, інфаркт і діабет. За участю аскорбінової кислоти зростає відновлювальний ресурс організму, швидше загоюються рани і виразки шкіри.

Корисні властивості вітаміну С на цьому не закінчуються, він бере участь і в процесі вироблення карнітину — речовини, що відповідає за енергоутворення. При дефіциті аскорбінової кислоти людина відчуває себе втомленою, млявою і швидко втомлюється. При серйозної нестачі з’являються болі в суглобах, хрящова тканина стає менш еластичною і важко рух суглобів. Дефіцит аскорбінової кислоти призводить до кровоточивості ясен, погіршується тургор тканин і настає передчасне старіння. У дитячому організмі нестача вітаміну С призводить до порушення процесів окостеніння.

Оскільки вітамін С надходить в організм ззовні і міститься тільки в продуктах рослинного походження, слід пам’ятати, що аскорбінова кислота — нестійке з’єднання, яке легко розпадається при високій температурі, під впливом сонячних променів, води і при контакті з металевими предметами, тому краще використовувати емальований або скляний посуд, пластикові лопатки для перемішування.

Норма в день

Користь вітаміну С відчутна тоді, коли він надходить в організм в потрібній кількості. Ще недавно нормою вживання аскорбінової кислоти для дорослої людини було 100 мг на добу. Дослідження показують, що вітамін можна приймати в більшій дозуванні — до 4 г на добу, тоді проявляться основні корисні властивості.

У яких продуктах міститься

Джерела вітаміну С: цитрусові, ківі, чорна смородина, чорноплідна горобина, шипшина, зелень петрушки, болгарський перець, кольорова і білокачанна капуста. Вітамін міститься в зеленому і ріпчасту цибулю, в щавлі, томатах, огірках, картоплі і в гарбузі.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: