Відновлення гормонального балансу

Відновлення гормонального балансу

Порушення гормонального фону — одна з найбільш частих причин розвитку гострих і хронічних захворювань жіночої статевої системи, відтіснила в сторону навіть горезвісні статеві інфекції. Тонко збалансовану, а тому надзвичайно вразливу систему взаємодії гормонів жіночого організму може порушити, по суті, що завгодно: сильний стрес, пов’язаний з неприємностями на роботі або в родині, ускладнення після перенесеного інфекційного захворювання, хвороби органів ендокринної системи і навіть неправильне харчування.

Як відновити гормональний баланс? Зупинимося на найпоширеніших методах корекції порушень.

Зміст:

 • Виявлення гормонального дисбалансу
 • Як відновлюється гормональний баланс у жінок?
 • Лікування народними засобами
 • Виявлення гормонального дисбалансу

  Відзначимо, що найважливішими жіночими гормонами є прогестерон і естроген: їх взаємодія формує менструальний цикл, сприяє розвитку вторинних статевих ознак і регулює складні процеси в організмі жінки протягом всього репродуктивного періоду. Після настання клімаксу виробництво естрогену припиняється з одночасним закінченням виробництва зрілих яйцеклітин.

  Як зрозуміти, що процес вироблення жіночих статевих гормонів порушений?

  Найчастіше жінки помічають відхилення досить пізно, вже на етапі розвитку хронічних захворювань, до числа яких відносяться полікістоз, ендометріоз, поява поліпів, міома матки, гіперплазія енедометрія і інші досить серйозні проблеми зі здоров’ям.

  Тим часом, щоб досягнення гормонального балансу було ефективним і порівняно швидким, його краще «захопити» на самому ранньому етапі.

  Зверніть увагу на менструальний цикл: зазвичай саме його збої першими сигналізують, що баланс гормонів в організмі порушений. Дисфункціональні маткові кровотечі, аменорея, сильні болі під час місячних, значні зсуви циклу — все це говорить про те, що пора звернутися до лікаря, який розповість, як відновлювати гормональний баланс організму, а при необхідності — випише препарати для нормалізації вироблення жіночих гормонів.

  Але перед цим він обов’язково проведе повноцінну діагностику: направить пацієнтку на аналіз крові, УЗД, лапароскопію або гістероскопію. Непрямим ознакою серйозного дисбалансу гормонів може бути і безпліддя, а також невиношування вагітності, але остаточний діагноз може поставити тільки фахівець.

  Запам’ятайте тривожні симптоми, щоб відразу ж звернутися до гінеколога тільки вони з’являться:

  Як відновлюється гормональний баланс у жінок?

  Основним способом лікування гормонального дисбалансу і обумовлених їм захворювань на сьогоднішній день вважається гормонотерапія: з її допомогою усуваються менструальні порушення і інші симптоми, але в деяких випадках запобігти ускладненням не вдається. Тоді доводиться вдаватися до оперативного лікування, результати якого закріплюються, знову-таки, прийомом гормональних препаратів (іноді досить тривалим).

  При дефіциті прогестерону застосовують утрожестан, дюфастон або їх аналоги, при нестачі естрогену — овестин, норколут і інші препарати схожого дії. Точний підбір конкретного препарату здійснює лікар з урахуванням результатів аналізів, анамнезу пацієнтки і інших чинників, здатних вплинути на хід лікування.

  Самостійно експериментувати з ліками, навіть маючи на руках дані лабораторних досліджень, не варто: той же утрожестан, наприклад, хоча і відновлює гормональний баланс, але надає різний вплив на організм жінок в залежності від віку, загального стану, наявності або відсутності супутніх захворювань.

  У таких препаратів завжди є протипоказання, тому приймати їх потрібно тільки за призначенням лікаря!

  Лікування народними засобами

  При лікуванні простих випадків дисбалансу, що не вимагають медикаментозної корекції, для профілактики збоїв, а також у складі комплексної терапії (поряд з гормональними препаратами) можуть застосовуватися народні засоби. Сьогодні є безліч видань, що розповідають, як можна відновити гормональний баланс народними засобами, але всім радам поспіль довіряти, безумовно, не варто, і ось чому.

  Як правило, народні способи корекції гормонального фону зводяться до прийому фітогормонів і фітоестрогенів — низькомолекулярних органічних речовин з високою біологічною активністю. Вони виробляються певними видами рослин і можуть викликати естрогенний або антіестрогенний ефект. Неправильний підбір методики при самолікуванні загрожує різними неприємностями, в тому числі на алергію, передозуванням (а вона можлива навіть при прийомі «безпечних» відварів трав), перепадами артеріального тиску і не тільки.

  Найбільш сильний ефект при дисбалансі, що супроводжується підвищеним виробленням естрогену, надають полин, шавлія, перстач гусячий — ці трави в засушеному вигляді заварюють гарячою водою, наполягають і приймають в певні дні циклу.

  При зниженні вироблення естрогену (особливо при клімаксі) рекомендують пити відвари м’яти, меліси і звіробою. Певний вплив на стан репродуктивного здоров’я надає і дієта: особливості повсякденного режиму харчування можуть сприяти виробленню жіночих статевих гормонів, а дефіцит калорій в раціоні часто пригнічує функції яєчників. Тому лікарі часто радять пацієнткам, організм яких виробляє мало естрогену, поряд з гормональною терапією коригувати свій стан за допомогою правильної дієти.

  Потрібно стежити за загальною калорійністю раціону, при якому кількість надходить з їжею, покриває її витрата, а також є більше риби (особливо жирної), яєць, молочних продуктів. А ось споживання цільнозернових хлібобулочних виробів і напоїв з кофеїном краще скоротити.

  При дефіциті прогестерону корисно знати, як підвищити швидкість відновлення гормонального балансу за допомогою харчування: в меню слід додати страви з високим вмістом вітамінів С і Р (напої з шипшини і чорної смородини, десерти з цитрусових і т. д.). Повністю відновити нормальне співвідношення жіночих гормонів за допомогою харчування неможливо, але як допоміжного засіб використовувати його можна і потрібно — тоді ваш організм впорається з наслідками збою набагато швидше.

  Правильна дієта, боротьба зі стресом, уважне ставлення до свого здоров’я допомагають уникнути різких коливань гормонального фону, що виходять за рамки норми. Але якщо проблема вже з’явилася, не відкладайте візит до лікаря: чим раніше призначене лікування — тим менше ризик ускладнень.

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: