Шоколад — користь, шкода і правила вибору
Автор: Валентина Мальгіна
Зміст:
- Склад шоколаду
- Горького
- Молочного
- Білого
- Користь шоколаду
- Загальна
- Для жінок
- Для дітей
- Молочного
- Горького
- Білого
- Шкода і протипоказання шоколаду
- Як вибирати шоколад
- Як зберігати шоколад
- Термін придатності
Перша плитка гіркого шоколаду була відлита в 1824 році у Великобританії. Тоді шоколад був доступний лише заможним людям через високу ціну.
Шоколад — узагальнена назва кондитерських виробів на основі какао-масла. Існує 4 види:
- Гіркий,
- Темний,
- Молочний,
- Білий.
У 1930 році компанія Nestle, використавши надлишки какао-масла, випустила шоколад на основі масла, цукру, молока і ваніліну — без какао-порошку. Так з’явився білий шоколад з ніжно-кремовий смак.
Склад шоколаду
За даними довідника «Хімічний склад продуктів» Скурихина І. М. в 100 грамах натурального продукту міститься:
- 35,4 гр жирів,
- 6,2 гр білків,
- 48,2 гр вуглеводів.
Горького
Шоколад калорійний: 539 ккал на 100 грамів.
У ньому містяться мінерали:
- Калій — 363 мг;
- Кальцій — 45 мг;
- Магній — 133 мг;
- Натрій — 8 мг;
- Фосфор — 170 мг;
- Залізо — 5,6 мг.
Незважаючи на те, що какао-боби обсмажують, розмелюють, віджимають і охолоджують, частина вітамінів зберігається:
- В1 — 0,03 мг;
- В2 — 0,07 мг;
- Е — 0,8 мг;
- РР — 2,1 мг;
- Ніацин — 0,9 мг.
Молочного
Він багатшими гіркого по мінеральному складу. У ньому більше:
- Калію — 462 мг;
- Кальцію — 352 мг;
- Натрію — 136 мг;
- Магнію — 68 мг;
- Фосфору — 309 мг;
Молочний поступається гіркого за вмістом заліза — в 100 гр. міститься 1,5 мг елемента.
Білого
Плитка насичена:
- Калієм — 286 мг;
- Кальцієм — 199 мг;
- Магнієм — 12 мг;
- Натрієм — 90 мг;
- Фосфором — 176 мг;
- Марганцем — 0,008 мг;
- Міддю — 60 мкг;
- Селеном — 4,5 мкг.
Вітамінами:
- А — 9 мкг;
- В4 — 29,5 мг;
- В5 — 0,608 мг;
- В9 — 7 мкг;
- С — 0,5 мг;
- Е — 0,96 мг;
- К — 9,1 мкг;
- РР — 0,705 мг.
У білому шоколаді містяться омега-3, омега-6 жирні кислоти і ненасичені жири.
Користь шоколаду
Для приготування 1 кілограма продукту потрібно 500 бобів. З 1 дерева в рік отримують лише близько 50 бобів, тому «натуральний» шоколад має високу вартість.
Загальна
Продукт корисний при важких розумових навантаженнях і напрузі, депресії і поганий настрій.
Для настрою
Властивість шоколаду піднімати настрій і боротися з депресією можна пояснити: справа в психостимулятори фенілетиламін. Чисте хімічна речовина заборонено і небезпечно, але в продукті фенілетіламіна мало, тому створюється «легкий» ефект. Фенілетиламін діє на емоційний стан побічно: він стимулює вироблення дофаміну і норадреналіну — гормонів радості і ейфорії.
Дія речовини описано американським психіатром Майклом Лібовіцем в книзі «Хімія любові». Робота піддавалася критиці і осуду: висувалися аргументи, що фенілетиламін руйнується за секунди і не встигає вплинути на мозок.
Список «антидепресантів» в шоколаді не закінчується на фенілетиламін. У продукті міститься триптофан, анандамід і магній. Речовини допомагають виробляти мозку серотонін.
При бронхіті, кашлі і першении в горлі
Теобромін в гіркому шоколаді перевершує за дією на бронхи кодеїн. Теобромін викликає відхаркування, розширює бронхи, зволожує і заспокоює горло. У плитці не міститься стільки теоброміну, щоб вилікувати запущений бронхіт або кашель, але від легкого кашлю і першіння він зможе позбавити.
Для серця, судин і тиску
Шоколад — профілактичний засіб проти гіпертонії, ІХС та захворювань серця, завдяки какао-бобів. У них міститься теобромін, який надає терапевтичну дію на судини. Теобромін розширює кровоносні судини, збільшує серцебиття і знижує тиск.
Американський Журнал Клінічного Харчування опублікував статтю, де сказано, що в чистому вигляді теобромін використовується для лікування серцевої недостатності, гіпертонії, атеросклерозу і стенокардії. У гіркому шоколаді чистого теоброміну мало, але при регулярному вживанні речовина надасть користь.
Для жінок
Плитка допоможе подолати стрес, зміни настрою при ПМС і при вагітності, так як в ньому міститься магній.
Для шкіри
Продукт може бути ласощами, а може бути і косметичним засобом. У салонах роблять обгортання і маски для обличчя. Вони виводять токсини, покращують циркуляцію крові, освітлюють пігментні плями і дезінфікують шкіру. Какао-масло стимулює вироблення колагену і еластину, які відповідають за пружність шкіри. Для обгортань використовується натуральний гіркий шоколад, в якому какао не менше 50%.
Шоколад загоює дрібні пошкодження шкіри, за рахунок містяться в олії жирних кислот і дубильних речовин. У какао міститься танін і кофеїн, які знімають набряклість і прискорюють потік лімфи. Обгортання в комплексі з правильним харчуванням і спортом впорається з целюлітом і пухкої шкірою.
Для дітей
За радянських часів в школах була традиція давати дітям шоколад перед іспитом. Гіркий шоколад має стимулюючий вплив на мозок за рахунок флавонола. Речовина покращує кровообіг в головному мозку, забезпечуючи приплив крові.
Для мозку
Продукт відноситься до легкозасвоюваним вуглеводів, тому швидко всмоктується і вивільняє енергію для розумової діяльності. У білому та молочному шоколаді флавонола мало, тому на мозок вони впливають тільки за рахунок цукру.
Флавонол покращує циркуляцію в крові в сітківці ока, тому шоколад покращує гостроту зору. Крім флавонола продукт містить кофеїн, який гальмує в мозку сигнали про втому і стомлюваності, підвищує витривалість і працездатність.
Молочного
Хоча гіркий шоколад вважається найкориснішим, від молочного теж є користь. Наприклад, після тренування молочний відновить м’язи і забезпечить їм харчування, краще гіркого.
У молочному мало какао-масла, але є молоко. Білки і жирні кислоти містяться в ідеальному поєднанні і підходять для набору м’язової маси, тому 30-40 грамів не шкідливі для фігури.
Горького
Продукт приготовлений на основі какао-масла, тертого какао і цукру. У темному шоколаді, на відміну від гіркого, менше тертого какао і більше цукру.
При діабеті
Чорний шоколад без цукру корисний при цукровому діабеті і знижує ризик виникнення патології. Коли в кров потрапляє глюкоза, її рівень регулює підшлункова залоза за допомогою інсуліну. Коли інсуліну мало, цукор накопичується в плазмі крові, не переробляється і розвивається цукровий діабет.
Діабет може виникнути на тлі надлишку інсуліну, коли клітини не реагують на виділення гормону. Стан, коли знижується чутливість до інсуліну, називається резистентністю. Какао-порошок знижує інсулінорезистентність.
Для ротової порожнини
Існує хибна думка, що при карієсі не можна їсти солодке. При зруйнованих зубах небезпечний білий і молочний шоколад. У гіркому містяться антибактеріальні речовини, серед яких таніни. Вони пригнічують дію хвороботворних бактерій.
Шматочок гіркого шоколаду продезинфікує ротову порожнину і зменшить шанси виникнення карієсу.
Білого
Перевага і недолік білого шоколаду — відсутність тертого какао і речовин, якими багаті какао-боби. Продукт не містить флавонолів, кофеїну, теоброміну і фенілетіламіна, але в ньому є елементи, яких немає в гіркому і молочному: вітамін К, селен, цинк, марганець і мідь.
Через відсутність психостимулюючих речовин білий шоколад безпечний для дітей. Що входить до складу вітамін К корисний при несвертиваемості крові. Селен і цинк прибирають запалення.
Шкода і протипоказання шоколаду
- Горький протипоказаний дітям і тим, хто переніс серцевий напад через кофеїну.
- Молочний і білий не вживайте при ожирінні і діабеті.
- Будь може викликати алергію і непереносимість компонентів.
Для здорової людини не виключений шкоду при надмірному вживанні, так як він калорійний і містить багато цукрів і жирів.
Допускається з’їдати в день не більше 30-60 гр. плитки будь-якого виду.
Як вибирати шоколад
Як зберігати шоколад
Термін придатності
- Гіркий — 12 місяців;
- Молочний без начинок і добавок — 6-10 місяців;
- З горішками і родзинками — 3 місяці;
- Развесной — 2 місяці;
- Білий — 1 місяць;
- Шоколадні цукерки — до 2-х тижнів.
