Протеїн — користь і шкода протеїну для організму

Протеїн - користь і шкода протеїну для організму

Зміст:

Протеїн — це білок, який виступає невід’ємною складовою щодня споживаної людиною їжі. Накопичуватися в організмі він не здатний, тому його регулярне надходження в організм повинен забезпечити сама людина. Чим більше ми рухаємося, чим більше енергії втрачаємо, тим більша кількість білка нам потрібно, тому рано чи пізно будь-який важкоатлет замислюється про вживання протеїну.

Корисні властивості протеїну

Користь протеїну складно переоцінити. У нашому організмі він виконує транспортну, регуляторну, захисну, каталітичну функції.

  • Перша полягає в здатності білка впливати на склад крові, нормалізувати рівень гемоглобіну, а він здійснює доставку до органів і тканин так необхідного їм кисню.
  • Друга функція стосується нормалізації гормонального фону, а гормони, як відомо, відповідають за правильну роботу ендокринної, статевої та інших систем.
  • Захисна функція полягає в тому, що білок включений до складу клітин імунної системи, а значить безпосередньо впливає на можливість організму протидіяти вірусам та інфекціям.
  • Користь протеїну для м’язів просто величезна, адже білок є головним будматеріалом кісток, шкіри і м’язових волокон. При його недоліку м’язовий тонус знижується, у важких випадках розвивається дистрофія, коли людина навіть не може поворухнути своїми кінцівками. А каталітична функція полягає в здатності протеїнів виробляти особливі ферменти, які відповідають за здійснення обмінних процесів в організмі.

    Шкода протеїну

    Протеїни можуть принести як користь, так і шкоду. Так як продукти розпаду білків виводяться нирками, то в першу чергу страждає саме цей орган. Надмірне навантаження може привести до ниркової недостатності, особливо у осіб із захворюваннями цього органу.

    При неправильному і надмірному споживанні протеїну може виникнути збій в роботі органів шлунково-кишкового тракту, що загрожує дискомфортом в епігастральній ділянці, нудотою, здуттям, діареєю. Крім того, шкода протеїну стосується і якості продукту. На сьогоднішній день найгіршим з усіх протеїнів покликаний соєвий протеїн, який виробляється з геномодифікованої основи і погано засвоюється організмом.

    А якщо врахувати, що в нашій країні повно нелегальної продукції, склад якої ніким не регламентується, то ризик опинитися в лікарняній палаті після вживання такого білка дуже великий. Тому, збираючись збагатити свій раціон білковими коктейлями, необхідно виключити у себе захворювання внутрішніх органів, точно підрахувати потрібну дозування і переконатися в якості продукту.

    Правила споживання протеїну

    Щоб користь від вживання протеїнів для росту м’язів була незрівнянно більше шкоди, необхідно дотримуватися дозування препарату. Вчені підрахували, що для росту м’язів потрібно 1-1,5 грама білка в перерахунку на 1 кілограм маси тіла. Багато тренерів і імениті спортсмени вважають, що в ідеалі ця цифра наближається до 2 м

    При розрахунку частки слід враховувати не тільки свою вагу, але і кількість білка, отриманого разом з їжею. В середньому 70-кілограмовий чоловік споживає з їжею близько 70 м білкових речовин в день. Це трохи більше половини рекомендованої щоденної норми. При такій вазі необхідно приймати 100 г протеїну в день, в якому міститься 70% білка.

    Чоловікові з вагою тіла в 100 кг потрібно вже 150 г чистого білка. Як приймати протеїн? Добову норму слід розбити на 4-5 прийомів, причому з ранку і відразу після тренування можна прийняти трохи більше, ніж в інші рази в інтервалах між базовими прийомами їжі.

    Перед відходом до сну краще приймати казеїни, які засвоюються довше білків іншого типу. І не забувати налягати протягом дня на білкові продукти — молочну та кисломолочну продукцію, м’ясо, рибу, морепродукти, горіхи, бобові. А якщо купувати протеїни, то тільки у перевіреного виробника.

    Територія жінок

    Зараз ви знаходитесь тут:

    Можливо, вас зацікавить: