Прикмети про природу — що таїть в собі навколишній світ

Прикмети про природу - що таїть в собі навколишній світ

Прикмети про природу вважаються одними з найдавніших і достовірних. Багато з них з’явилися ще в неписьмові часи історії, а їх правдивість згодом була підтверджена сучасною наукою.

Зміст:

Прикмети про природу — як вони з’явилися

У далекому минулому, людина була набагато ближче до природи, ніж зараз. Люди спостерігали за світом навколо, вивчали його і помічали найменші зміни в звичному ході речей і те, що слід було після них. Так наші предки навчилися передбачати зміни погоди і розуміти, яким буде урожай в цьому році і що краще посіяти, щоб він був якомога багатшими.

Тварини і комахи не тільки передчувають зміни погоди, від яких може залежати їхнє життя. За старих часів вірили, що вони можуть попередити людину про щось, з’являючись в будинках, перебігаючи дорогу подорожньому або просто з’являючись неподалік від людського житла. Практично кожна тварина раніше мало своє значення як істота, здатне допомогти людині не тільки добути їжу і шкуру для одягу, але і як вісник від вищих сил.

У сучасному світі прикмети майже втратили свою актуальність. Тепер більше немає чого помічати якісь зміни, помічати форму бульбашок на калюжах і подібні речі. У наш час можна просто включити телевізор і дізнатися, який погода буде найближчим часом. Однак прикмети наших предків можуть стати в нагоді тим, хто близький до природи — рибалкам, садівникам або людям, які віддають перевагу відпочинку поза містами. З їх допомогою ви завжди будете знати, якою буде погода і що за події чекають вас найближчим часом.

Народні прикмети про природу — погода

Цілий розділ про погоду існує серед народних прикмет про погоду. Колись вони вважалися одними з найважливіших, адже знаючи про те, яка погода чекає в майбутньому, можна було отримати кращий урожай і уникнути безлічі неприємностей. У минулому людина набагато більше залежав від погоди, кожен без винятку. Зараз такі прикмети можуть стати в нагоді любителям туризму і рибалки, а також тим, кому цікавий досвід наших предків.

Існує безліч прикмет про дощ. Вони обов’язково попередять вас про те, що скоро погода зіпсується, і вам краще мати при собі парасольку або дощовик, якщо ви перебуваєте поза домом. Відомо також, що дощ в дорогу — це прикмета удачі, не варто відкладати справи через негоду на вулиці.

Перед дощем помітно змінюється поведінка комах. Мурахи закупорюють входи в свої мурашники, бджоли не летять далеко від вуликів, перестають світитися світлячки. Рослини теж допоможуть вам дізнатися, що скоро доведеться ховатися від холодних крапель, що летять з неба. Аромат здебільшого з них посилюється перед негодою, деякі з них згортають пелюстки, наприклад, цілком закриваються кульбаби.

Календула, навпаки, випускає віночки, а лопух — шипи. Звертають увагу і на поведінку тварин, наприклад, жаба далеко від водойми знає, що скоро буде дощ, тому й не боїться залишитися без води далеко від звичного місця проживання. Чи прикмет про жаб існує чимало, і з окремої статті ви можете дізнатися, що прогнозувати вони можуть не тільки погоду, але і смерть в будинку, в якому трапиться побачити це земноводне.

Щільний туман над водою вранці повідомить вам, що день буде дощовим, а легкий — обіцяє ясний і теплий день. Для того, щоб перевірити, чи буде негода чи ні, візьміть на руку божу корівку. Перед ясною погодою довго на руці вона не затримується, а перед дощем комаха буде досить тривалий час можливості повзати, я відлітаючи.

Повір’я, пов’язані з дбайливим ставленням до природи

Українські повір’я, пов’язані з дбайливим ставленням до природи, не рекомендують вбивати тварин. Виняток становила необхідність прожитку або ж заробіток на життя полюванням. Наприклад, вбити павука — прикмета до біди і проблем. Якщо в будинок залетів горобець, це відоме марновірство до смерті одного з членів сім’ї. Але вбивати його не можна, інакше, як кажуть старі, буде гірше.

У деяких регіонах тварина, яке віщує смерть, може бути вбито котом. Певний сенс у цьому є, адже для кота це видобуток незалежно від того, де вона знаходиться — в будинку або поза ним. До того ж, за старих часів котів в будинках тримали тільки для захисту від дрібних гризунів, які могли пошкодити припаси і нашкодити іншим чином.

Деякі повір’я можна назвати правилами життя. Вони дотримуються і зараз, особливо в селах. Наприклад, під час масового приплоду тварин не можна полювати. У селах не дзвонять у дзвін під час нересту. У Сибіру намагаються не бити кедрові шишки до їх дозрівання. Ці повір’я існують для того, щоб захистити природу від масового використання людиною в своїх цілях. Пращури сибіряків намагалися зберегти ресурси для своїх нащадків і сподівалися, що вони будуть чинити так само.

У Центральній частині Росії раніше вважалося великим гріхом викорчовування беріз. Навіть вдома не будували на тих місцях, де вони росли, вибирали такі місця, щоб не було навіть пнів цього дерева. На Алданов дозволялося знімати кору з беріз для того, щоб покрити дах, тільки один раз в два роки, адже береза ​​«плаче» через це.

У всі часи дбайливо ставилися до пташкаів і метеликів, які і зараз часто вважають душами померлих. Особливо це стосується голубів, які, залітаючи в будинок, нагадують про минулих родичів і можуть попередити про важливі події або про те, що скоро чекає якесь приємна подія.

Існують країни і священні місця, де шанують священних тварин. Наприклад, в Індії це корови. Там же є так званий храм щурів, де живуть тисячі гризунів, яких годують і ні в якому разі не ображають. Не прийнято виганяти з храмів Індії мавп, їх охоче годують як місцеві жителі, так і туристи.

Сезонні прикмети, пов’язані з природою

Якщо помічати, яка погода тримається в певний період часу, можна легко дізнатися, яка погода чекає в наступному сезоні і, отже, як зміниться урожай від цього. Наші предки регулярно користувалися спеціальними прикметами, пов’язаними з природою і порами року.

Зимові прикмети найчастіше говорять про погоду влітку, врожаї і пророкують мороз або потепління. Наприклад, дим з пічної труби йде стовпом — до морозу, багато снігу — чекає хороший урожай в цьому році, яскраві зірки з’являються перед сильними морозами, а тепла зима віщує холодне літо. Знаючи прикмети зими, можна спланувати свою відпустку або роботу на городі заздалегідь.

Велика частина прикмет весни пов’язана з погодою найближчим часом і урожаєм цього року. Наприклад, якщо ви помітили велику зграю пташкаів, швидше за все, скоро буде потепління. Дрозди прилітають тільки тоді, коли холодів більше не очікується. Холодний березень обіцяє хороший врожай хліба.

За допомогою літніх прикмет можна дізнатися, яка погода чекає взимку і яким буде залишок літа. Крім цього, урожай певних культур в літній час може багато чого розповісти знавцеві. Наприклад, літні сильні грози і грім обіцяють, що погана погода надовго зіпсує ваші плани. Якщо веселка довго тримається на небі, скоро погода знову зіпсується. Чи прикмет про веселку чимало, і вони стосуються як погоди, так і везіння і інших аспектів життя людини. Наприклад, побачити веселку — до удачі, а переважання в ній червоного кольору — до сильного вітру. Хороший урожай щавлю влітку говорить про теплій зимі в цьому році.

Прикмети осені, як правило, говорять про погоду майже на цілий рік. З їх допомогою можна дізнатися, що буде взимку, навесні і навіть наступного літа. Наприклад, дощова осінь гарантує таку ж весну, а якщо мало грибів, зима буде суворою. За старих часів дивилися і на те, як жовтіють деякі дерева. Наприклад, є прикмети про березу, які за місцем появи перших жовтих листків можуть сказати про те, коли сіяти озимі культури. Листя цілком опадає з дерев перед початком зимової погоди, павутина з’являється перед бабиним літом, а іній з ранку можна побачити тільки перед ясним і теплим днем.

В цілому, знання прикмет про природу допоможе вам не тільки дивувати всіх друзів і знайомих прекрасним пророкуванням погоди, але і допоможе глибше розуміти всі процеси, що відбуваються в світі навколо нас.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: