Погана прикмета — посадити ялину біля будинку

Погана прикмета - посадити ялину біля будинку

Вважається, що посадити ялину — погана прикмета. Про це можна почути від жителів сіл і приватних секторів, які вважають, що ялинці у дворі і біля будинку не місце. Чи так це і з чим пов’язана ця прикмета, ми розповімо нижче.

Зміст:

Чому посадити ялину погана прикмета — відповіді з старовинних легенд

Прикмети збирали наші предки, помічаючи, що відбувається навколо події, які приводили до того чи іншого результату. Більшість з цих повір’їв дійшли до нас у своєму первозданному вигляді і працюють до цих пір. Прикмети існують практично щодо всього, що нас оточує: про тварин, про рослини, про погоду, про будинок, про любов, гроші, здоров’я та інше.

І якщо логіка деяких з них очевидна — розсипав сіль, значить скоро будеш плакати, то деякі з прикмет відверто дивують.

Погана прикмета про ялинку на ділянці, не стала винятком. Варто зауважити, що вона поширена в тих регіонах, де ялина — рідкісний гість. У районах з ялиновими лісами такого повір’я немає.

Практично кожен знає, що посадити ялину — погана прикмета до смерті, самотності, бездітності або народженню тільки дочок. Якщо це дерево, посаджене біля будинку, загине, захворіє або в нього вдарить блискавка, незабаром можна очікувати смерті когось із господарів будинку. Під час грози в старовину ніколи не шукали укриття під ялиною, вибирали березу, правда, про неї теж складено чимало поганих прикмет.

Схожі забобони зустрічалися не тільки серед слов’ян, але і в Європі. Так, одним з найвідоміших зразків фольклору, пов’язаних з ялиною, є легенда про дерево, висадженому першими колоністами неподалік від озера Кейтель в Фінляндії. Ця ялина вважалася символом удачі, до неї приносили перші плоди врожаю, а тільки після цього подавали їх на стіл.

Якщо вірити легенді, кожен раз, коли на дереві засихала одна гілка, помирав хтось із перших колоністів. А потім дерево впало, і після цього померла остання залишилася в живих стара, яка однією з перших приїхала освоювати нові території. Після падіння ялини в живих залишилися тільки нащадки колоністів. Останні ж пішли в світ мертвих разом з деревом, яке символізувало їх удачу, урожай і життєві сили.

Погана прикмета — ялинка на ділянці

Отже, чому ж ялина на ділянці погана прикмета? У селах є повір’я, що ялина не можна садити у дворі, поруч з будинком. Вважається, що як тільки ялина стане хоч греблю гати, в родині трапиться смерть. За іншою варіації, коли ялина виростала вище людини, який її посадив, він помирав.

Читайте більше в статті про дерева, які можна садити біля будинку

Існує й інше трактування щодо поганої прикмети ялинка на ділянці. Є повір’я, що посаджена біля будинку ялина не дасть вдало вийти заміж або одружуватися господарям ділянки, а сімейні пари розлучаться. З цього забобону, ялина вважається деревом самотності.

Ще одна варіація цього трактування говорить про те, що ялина виганяє з дому чоловіків. А біля будинку молодої сім’ї не радили садити ялинки, так як це може позбавити їх спадкоємців.

Інше значення говорить про те, що ялина приносить небіжчиків, так як раніше ялиновими гілками обкладали тіла померлих.

Крім того, є повір’я, що ялина — це свого роду енергетичний вампір. Однак езотерики кажуть про те, що це дерево в літню пору активно вбирає енергію, а взимку, навпаки, ділиться їй. Тому частіше гуляти в ялиновому лісі радиться людям, які погано переносять зимову пору року.

Відображенням прикмети можна назвати і таку приказку:

У сосновому бору — молитися, в березняку — веселитися, а в ялиннику — вішатися.

Ялинка у дворі погана прикмета: пояснення науковців

На питання, чому не можна садити ялинки на ділянці — прикмета погана, історики наводять інші доводи. Справа в тому, що будинки на Русі будували з дерева, а ялина, яку саджали поруч з будинком, могла швидко спалахнути від найменшої іскри. В цьому випадку вогонь швидко переходив на будинок. Ялинка могла стати причиною пожежі всього села.

Крім того, не варто забувати, що одиночне дерево часто притягує блискавку, яка також може стати причиною загоряння.

А третя причина нелюбові до смерек на Русі полягала в тому, що у цього вічнозеленої рослини дуже щільна крона. Отже, коли ялина переростала низький селянський будиночок з пічної трубою, при сильному вітрі в хаті можна було вчадіти.

З такої точки зору, прикмета цілком логічна. Однак зараз вдома по-перше, будують не з дерева, а по-друге, більшість приватних — в два або три поверхи. Отже і прикмету можна назвати «робочої».

А ось що пишуть культурологи:

Для народів фінно-угорської мовної групи дерево — це посередник між світом людей і світом мертвих, нижнім світом предків. У карелів існував звичай сповіді дереву. У верхневичегодскіх комі вмираючому чаклуна приносили ялина, перед якою він сповідався і без мук вмирав. Особливою сакральністю наділялися хвойні дерева — ялина, сосна, ялівець, ялиця, кедр та ін. Вони символізували вічне життя, безсмертя, були вмістилищем божественної життєвої сили, мали культове значення Дронова Т. І. Земне буття — як підготовка до загробного життя

Отже, ми бачимо, як наші предки збирали прикмети, на підставі чого вірили в ті чи інші властивості їли.

Тим часом, в наш час ялина — це символ Нового року, і багато садять ялинки у дворі, щоб потім взимку водити навколо неї хороводи. Та й як уявити собі ділянку на дачі або приватного будинку без дерев?

Цікаво, що садять зараз на дільницях не тільки звичайну ялину, але і ялицю, яка також вважається деревом мертвих, що допомагає душам знайти дорогу після смерті. Популярністю користуються і канадські ялини, про яких у наших предків ніяких прикмет немає взагалі.

Слідувати чи прикметте чи ні, особиста справа кожного. Довіряючи тій чи іншій прикметі, важливо пам’ятати, психологічний аспект.

За допомогою прикмет людина перекладає відповідальність за те, що відбувається на зростаюче у дворі дерево, синицю, постукав у вікно, каркнувшую ворону, розсипану сіль.

Для кого-то це варіант роботи з горем, таким чином людина намагається пережити трагедію, смерть близького. У більш «легких» випадках, психіка зручно перекладає відповідальність за те, що відбувається на прикмети, щоб не стикатися з неприємною реальністю, яка вимагає ще більш неприємного рішення.

Не секрет, що думки матеріалізуються. І якщо ви, наприклад, побачивши чорні тюльпани і згадавши, що вони на жаль, будете постійно про це думати, то легко притягатимете це нещастя.

Це не означає, що наші предки були забобонні і володіли абсолютно печерним мисленням. Ні, їх мудрість актуальна і донині. Просто, згадуючи ту чи іншу прикмету, задумайтеся наскільки вона відповідає нашому часу. Вірте в чарівне і невідоме, але не забувайте про адекватність.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: