Причини і лікування збільшеного серця

Причини і лікування збільшеного серця

Збільшення серця, яке часто виявляють на рентгенівському знімку, розглядається як вторинна патологія. Тобто це симптом іншого захворювання. Виняток становить тільки фізіологічне збільшення внаслідок регулярних анаеробних навантажень (у професійних спортсменів).

Дане відхилення в медицині називають гіпертрофією. Симптоми порушення залежать від того, який відділ органу постраждав, а також від першопричини цього стану.

Зміст:

 • Причини гіпертрофії лівого передсердя і лікування при збільшеному серці
 • Симптоми серцевих захворювань
 • Збільшено серце: гіпертрофія лівого шлуночка на рентгенівському знімку
 • Наслідки патологічно збільшеного лівого шлуночка серця
 • Гіпертрофія правого передсердя
 • Гіпертрофія правого шлуночка
 • Лікування при збільшенні серця
 • Причини гіпертрофії лівого передсердя і лікування при збільшеному серці

  Часто ця патологія виникає внаслідок генетичних дефектів (спадкова схильність). Одними з найпоширеніших провокуючих чинників є високий кров’яний тиск і ожиріння.

  До інших причин, здатним збільшити ліву половину, відносяться наступні фактори:

  Симптоми серцевих захворювань

  Крім збільшення певного відділу обов’язково будуть присутні і інші ознаки порушення. В першу чергу вони залежать від ступеня порушення. Наприклад, незначні зміни можуть протікати зовсім безсимптомно.

  Найчастіше дана проблема супроводжується болем у грудях, швидкою стомлюваністю, утрудненим диханням і аномальним серцебиттям. Хворим важко дається фізична робота. При надмірному перенапруженні можуть виникати напади задишки.

  Збільшено серце: гіпертрофія лівого шлуночка на рентгенівському знімку

  Причини схожі з порушенням у відповідному передсерді: високий тиск (гіпертонія), стеноз аортального клапана, кардіоміопатія, надмірні фізичні навантаження, ожиріння. Ризик збільшується при м’язовій дистрофії і хвороби Фабрі.

  Порушення розвивається поступово. На ранніх стадіях збільшення лівого шлуночка симптоми відсутні, потім виникає задишка, біль у грудях. Людина швидко втомлюється, страждає запамороченнями, прискореним серцебиттям, може падати в непритомність.

  Наслідки патологічно збільшеного лівого шлуночка серця

  Внаслідок порушення страждає велике коло кровообігу, який подає кров в усі органи і тканини. При відсутності лікування може виникнути серцева недостатність, аритмія, ішемічна хвороба, інфаркт. Цей стан нерідко є причиною раптової зупинки серця.

  Саме тому необхідно періодично відвідувати лікаря-кардіолога. Тоді збільшуються шанси виявити захворювання на ранній стадії, виключити його наслідки і ускладнення.

  Гіпертрофія правого передсердя

  Ця частина органу сильно залежить від роботи легенів, тому патології системи дихання ведуть до змін правого передсердя і його шлуночка.

  Найпоширеніші причини:

  Про порушення свідчать ті ж симптоми, що і при ураженні правої сторони органу: швидка стомлюваність, біль у грудях, утруднене дихання, прискорений пульс.

  Гіпертрофія правого шлуночка

  Варто зазначити, що така патологія зустрічається дуже рідко. Її поява можуть спровокувати всього чотири причини: легенева гіпертензія, Тетрада Фалло, стеноз легеневого клапана і дефект міжшлуночкової перегородки.

  Як і в інших випадках, початкова стадія ніяк себе не проявляє. При прогресуванні виникають труднощі з диханням, що супроводжуються болем у грудях. Запаморочення можуть закінчуватися втратою свідомості. Також спостерігається набряк ніг.

  Багато в чому симптоми гіпертрофії схожі на стенокардію та ішемічну хворобу серця. Саме тому необхідно звертатися до лікаря. Тільки лікар-кардіолог зможе після ретельного обстеження, отримавши результати досліджень, поставити точний діагноз.

  Лікування при збільшенні серця

  Безсимптомний перебіг захворювання, яке зустрічається практично в половині випадків гіпертрофії, представляє найбільшу небезпеку. Так як хвороба ніяк себе не проявляє, людина продовжує вести звичний спосіб життя, але патологія прогресує і може закінчитися раптовою зупинкою серця.

  Помірно збільшене серце, наприклад, теж нічим себе не видає, але її легко виявити за допомогою ЕКГ. Лікування призначається в будь-якому випадку, незалежно від стадії відхилення. Бажано проходити курс в умовах медичного закладу, під наглядом лікарів.

  Заходи терапії також спрямовані на усунення першопричини порушення. Наприклад, якщо серце збільшено через вроджену ваду розвитку, то застосовуються методи хірургічного втручання, а після цього призначається симптоматична терапія. Сучасна медицина цілком успішно усуває вроджені аномалії навіть у самих маленьких пацієнтів.

  Ряд заходів повинен бути спрямований на уповільнення процесу гіпертрофії. Наприклад, якщо людина веде малорухливий спосіб життя, неправильно харчується, має шкідливі звички, то робити які-небудь серйозні кроки абсолютно марно. Спочатку потрібно змінити спосіб життя. Варто відзначити, що фізіологічна гіпертрофія у спортсменів спрямована на те, як збільшити пульс і обсяг серця для більшої витривалості.

  Хворі гіпертрофією повинні займатися бігом, плаванням, аеробікою. Їм показані помірні фізичні навантаження. Що стосується раціону, то він повинен включати продукти, багаті кислотами омега-3, вітамінами, мікроелементами (магній, кальцій, калій).

  Ці речовини сприятливо впливають на міокард і процеси обміну речовин в тканинах. Щоб відновити нормальне надходження кисню в кров, необхідно знижувати підвищені навантаження (у спортсменів) або щодня здійснювати тривалі піші прогулянки.

  Лікарські препарати призначають в будь-якому випадку захворювання. Дія таких направлено на відновлення харчування міокарда і нормалізацію серцевого ритму. До таких належать антиаритмічні засоби (пр. Верапаміл), бета-адреноблокатори.

  Приймають такі ліки протягом усього життя. Лікар може призначити інгібітори ангіотензину і гіпотензивні препарати (пр. Рамиприл, еналаприл). Обов’язково потрібно позбутися від шкідливих звичок.

  Так як однієї з причин збільшення серця є ожиріння, то в ряді випадків необхідно боротися із зайвою вагою, адже він збільшує навантаження на організм. Такі хворі повинні обмежити в своєму раціоні сіль, копчене, жирне, смажене, вживати більше свіжих плодів, кисломолочного. Повністю виключають з меню випічку, солодке, тваринні жири.

  Харчування має бути дробовим. Крім того, необхідно випивати 1,5 л звичайної води на добу. Хворий повинен стежити за кишечником (регулярне спорожнення), адже практично всі корисні речовини засвоюються з його допомогою.

  Якщо серце збільшено вліво, то сказати що це зможе лише лікар після ретельного обстеження. Наприклад, людина, почувши про свій стан може сприймати його як патологію-серцево-судинної системи, хоча іноді таке трапляється при підвищенні рівня цукру і необхідно лікувати діабет.

  Коли консервативні методи виявляються малоефективними, може бути показана операція, що полягає у видаленні збільшеного ділянки. До хірургічного втручання вдаються і в разі звуження артеріальної протоки, а також при вроджених вадах серця.

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: