Православна молитва перед їжею і після
Автор: Валентина Мальгіна
У православ’ї є такий звичай, що приступаєте до їжі або закінчуєте її прийом, Ви зобов’язані прочитати молитву. Молитва перед споживанням їжі і після несе дуже важливу інформацію. Ми таким чином дякуємо Господу за ту їжу, яку він послав нам, а також просимо не залишити нас без своєї милості і в майбутньому. Ті, хто читають молитву перед і після їжі, несуть якесь педагогічне значення. Діти, які спостерігаю цю картину з дитинства і ще краще якщо беруть участь в цьому, з повагою ставитимуться до праці батьків, дбайливо ставляться до продуктів харчування, а особливо цінують хліб, який посилає нам Господь. Крім того, молитва перед і після їжі передбачає присутність всієї сім’ї разом. А цього так не вистачає багатьом останнім часом, адже немає нічого страшнішого, ніж дефіцит уваги один до одного.
Про необхідність молитви
Багато святих висловлювали свою думку про необхідність такої молитви в своїх працях. Серед самих найбільш відомих вважають:
- Іоанна Кронштадського,
- Афанасія Великого,
- Тихона Задонського,
- Олексія Мечева,
- Серафима Виріцкого.
Так святий Серафим говорив, що ми часто хворіємо через те, що перестали молиться перед їжею, а їжу готуємо з поганими помислами. Олексій Мечев просив кожного разу при трапезі відокремлювати шматок їжі і давати його тим, кому це дійсно потрібно. Іоанн Кронштадтський не радив сідає за стіл після сварки або в роздратованому стані. Такий настрій сприятиме розвитку хвороб. У православ’ї молитва перед їжею і після їжі існувала ще з давніх часів, тільки з часом в години боротьби з православ’ям її забули. Добре, що зараз ця традиція знову відроджується.
Молитва перед і після куштування їжі
Кожна сім’я має свої звичаї і традиції. І читання молитви до і після їжі проходить в кожній родині також по-різному. В одних сім’ях молитву читає старший член сім’ї, по-друге — наймолодший, а по-третє — все по черзі. Також на кухні можна розмістити ікону Богородиці Хлібній. Якщо за столом разом з Вами сидять представники іншої релігії, то читання молитви, а також хрещення їжі вважають недоречним. Так як це може викликати збентеження у них. Вважають теж не виховане читати вголос молитву в гостях або на робочому місці. Тим більше це стосується моменту, якщо Ви не впевнені в тому, яку віру сповідують господарі.
Молитва перед їжею
Читання православної молитви перед їжею українською мовою допоможе налаштуватися на потрібний лад, зібрати всі думки воєдино. Крім того, якщо Ви були засмучені або розсерджені чимось, що вона допоможе прийти в потрібний стан. Даним текстом Ви не тільки зможете уникнути обжерливості, а й освятите всю їжу. Крім цього вона нагадує, що не хлібом єдиним живе людина. Найчастіше текст знають напам’ять, але якщо Ви не вивчили, то скористайтеся молитовником.
«Отче наш»
Отче наш, що єси на небесах! Хай святиться ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам днесь; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Варіант молитви перед їжею: Очі всіх на Тебе, Господи, уповають, і Ти даєш їм поживу у благовремении, отверзаеші Ти щедру руку Твою і виконуючий кожну тварину благовоління «Молитва на благословення їжі і пиття мирянам»
Господи Ісусе Христе, Боже наш, благослови нам їжу і пиття молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх Святих Твоїх, яко благословен єси на віки. Амінь. (І перехрести їжу і пиття).
Молитва після їжі
Даний вид молитви рекомендують використовувати після закінчення трапези. Даною вдячною молитвою після куштування їжі ми дякуємо Господу за все ті продукти, які він нам послав. А також просимо його не залишати нас в складних ситуаціях. Бажано знати дані молитви напам’ять.
«Молитва після куштування їжі» Дякуємо Тобі, Христе Боже наш, яко наситив єси нас земних Твоїх благ; не позбав нас і Небесного Твого Царства, але яко посеред учнів Твоїх прийшов єси, Спасе, мир даяй їм, прийди до нас і спаси нас.
Є деякі свята, коли звичайні молитви перед і після їжі замінюються читанням святкового тропаря. Це відбувається в двунадесяті свята і Великдень.
Так як багато хто поспішає постійно у своїх справах, то найчастіше єдиний час збору за столом — це ранок. Ранкова молитва після сніданку здатна об’єднати всю сім’ю і налаштувати їх на позитивне проведення дня. Такий позитивний заряд бадьорості підніме настрій і дасть заряд позитивної енергії на весь день.