Молитва за ближніх, як правильно читати у різних випадках
Автор: Валентина Мальгіна
Віруюча людина повинна молитися про ближніх, особливо, якщо немає можливості допомогти їм своїми діями. Ближні — це всі люди, з якими ми маємо справу: родичі, друзі, колеги по роботі, сусіди, знайомі, що потребують нашої допомоги. Кожного з них можна згадати в молитві.
За нехрещених можна ставити свічки перед іконами і молитися вдома своїми словами. Молитви за ближніх будуть почуті і прийняті Господом тільки в тому випадку, якщо відбуваються з любов’ю і щирою доброзичливістю. Такі молитви рівноцінні подвигу, і Господь прощає за них гріхи тих, хто молиться.
Короткий зміст:
Правила молитви
У християн раніше було прийнято в разі хвороби, життєвих труднощів просити один одного про молитву, зараз цей звичай багато хто забув, хоч він і залишається дієвим. Можна молитися в церкві і можна здійснювати домашню молитву (вона також називається келійною). Але важливо, щоб той, за кого моляться, сам хотів прийняти допомогу і врятуватися.
Церковна молитва про ближнього
У церкві можна ставити свічки і подавати записки за здоров’я чи упокій близьких людей. Записки пишуться у свічкового ящика, який, як правило, розташований у храмі Божому біля самого входу. Там же можна купити свічки.
Ставити свічки можна за здоров’я як православних християн, так і нехрещених або представників інших конфесій. Куплену свічку потрібно поставити в один із свічників близько ікон. Ставлячи свічку, попросіть своїми словами у Бога здоров’я, сил, душевного спокою для того, про кого ви молитеся.
Не ставте свічку за здоров’я на переддень — столик із розп’яттям, який зазвичай знаходиться у лівій стороні церкві: там ставляться свічки за упокій!
Записки пишуться тільки про православних християн: імена, згадані у записці, зачитуються батюшкою під час Літургії, це рівноцінно особистій участі перерахованих людей в загальній літургійної молитви, що можливо тільки для віруючих.
Записка оформляється так: вгорі зображається восьмикутний православний хрест, а під ним пишеться заголовок «Про здоров’я» (або «За упокій»). Нижче, по одному на рядку перераховуються імена в родовому відмінку у тій формі, в якій ім’я значиться в православному календарі (наприклад, Світлана — Фотинія, Юрій — Георгій). Записку потрібно віддати працівнику церкви, якому самому — спитайте у свічковій лавці при церкві.
Домашня молитва про ближнього
Домашні молитви про ближніх читаються в кінці ранкового молитовного правила. Більш детально про молитовне правило ви можете дізнатись, якщо перейдете за посиланням.
Існують особливі молитви про хворих, про людей, які подорожують, про тих людей, які терплять якісь особливі скорботи і потреби. Їх також читають в кінці ранкового або вечірнього молитовного правила. Ці молитви теж можна знайти в молитовнику.
Для того, щоб перерахувати всіх, про кого молитесь, і не упустити жодного імені, їх заносять в спеціальний зошит або блокнот, який використовують під час молитви.
Як молитися за родичів?
Імена родичів обов’язково потрібно занести у блокнот і читати про них молитву в кінці ранкового молитовного правила. Кожен раз, приходячи у церкву на Літургію, замовляйте про них записки. Якщо потрібні особливо сильні молитви, можна замовити сорокоуст — церковне поминання протягом 40 наступних днів.
Чи можна молитися за нехрещених?
За давнім правилом, не можна гласно молитися (тобто на богослужінні у церкві) про нехрещених людей. але у багатьох віруючих людей є нехрещені друзі або родичі. Поминання їх на Літургії неможливо, тому записки подавати про них не можна. Однак можна ставити свічки і поминати в домашній молитві.
Молитися за здоров’я живих нехрещених родичів вдома можна так само, як і за здоров’я хрещених, додавши до імені слово «нехрещений». Можна також додати фразу «і переконай, Господи, його (її) прийняти святе хрещення», особливо, якщо моліться про нехрещену дитинку.
Як молитися за нехрещених немовлят?
Про немовлят до їх хрещення молитися можна і потрібно — своїми словами в домашній молитві, не тільки Господу Ісусу Христу, але і Богородиці, і святим. У храмі можна подавати записку за здоров’я, де пишеться ім’я матері (в родовому відмінку) і додаються слова «з чадом».
Тексти молитов
Молитви до Господа
Молитва перша
Господи Боже наш, згадай нас, грішних рабів Твоїх (імена), завжди називаємо святе ім’я Твоє, і не відмов нам у сподіванні милості Твоєї, але даруй нам, Господи, спасіння від молитви, і навчи нас любити, і боятися Тебе від усього серця нашого, і творити в усьому волю Твою. Ти є милостивий і Тобі слава, Отцю і Сину і Святому Духу, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Молитва друга
Владико Господи! Твій є день і Твоя є ніч. Тобою все створене тут, і все що дихає славить Тебе; ми ж, раби Твої (імена), все життя наше до смерті страхом одержимі від першого дня і донині; не маємо до Тебе відваги, бо провина наша велика, і безмірні гріхи наші, вороги ж завжди дошкуляють нам. Але, Господи наш, як відкриваєш ти уста німому, і наші уста відкрий, промовляємо молитву до Тебе. Душі наші як земля безводна і не можуть приносити плодів, але дай нам паростки Святого Твого Духу і наповни нас росою благодаті Твоєї, а ми принесемо Тобі плід покаяння.
Господи Ісусе Христос, ти бажаєш, щоб усі люди врятувалися, вислухай молитву нашу, молитви святих апостол Твоїх, бо вони моляться за нас, і тому у Тебе просимо вибачення, бо їхні молитви повсякчас чуєш; молінням їхнім спаси нас, грішних, вилікуй хвороби сердець наших, вилікуй рани душ наших, розжени у утробах наших полум’ям страху Твого, що пожере терні гріхів наших, і душі наші любов’ю наповни. У Тебе просимо милості, спаси нас: наповни голодні та спраглі душі наші від потоку нескінченного милосердя Твого; покрий нас благодаттю Твого людинолюбства від усякого зла; позбудемося багатьох спокус лукавого, що всі дні на нас навалюються, і нехай не хваляться вороги наші про нас, рабів Твоїх, бо сподіваємось на Тебе. Спаси нас Своїм милосердям, та віддамо обітницю нашу, до останнього подиху каємося про свої гріхи, і прославляємо пресвяте ім’я Твоє, з Отцем і Святим Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Молитва третя
Господи Ісусе Христос, Єдинородний Сину, Джерело життя і безсмертя, не залишай нас, грішних рабів Своїх (імена), в радість наруги ворогу, бо покаяння шлях ми шукаємо. Зміцни нас, милостиво, сильною Твоєю правицею. Без Твоєї допомоги не можемо нічого творити; сплячих нас збережи, в дорозі збережи, від напасті заступи, від ворогів врятуй, від похоті віддали; радощами порятунку наповни серця наші, плоть нашу в чистоті збережи, думки наші Своїм милосердям захисти. Ти направ, Господи, та дай це нам, як справжнім Своїм угодникам, всі дні дякувати Тобі будемо, великою Твоєю милістю насолоджуватися, і радіти нам дай. Бо Ти Бог наш, і ми, раби Твої, бо іншого Бога не знаємо. Є милостивий Ти, і Тобі славу відправляємо з Отцем і Святим Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Молитва четверта
Господи! Не залиши нас, хоч Тебе ми часто забуваємо! Не відкидай нас, хоч Тобі зраджуємо невпинно! Допоможи нам, рабам Твоїм (імена), великою кількість гріхів і напастей затьмареним! Дай нам Твою любов, милість і піклування!
Молитва п’ята
Спаси, Господи, і помилуй батьків моїх (імена), братів та сестер, і родичів моїх по плоті, і всіх ближніх роду мого, і друзів, і даруй їм благодать Твою. Батькам моїм, братам, сестрам, дружині/чоловіку, чадам і всьому ближньому роду моєму здоров’я і довголіття збережи. Борони їх від усякої скорботи і потреби, даруй їм достаток плодів земних і у всіх благих починаннях помічником їм будь. До них же і мене поверни, та радіючи милості Твоїй, завжди благословляємо Святе ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Молитва до Пресвятої Богородиці
О Пресвята Діва, Мати Господа Всевишнього, Заступниця всіх хто до Тебе з вірою вдається! Поглянь із висоти небесної слави Своєї на рабів Божих (імена), припадаємо до ніг Твоїх, почуй смиренну молитву нашу, грішних і недостойних рабів Твоїх, і донеси її до улюбленого Сина Твого. О, Богородиця! Збережи мир і всіх нас від шкідливих вогненних стріл ворожих; не дай нам загинути в безодні гріхів наших; позбав нас від хвороб душевних і тілесних; забери від нас страх майбутнього; подаруй нам, грішним, покаяння і спасіння. На Тебе та волю Бога все наше уповання покладаємо, будь нам захисницею всесильною і перед Сином Твоїм, Господом нашим Ісусом Христом; зміцни в нас віру в Нього, зміцни любов до Нього, навчи нас любити і славити і Тебе, Пресвяту Матір Божу! Вручаємо себе у твої руки на всі віки. Амінь.