Лялька берегиня — хранителька вашого домашнього вогнища

Лялька берегиня - хранителька вашого домашнього вогнища

Лялька берегиня — це один з найвідоміших слов’янських обрядових символів, який допомагав нашим предкам захищатися від впливу злих сил і залучав в життя позитивну енергію. На сьогоднішній день до нас дійшло дуже багато різних ляльок мотанок. Нижче ви можете дізнатися про їх символізмі, ролі в житті слов’ян, а також ритуалі активації такого оберега.

Зміст:

Роль мотанки в житті слов’ян

Берегиня займала не останнє місце в житті наших предків. Чому саме лялька була такою особливою? Все тому, що наші предки вважали, що вона є посередником між людьми і божествами. Берегиня допомагала господині будинку зберігати тепло, затишок, лікувати, спонукати на благі діяння.

У наших предків були найрізноманітніші ляльки берегині для кожного певного випадку. Травниця лікувала, Подорожніца зберігала супутника, коли він був далеко від дому, Желанніца сприяла виконанню задуманого, Зерновушка була гарантією того, що в наступному році буде хороший урожай. Існували ляльки, які робилися тільки для дітей, для мам, для чоловіків і т. д.

Причина виникнення подібних мотанок одна — людина завжди хотів, щоб йому хтось допомагав, оберігав. Саме тому і з’явилися ляльки-берегині.

На думку деяких археологів, в житті слов’ян жінка грала особливу роль. Вона була символом материнства, родючості. Тому до неї ставилися з особливою повагою. Швидше за все, саме тому берегині були жіночої статі.

Жінка була господинею, майстринею, вміла розписувати начиння, займалася ремеслами, ткацтвом, виготовляла одяг. Деякі вчені вважають, що все, чим займалися слов’янські жінки, несло в собі елементи магії, спілкування з потойбічними силами, захисну функцію. Тому, люди вважають, що ганчіркові ляльки берегині з’явилися саме як елемент жіночої магії.

Лялька берегиня — символ

Що таке лялька мотанка? Це символ нації, душа народу, любов поколінь. Ще в далекі часи вона стала одним з головних символів слов’янської родини, а також оберегом, що зберігав весь рід. Мистецтво її створення переходило від матері до дочки. Тому наші предки були впевнені, що лялька-берегиня — це посередник між минулим і сьогоденням. На сьогоднішній день мотанка — це не просто сувенір або навіть оберіг, а живий приклад зв’язку поколінь. Великою помилкою буде вважати її і стилізованої під старовину іграшкою для дітей.

Можна впевнено сказати, що лялька-берегиня є сукупністю багатьох символів і образів, які формувалися ще в далекі часи. Вона розцінювалася як символ, який відображав інтуїтивне розуміння навколишнього світу і сил, які приводили його в рух.

Для того, щоб зрозуміти, наскільки все світобудову відбивається в ляльці, варто звернути увагу на те, як вона створюється. Адже насправді ляльки не зшивають, а мотають. В результаті за допомогою нитки виходить велика кількість витків по спіралі. Таким чином жінка при створенні ляльки-оберега відтворює своїми маніпуляціями дію, яке образно відображає зародження, розвиток Всесвіту, всього існуючого, так як все рухається в цьому світі по спіралі.

Символічність тулуба Берегині

Якщо розглядати мотанку, то можна відзначити, що лялька берегиня має форму хреста. Вертикальна скручування — тулуб, горизонтальна — руки. На сьогоднішній день в більшості випадків символ асоціюється з християнством, але це знак має давніші витоки. Хрест в життя наших предків символізував світову вісь. Тому в даному випадку хрест — це прообраз світового дерева, який в подальшому з’явився в слов’янської вишивці.

Безликість мотанок

Те, що у ляльки немає особи, підтверджує символічність цього виробу. На сьогоднішній день багато людей при створенні обрядових лялек допускають головну помилку — малюють очі, ніс і рот. Можливо, комусь здається що така лялька виглядає більш привабливо, але подібними діями люди порушують всі основні канони створення оберега.

Саме те, що лялька не має особи, говорить про те, що вона знаходиться за межами земної простору. Саме це пов’язує берегиню з Великою Богинею, робить її провідником божественної сили. Тому, якщо на своєму виріб ви намалюєте очі, ніс, рот, то в результаті у вас вийде просто іграшка, а не сакральний образ.

Як активувати силу мотанки?

Кожна обрядова лялька має свою магічну силу. Звичайно, залежить від того, як багато в неї вклав той, хто її створював. Але після того, як ваше виріб буде готове, воно буде залишатися іграшкою до тих пір, поки ви не активуєте силу ляльки.

Для цього наші предки користувалися спеціальними заговорими. У кожного талісмана-берегині — своя місія. Тому заговір підбирається в залежності від того, за що вона відповідала. Найчастіше для того, щоб отримати здоров’я, люди зверталися до Макоші. Зробити це можна за допомогою такого заговори:

Пані, Макошь матінка, мати небесна, Богородиця. Ти мати Рожаниця, Сварога сестриця! Даруй нам удачу, без татів і плачу! Дай здоров’я чадам (імена) великим і малим. Нині і повсякчас, і від кола до кола! Тако бисть, тако єси, тако буди!

Для отримання щастя зверталися до Лади:

Ой ти Лада матінка, матір Сва (небесна) пречиста! Чи не залиши нас без любові і щастя! Благодать свою ниспошли на нас, яко і ми шануємо і славимо тебе. Нині і повсякчас, і від кола до кола! Тако бисть, тако єси, тако буди! До кінця часів, поки світить нам Ярило сонце.

Для отримання здорового потомства зверталися до Рожаниця:

Мати Рожаниця, Рода сестриця почуй ти дієслова наші, прийми безкровні Требні дари наші, даруй здорове потомство всіх родів нашим. Щоб ніколи не перервалася вічна родова нитка наша. Для тебе Велику славу співаємо і в хороми наші тебе призиваємо. Нині і повсякчас, і від кола до кола! Тако бисть, тако єси, тако буди!

Вимовте потрібний заговір тричі над виготовленої особисто берегинею при палаючої воскової свічки. Після цього можете бути впевнені в тому, що тепер лялька буде виконувати свою головну функцію. Але пам’ятайте — вона може бути тільки одна. Якщо вам необхідний талісман на здоров’я і, наприклад, щастя, зробіть дві ляльки.

Зробити берегиню не надто складно. В її основі лежить рулон з щільної тканини, який є каркасом ляльки. На рулон нитками покладається закріплювати клапті тканини, які будуть зображувати голову і руки, а також одяг берегині. За старих часів на тканину для оберегів йшла стара одяг членів сім’ї. Вважалося, що берегиня охоронятиме тих людей, з одягу яких була виготовлена.

Мотанка берегиня — ваш особистий талісман. Небажано передавати її кому-то в руки чужому, робити фото або позичати на час. Пам’ятайте, від того, наскільки між вами сильна енергетична зв’язок, залежить сила домашньої берегині.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: