Користь і шкода фруктози

Користь і шкода фруктози

Зміст:

Вуглеводи є одним з найбільш незамінних речовин, що беруть участь в обмінних процесах в організмі людини. До самим легкозасвоюваним вуглеводів належать цукри — солодкі речовини.

На сьогоднішній день людству відомі природні цукри — глюкоза, фруктоза, мальтоза та ін., А також штучно вироблені — сахароза (цукор). З тих пір як вчені відкрили ці речовини, йде докладне вивчення впливу цукрів на організм людини, детально розглядаються як корисні, так і шкідливі властивості цих речовин. Відомо, що кожен з цих вуглеводів має як свої переваги, так і недоліки. Розглянемо, в чому користь і шкоду фруктози.

Що таке фруктоза?

Фруктоза — це найсолодший природний цукор, присутній у вільному вигляді в будь-яких солодких фруктах, у багатьох овочах і в меді. Фруктоза нормалізує рівень цукру в крові, зміцнює імунну систему, знижує ризик появи карієсу і діатезу.

Багато людей, які страждають від ожиріння та інших ендокринних захворювань, намагаються виключити зі свого раціону цукор, замінюючи його фруктозою. Давайте розберемося, наскільки безпечний цей продукт, і який вплив робить він на організм.

Вплив фруктози на організм

Відмінності між сахарозою (цукром) і фруктозою пов’язані з тим, що вони по-різному засвоюються організмом. Ці властивості фруктози особливо важливі для людей з цукровим діабетом. На відміну від інших вуглеводів фруктоза може брати участь у внутрішньоклітинному метаболізмі без посередництва інсуліну. Вона виводиться з крові за невеликий проміжок часу, в результаті цукор в крові підвищується набагато менше, ніж після прийому глюкози. Фруктоза не звільняє гормони кишечника, які стимулюють вироблення інсуліну, тому вона широко застосовується в продуктах дієтичного харчування для людей, які страждають на цукровий діабет.

Фруктоза малокалорійні (400 кал на 100 г), не провокує карієс, виробляє тонізуючий ефект, знижує калорійність їжі, перешкоджає накопиченню вуглеводів в організмі. Вона сприяє швидкому відновленню після фізичних і розумових навантажень. Завдяки тонізуючим властивостям, фруктозу рекомендують вживати спортсменам і людям, які ведуть активний спосіб життя. Фруктоза притуплює відчуття голоду після довгих фізичних тренувань.

Якби фруктоза так ефективно боролася з ожирінням, як розписують ЗМІ, то проблема надмірної ваги була б вже вирішена — адже фруктоза замінила цукор у багатьох кондитерських виробах і напоях. Чому ж цього не сталося?

Глюкоза і фруктоза — хто кого?

Глюкоза — це універсальне джерело енергії для організму, а фруктоза може перероблятися тільки клітинами печінки, ніякі інші клітини не в змозі використати фруктозу. Печінка трансформує фруктозу в жирні кислоти (жирові відкладення), що підвищує ризик виникнення ожиріння і розвитку серцево-судинних захворювань. Багато медичні світила пов’язують епідемію ожиріння зі збільшеним споживанням фруктози.

Коли рівень глюкози в організмі досягає певного рівня, в мозок передається сигнал про насичення, і у людини пропадає бажання продовжувати приймати їжу. Цей механізм спрацьовує при вживанні звичайного цукру, в якому глюкоза і фруктоза присутні приблизно в рівних кількостях. Але якщо в організм потрапляє фруктоза в чистому вигляді, тільки мала її частина перетворюється в глюкозу і потрапляє в кров. Більшу частину печінку повністю трансформує в жир, який не робить ніякого впливу на відчуття ситості. Жирні кислоти печінку викидає в кровоносну систему у вигляді тригліцеридів, збільшення яких призводить до серцево-судинних захворювань.

Однозначної відповіді на питання, що краще, фруктоза або сахароза, немає. І те, і інше робить негативний вплив на організм в надмірних концентраціях. Стакан концентрованого магазинного соку або підсолодженого напою, не допоможуть вам зберегти здоров’я. А ось вживання свіжих фруктів і ягід навряд чи призведе до ожиріння, адже вони крім невеликих доз фруктози містять багато різних корисних речовин.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: