Іван-чай — корисні і лікувальні властивості
Автор: Валентина Мальгіна
Зміст:
- Склад
- Корисні властивості
- Ще й антиоксидант
- Застосування в народній медицині
Одним з унікальних рослин, відомих людині упродовж віків, є кипрей вузьколистий. Почувши назву, мало хто здогадається, що мова йде про одну з найвідоміших на Русі трав, з якої робили цілющий напій. Знайомтеся, іван-чай — комора природи і універсальна домашня аптечка.
Корисний іван-чай всім: як чоловікам, так і жінкам.
Склад
Природа подбала про корисні властивості іван-чаю, і зібрала в рослині основну масу елементів таблиці Менделєєва.
У рослині міститься залізо, титан, нікель, мідь, марганець, бор, молібден, а також калій, кальцій, натрій і літій. Рослина багата на біофлавоноїди, пектин і дубильними речовинами.
Вітамінний ряд представлений вітамінами групи В і аскорбінової кислотою. За вмістом вітаміну С чай можна назвати рекордсменом: кількість аскорбінки досягає 400 мг на 100 г, це в кілька разів більше ніж в лимоні, апельсині та чорній смородині.
У зеленій масі міститься білок, який легко і швидко засвоюється і сприяє швидкому насиченню енергією. У ньому немає кофеїну, пуринової, щавлевої і сечової кислоти, які згубно впливають на обмін речовин.
Корисні властивості
Рослина піднімає тонус і надає сили, за допомогою нього лікують головні болі і мігрень. Воно заспокоює нерви, знімає напругу і нормалізує сон. Це м’який засіб, що не викликає звикання.
Іван-чай приймають для полегшення симптоматики при епілептичних хворобах.
За результатами досліджень в НДІ неврології, медики прийшли до висновку, що іван-чай ефективний при лікуванні психічних розладів, неврозів і посттравматичних розладів.
Напій застосовують для нормалізації стані після стресів, для мінімізації патологічних проявів при тривожно-депресивних розладах.
Корисні властивості іван-чаю настільки потужні, що його застосовують при лікуванні захворювань органів шлунково-кишкового тракту: гастритів, виразкових хвороб, колітів, ентероколітів і метеоризму. Чай приводить в норму слизову оболонку шлунка, нормалізує обмін речовин і перистальтику кишечника. Також благотворно впливає на ротову порожнину, є профілактикою пародонтозу і карієсу, нормалізує стан слизової рота.
Володіючи протизапальними властивостями, іван-чай застосовується для лікування запалень в органах всіх систем:
- Дихальної — бронхо-легеневі хвороби та ГРВІ;
- Сечостатевої — при лікуванні аденоми простати і простатиту конкурентів рослині немає. Він підсилює потенцію.
Напій з рослини корисний при недокрів’ї. Вітамін С і мінерали, які містяться в чаї, зміцнюють організм, підвищують імунітет і опірність до збудників різних хвороб.
При респіраторних захворюваннях рослина нормалізує температуру, знімає жар і озноб.
Ще й антиоксидант
Це гарне антиоксидантний засіб, що захищає від вільних радикалів — частинок, які руйнують клітини в організмі. Очищаючі властивості рослини високі: воно виводить з організму шлаки, токсини, радіонукліди та сполучення важких металів.
Напій корисний для нормалізації стану після алкогольної інтоксикації: його використовують навіть при білій гарячці. Чай сприяє зменшенню вживання спиртного в подальшому.
Іван-чай корисний вагітним і годуючим жінкам, його дозволяють використовувати навіть немовлятам, адже рослина не має побічних ефектів.
Застосування в народній медицині
Відваром рослини промивають гнійні рани. При захворюваннях шкіри лікуються примочками і серветками, просоченими настоєм.
Іван-чай в народній медицині застосовується для лікування раку. В цьому немає нічого дивного: адже такої кількості мікроелементів немає ні в одному напої.
Молоді паростки можна додавати в салати, а висушені і перемелені коріння додавати в борошно: від цього хлібобулочні вироби стають приємними на смак.
