Картопля — користь, шкода і правила вибору

Картопля - користь, шкода і правила вибору

Зміст:

Без картоплі важко уявити трапезу. Якщо зібрати всі страви з картоплі, то вийде кілька томів кулінарної енциклопедії. Куховарити що-небудь з овоча під силу навіть недосвідченої господині, в той час як корисні властивості мало кому знайомі.

Склад картоплі

Харчовий склад варіюється в залежності від сорту, ступеня зрілості і умов вирощування. Російськими вченими Скурихіна І. М. і Тутельяном В. А. були вивчені різні сорти і узагальнені в «Таблицю хімічного складу і калорійності».

У сирих зрілих бульбах міститься комплекс вітамінів:

У картоплі сконцентровані макро — і мікроелементи:

У картоплі міститься група незамінних амінокислот:

У 100 гр. сирих зрілих бульб міститься 16,3 гр. вуглеводів, 2 гр. білків і 0,4 гр. жирів. Калорійність сирої картоплі — 77 ккал. Основна частина енергії вивільняється за рахунок розщеплення вуглеводів.

Енергетична цінність змінюється в залежності від способу приготування:

Користь картоплі

Овоч вважається ворогом гарної фігури і незаслужено викреслений зі списку здорових продуктів. Але вченими, хіміками і докторами доведена користь коренеплоду в відварному і запеченому вигляді в помірній кількості.

Від набряків

Сира терта картопля — компонент для народного лікування набряків ніг і мішків під очима. Будете їсти без солі — приберете зайву рідину з організму. Ефект досягається завдяки калію. Натрій, яким багата сіль, притягує воду. Якщо натрію в надлишку, то в надлишку і рідина в організмі. Калій нейтралізує натрій, а натрій «відпускає» воду.

Для м’язів

Для нормальних скорочень м’язових волокон потрібна вода. При нестачі вологи м’яз «зморщується» і не може розправитися. У такому стані вона не може збільшуватися в об’ємі. Через нестачу вологи в волокнах виникає судома і м’язовий біль. Калій не дає зайвої рідини обтяжувати клітини, але і не допускає осушення організму. Калій утримує вологу в м’язових волокнах і створює оптимальне середовище для скорочень.

Користь картоплі для м’язів пояснюється присутністю макроелементи. В середньому корнеплоде діаметром 5-6 см міститься 1/4 добової дози калію.

Ще в одному овочі міститься 19,5% від добової дози вітаміну В6. Він полегшує і прискорює засвоєння калію організмом.

Для серця і судин

Калій створює сприятливі умови для скорочення серцевого м’яза. Так як калій не накопичується в організмі, а виводиться через піт і продукти життєдіяльності, то його рівень потрібно підтримувати. Користь печеної картоплі для серця полягає в тому, що продукт забезпечує організм калієм і магнієм.

Для травлення

Картопля — легко засвоюваний продукт. У ньому міститься 16,3 гр. вуглеводів — з них 15 гр. доводиться на крохмаль і декстрин, які легко переробляються шлунком і обволікають його стінки. Тому від вареної картоплі не варто відмовлятися при гастриті, виразці і порушеннях в роботі шлунка. Це один з дозволених продуктів при шлунково-кишкових інфекціях.

Від подагри

Сечова кислота неминуче утвориться в організмі в процесі розпаду пуринів, які містяться в продуктах харчування. Сечова кислота не несе користі для організму, тому виводиться з організму з сечею. Але якщо людина вживає багато пуринів, то сечова кислота може затримуватися і накопичуватися в крові. В результаті виникає загроза сечокам’яної хвороби і подагри. Картопля виводить надлишки сечової кислоти з організму.

Для нервової системи

Вченими помічені антистресові властивості картоплі і це не дивно: в овочі міститься біокомплекс вітамінів і мінералів, корисних для нервової системи. Магній забезпечує стабільність нервових реакцій на зовнішні подразники, вітамін В6 покращує передачу нервових імпульсів.

Від запалень

Знахарки народної медицини давно підмітили користь сирої картоплі при запаленнях, опіках, пошкодженнях шкіри. Сік сирої картоплі допомагає зняти запалення з гнійних ран, фурункулів, продезінфікувати уражену ділянку і прискорити процес регенерації тканин. Картопляний сік можна вживати всередину для лікування виразки шлунка, при запалення в порожнині рота.

Від запорів

Щоб запор не став постійним супутником життя, необхідно правильно організувати харчування. Одне з важливих умов нормального стільця — вживання достатньої кількості клітковини. Користь картоплі в мундирі прихована в багатстві овоча клітковиною: в одному овочі міститься 4,8 гр. клітковини. Крім того, картопля, який варився в шкірці, віддасть менше корисних речовин в воду, ніж очищений.

Шкода і протипоказання картоплі

У шкірці при тривалому контакті з УФ-променями утворюється соланін — речовина, яка відноситься до отрут і викликає отруєння. Через соланіну картопля набуває зеленуватий відтінок. Соланін присутній і в пророщенном овочі. Якщо на овочі є ділянки зеленого відтінку, то їх потрібно зрізати товстим шаром. Але якщо в руках опинився пророщений або зелений картопля, то відразу його вибразивайте. У таких продуктах висока концентрація солонина, який у великих дозах викликає летальний результат.

При отруєнні соланином виникає блювота, нудота, болі в шлунку. Але найнебезпечніше солонін для вагітних: жінка може і не постраждає, але солонін порушує нормальний розвиток ембріона і призводить до виникнення каліцтв.

Соланін міститься в більшій кількості в шкірці, а після чищення в бульбах залишається близько 10% отрути, тому отруїтися соланином можна при надмірному поїданні картоплі. У 1952 році в «Британському медичному журналі» описані випадки смерті через те, що люди в умовах дефіциту продуктів їли стару картоплю.

Познайомившись з сумною статистикою, не варто ставити хрест на овочевий культурі: шкоди для організму не буде, якщо коренеплід свіжий і правильно зберігався. Кращі умови для зберігання: температура не більше 5 ° С і вологість до 80%.

Заборонено їсти овоч при:

Дієтологи стверджують, що не можна їсти картоплю при схудненні і рекомендують відмовитися від овоча в будь-якому вигляді. Але поширене переконання про шкоду для фігури спростував Джо Вінсон — доктор з університету ім. Скрентона. Вчений встановив, що фігурі на завдасть шкоди печена, варена картопля і в мундирі, якщо з’їдати не більше 2 коренеплодів в день. А ось якщо збільшити норму, то фігура постраждає.

Чи не віддячить талія за смажену картоплю, чіпси і картоплю фрі. У цих стравах овоч приготований так, що в ньому не залишилося корисного. Обсмаживши в маслі, присмачивши сіллю і харчовими добавками, з корисного овоча виходить шкідливе блюдо.

Шкода сирого овоча не виявлене. Крім того, сік з сирого коренеплоду корисно вживати при гастритах, виразках і для зниження артеріального тиску.

Як вибирати картоплю

Молода картопля містить менше крохмалю, ніж старий, в ньому більше води і тонше шкурка. Іноді недобросовісні продавці на початку сезону видають стару картоплю за молоду. Щоб не бути обдуреним, потрібно знати, що на молодому корнеплоде буде трошки землі, а до старого земля «не прилипає».

Зелений і пророслу плід обходьте стороною: овоч довго лежав і в шкурі накопичився соланін. Не купуйте хворий і зіпсований шкідниками картопля. Про хворобу свідчить шкірка.

Хвору картоплю не можна купувати прозапас: коренеплоди прогніют.

За довгі роки культивування виведено 4000 сортів. Найбільшого поваги заслужили жовтий і червоний картопля.

Жовтий добре розварюється, солодкий на смак, багатий каротинами, які корисні для очей. Червоний містить мало клітковини і крохмалю, і тому не розварюється.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: