Гарбуз — користь, шкода і протипоказання

Гарбуз - користь, шкода і протипоказання

Зміст:

Батьківщиною гарбуза традиційно вважається Північна Америка. Ягоду здавна вживали в їжу, використовували в господарстві, а з плодів декоративних і звичайних сортів робили предмети і прикраси, в тому числі і для Хеллоуїна, вирізаючи пику і вставляючи всередину свічку. Шарль Перро «зробив» з гарбуза розкішну карету для Попелюшки.

За розмірами ягода змагається з кавуном: вага може досягати 50-70 кг.

Склад гарбуза

Радянські вчені Скурихин І. М., Тутельян В. А. провели детальну роботу з вивчення хімічного складу і дані занесли в довідник «Таблиця хімічного складу та калорійності російських продуктів харчування». Калорійність м’якоті — 23 ккал. З вуглеводів синтезується 78,22% енергії, з білків — 18%, з жирів — 4%.

Вуглеводи займають більшу частину в складі:

У 100 гр. ароматної м’якоті містяться вітаміни:

У м’якоті міститься 1500 мкг бета-каротину — пігменту, який надає ягоді оранжеве забарвлення.

Гарбуз збагачена макро — і мікроелементами:

Корисні властивості гарбуза

У народній медицині на основі м’якоті зібрано багато рецептів при різних проблемах зі здоров’ям.

Загальна

Для гостроти зору

Корисна властивість гарбуза — благотворний вплив на зір. Плід містить всі необхідні вітаміни для очей: А, Е, В6, В12, цинк.

М’якоть — лідер за вмістом каротиноїдів. Пігмент сконцентрований в сітківці ока. Якщо кількість каротиноида зменшується, то сітківка руйнується, погіршується зір і слабшає захист зорових органів від вільних радикалів.

Не менш важливий елемент для очей, який міститься в гарбузі — цинк. Мікроелемент допомагає вітаміну А краще засвоюватися.

Для загоєння ран

М’якоть рекомендовано є тим, хто страждає виразкової хвороби внутрішніх органів. У книзі «Гарбуз від 1000 хвороб» Тетяна Литвинова розповідає, про те що гарбуз корисний в сирому і вареному вигляді. Для хворих гастритами ягода — порятунок: з м’якоті можна приготувати багато страв: каш, салатів і десертів.

Для зниження кислотності шлунка

Продукти, які переважають в раціоні людини в 21 столітті, «закісляет» організм. Відновити кислотно-лужний баланс в шлунку можна, якщо змінити і ввести в раціон лужні продукти.

Користь полягає в тому, що при перетравленні ягоди в організмі утворюється лужне середовище. Гарбуз корисна при гастритах з підвищеною кислотністю. Вона допоможе позбутися від відрижки і печії.

Для нормальної моторики кишечника

В складках і вигинах кишечника може накопичуватися до 2,5 кг шлаків, які тверднуть і «приростають» до органу. Це відбувається в покарання за неправильне харчування, бідне харчовими волокнами. Зашлакована кишечник заважає нормальному всмоктуванню вітамінів. Харчові волокна, потрапивши в кишечник, разбухнут, вберуть шлаки і прочистять орган від затверділих продуктів життєдіяльності.

У гарбузі міститься стільки ж клітковини, скільки в капусті. Але на відміну від останньої, ягода не викликає здуття і підвищеного газоутворення. Тому шматочок відвареної ягоди на вечерю налагодить моторику кишечника.

Від набряків

В основному від зайвого накопичення рідини в тканинах страждають любителі «солоненького». Ягода виводить зайву рідину з організму. У м’якоті міститься калій, який витісняє іони натрію, а разом з ним зайві молекули води.

Для чоловіків

У гарбузі міститься «чоловічий» набір вітамінів і мінералів: С, В1, В3, В6, L-карнітин та цинк. Вітамін В6 покращує засвоєння жирних кислот, л-карнітин підвищує витривалість, а вітамін С зміцнює імунітет. Цинк бере участь в процесах утворення сперматозоїдів і нормалізує роботу передміхурової залози.

Для жінок

Від зайвої ваги

Багатьом не вдається позбутися від жиру навіть на строгих дієтах через порушення обмінних процесів. Жир не може переробити в енергію, тому людина не худне і до того ж знаходиться в стані напівнепритомності. Щоб налагодити обмін речовин потрібен вітамін Т. Л-карнітин розщеплює жири до жирних кислот і гліцерину і транспортує жирні кислоти в мітохондрії для виділення енергії. Організм в невеликій кількості сам синтезує л-карнітин, але більша частина надходить ззовні. Джерела L-карнітину — їжа тваринного походження і рослинні продукти, до яких відноситься гарбуз.

Для краси

Ягода багата вітамінами Е і А. Вони живлять шкіру, зволожують її і запобігають старінню. Вітаміни покращують структуру волосся і нігтів.

Для молочних залоз

Гарбуз — народний засіб для лікування фіброзно-кістозної мастопатії. Ягоду використовують внутрішньо і зовнішньо. Мастопатія — доброякісне новоутворення у молочній залозі, яке може перерости в злоякісну пухлину. Тому жінкам рекомендується в якості профілактики використовувати м’якоть гарбуза.

Лікувальні властивості гарбуза

Цілющі властивості взяли на озброєння прихильники народної медицини.

Для чищення печінки

Печінка складається з клітин — гепатоцитів, які руйнуються при неправильному харчуванні, зловживанні алкоголем і лікарськими засобами. Важлива властивість гарбуза для печінки — відновлення зруйнованих гепатоцитів і допомогу в діленні клітин.

М’якоть очищає печінку від відходів. Досить 1 розвантажувального дня на гарбузі, щоб печінка прийшла в норму.

500 гр. сирої ягоди подрібніть на тертці, розділіть на 5-6 порцій і вживайте протягом дня.

Для жовчного міхура

Гарбуз має м’який жовчогінний ефект і покращує плинність жовчі. Після рясного застілля або для профілактики скористайтеся цілющим властивістю плода і приготуйте ліки на його основі.

  • Візьміть 500 р сирої м’якоті і пропустіть через м’ясорубку.
  • До отриманої каші додайте оливкову або соняшникову олію — 100 гр. і 2 столових ложки нирок бородавчастої берези.
  • Наполягайте тиждень і приймайте 3 рази в день по 2 столової ложки до їжі.
  • Шкода і протипоказання гарбуза

    У ягоді їстівна і м’якоть, і насіння. Непридатна для їжі тільки шкірка. Шкоди для організму не проявиться, навіть якщо вживати ягоду в необробленому вигляді. Завдати шкоди сира ягода може тільки тим, у кого слабкий шлунок, який чутливий до харчових волокон.

    Протипоказання стосуються людей:

    Гарбуз має жовчогінну дію, тому є ризик прояву шкоди при жовчнокам’яній хворобі.

    Як вибрати гарбуз

  • Зріла ягода оранжевого забарвлення, з висохлої плодоніжкою і щільною шкіркою. Щільність шкірки перевірте, надавав нігтем на поверхню. Якщо вм’ятини від нігтя не залишається — ягода стигла.
  • Чим більше розмір ягоди, тим товщі і довше її волокна і більше води.
  • Смуги відображають умови вирощування: переривчасті і хвилеподібні лінії — ознака великої кількості нітратів в грунті.
  • Деякі плоди продаються в розрізає вигляді: тут про зрілість і солодощі скажуть насіння і колір м’якоті. У стиглої ягоди яскраво-оранжевий колір м’якоті і сухе насіння.
  • Постукайте по плоду. Якщо звук глухий — гарбуз дозріла.
  • Якщо на шкірці є вм’ятини, подряпини і гнійні рани, значить плід почав пропадати.
  • Варіанти приготування

    Найпростіший варіант вживання гарбуза — у вареному вигляді. Щоб зберегти максимум корисних речовин, потрібно знати тривалість приготування. Плід дійде до готовності від початку кипіння через 20-30 хвилин.

    Готувати гарбуз можна в духовці: в ній збережеться більше вітамінів.

  • Наріжте гарбуз на невеликі шматочки і загорніть у фольгу.
  • У розігріту до 180 ° С духовку помістіть шматочки і готуйте 20-30 хвилин.
  • Діставайте ягоду з фольги, коли вона охолоне.
  • Про те, що приготувати з гарбуза, довго думати не доведеться. З ароматного плода можна накрити стіл з трьох основних страв і десерту. На обід підійде суп-пюре, на вечерю — каша, на десерт — мус або суфле. З м’якоттю існує багато рецептів випічки: пирогів, кексів, запіканок і оладок.

    Територія жінок

    Зараз ви знаходитесь тут:

    Можливо, вас зацікавить: