Дієта при хронічному гастриті

Дієта при хронічному гастриті

Зміст:

У кого з самого дитинства не застрягло в пам’яті бабусине голосіння «знову всухом’ятку їси?». Ех, слухали б свого часу бабусь і мам, менше сьогодні було б проблем з шлунком!

Судячи з численними запитами в Інтернеті інформації про лікування гастриту, величезна кількість людей знехтували мудрим пересторогою. Та й важко втриматися в руслі правильного харчування, коли кількість спокус у вигляді чизбургеров, гамбургерів, чіпсів і інших сухариків з кожним днем ​​тільки збільшується, а часу на повноцінний обід частенько не вистачає.

А що потім? А потім жир на талії, засмучення перед дзеркалом, повна шафа одягу не за розміром, голодування і жорсткі дієти для зниження ваги, і зриви з переїданням. І перші «скарги» шлунка на «кошмарні умови праці».

Загалом, ще трохи — і привіт, гастрит! Тільки тебе й не вистачало.

Однак не будемо зациклюватися на мораль. Що сталося, те сталося, час назад не повернути. Якщо вже гастрит настільки серйозно за вас взявся, що встиг перейти в хронічну форму, пора думати про те, як тримати хворобу під контролем в узді ремісії.

Симптоми гастриту

Хронічній фазі хвороби передує гострий гастрит. Він буквально вривається у ваше життя, з ходу заявляючи про себе хворобливим палінням в надчеревній ділянці, почуттям переповненого живота, нудотою і відрижкою. Іноді напад гострого гастриту супроводжується блювотою.

Якщо б ви змогли в цей момент заглянути в свій шлунок, вам відкрилася б страхітлива картина: запалені слизові, маса неперетравленої толком їжі, бульбашки смердючого газу… Від гастриту — полшажочка до виразок в шлунку і в дванадцятипалій кишці.

Види гастриту

Лікарі діагностують це захворювання за типом кислотності. Для гастриту з підвищеною кислотністю характерний надлишок кислоти в головному травному органі — шлунку. При гастриті з заниженою кислотністю, навпаки, її катастрофічно не вистачає для нормальної «переробки» їжі.

Дієтичне меню при гастриті

Дієта необхідна як беззастережну передумову ефективності медикаментозного лікування. Її завдання — максимально «розвантажити» шлунок і створити йому комфортні «умови праці».

При різних видах гастриту і дієти призначаються, відповідно, різні. Хоча є загальні правила, яких необхідно дотримуватися.

Так, при гастриті в їжу слід вживати виключно теплі, добре пропарені і проварені м’які страви. Чому? Тому що тільки їжа ніжною, повітряної консистенції, що володіє обволікаючі властивості, створить всередині травного органу свого роду захисний екран, що оберігає стінки шлунка від подразнення.

А ось за переліком дозволених страв дієти для гастриту із зниженою і підвищеною кислотністю розрізняються.

Якщо гастрит відзначений підвищеною кислотністю, то з меню хворого автоматично «вилітають» міцні бульйони на м’ясний і грибний основі. У мінусі — сирі овочі, напої з газом. Страви, приправлені цибулею і часником, а також чорний хліб теж мимо столу. Ну і, само собою, на час лікування, так і після нього в цілях обережності доведеться утримуватися від занадто кислої їжі.

Гастрит з низькою кислотністю вимагає іншої дієти. Здобні булочки, молоко, всякі консерви з риби та м’яса нехай з’їсть хтось інший.

При обох типах гастриту в список «небезпечних» продуктів потрапляють всі смажені, жирні та гострі страви, а також соління, маринади і алкоголь.

Як урізноманітнити дієту при гастриті

Перед хворим, «посадженим» на дієту, постає важке завдання: харчуватися потрібно, з одного боку, тільки рекомендованої їжею. А з іншого боку, необхідно забезпечити організм повноцінним харчування. З повним, так би мовити, «боєкомплектом» вітамінів, білка і мінеральних речовин. Тому де в чому доведеться себе подолати і поміняти відношення до харчування в цілому, підпорядкувавши свої гурманські пристрасті важливої ​​мети — одужання.

Втім, при найближчому розгляді «гастрономічні» жертви не так вже й великі виявляються. Так, щоб повністю задовольнити потребу організму в Найважливішим «будівельному» матеріалі, тобто в білку, можна замінити улюблені свинячі шніцелі паровими фрикадельками з телятини, рубаними биточками з крольчатінкі, суфле з білого пташиного м’яса, а також рибними котлетами на пару. Оптимальна основа для дієтичних перших страв — овочеві відвари, і краще за все замінити в меню звичайні супи на пюрірованние. Ну а якщо взяти до уваги, що урізноманітнити дієтичний стіл при гастриті можна за рахунок всіляких в’язких і рідких каш, овочевих пудингів і омлетів на пару, то і зовсім не такий вже страшний, виявляється, «звір» ця лікувальна дієта.

Доставка вітамінів в організм при дієті теж не проблема, якщо підійти до цього процесу творчо. Так, наприклад, вітамін Е міститься в соєвому маслі, вітамін В — у всіляких злакових, а вітамін С — у шипшині і солодких фруктах. Головне, злакові ретельно розварювати, а очищені фрукти відправляти в духовку або готувати з них кіселька.

Правила, які допоможуть забути про гастриті

Якщо ви не полінуйтеся і буде суворо дотримуватися рекомендованої дієти при гастриті, вам в кращому випадку вдасться позбутися від захворювання повністю, а в гіршому — максимально продовжити стадію ремісії, під час якої ви зможете тримати гастрит в узді. Правда, деякі правила харчування доведеться дотримуватися все життя:

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: