Чи можна передчувати власну смерть?

Чи можна передчувати власну смерть?

Передчуттям власної смерті називають тривожні думки, що приходять як знання, немов звідкись ззовні. Подібний стан, хоча його й не прийнято обговорювати в світській бесіді, не є чимось рідкісним і буває у багатьох людей, особливо у жінок. Спробуємо розібратися, що це означає.

Зміст:

 • Як приходять думки про швидку смерть
 • Хто допоможе впоратися з тривогою?
 • А збуваються ці жахливі передчуття?
 • Як приходять думки про швидку смерть

  Звичайні люди описують цей стан як гнітюче, важке почуття, що має статися щось жахливе.

  Залежно від того, у що ви вірите, це можуть бути:

  І хоча сни з сюжетом про власну смерть (вмирання, бачити себе в труні, могилі, бути на своїх похоронах) не є її провісниками, вони особливо сильно викликають занепокоєння у людей. Але в цей раз язик не про віщі сни, а про почуття, що приходить наяву.

  Передчуття смерті в різних культурах

  Ідея про те, що можна знати час догляду людини з життя, тісно пов’язана з віруваннями в нематеріальний світ, уявленнями про безсмертну душу, яка знає, що доведеться скоро покинути тлінне тіло і відправитися до бога, предкам, на інші планети або в рай — в залежності від віросповідання.

  І все ж самі переконані атеїсти теж відчувають щось подібне, тільки для них погані передчуття обертаються справжнім кошмаром. Адже із загибеллю тіла, за їхніми уявленнями, має завершитися і їх існування — у всіх сенсах. Віруючим в цьому відношенні має бути легше, але все одно, подібні прогнози і власні передчуття не радують, а лякають людини, ким би він не був і хоч би там вірив.

  Глибоко віруючі Заходу і Сходу сильно розходяться в настрої, що передує відходу в інший світ. Ідеал християнина — віддати богу душу після сповіді, вільним від гріхів, а значить, думки про швидку загибель спонукають людей християнської традиції задуматися про свою грішного життя і розплату за неї після смерті.

  Ідеалом же, наприклад, буддиста, буде повне відмова від матеріального світу в момент смерті, щоб ніщо не завадило такому віруючому злитися з Абсолютом. На Сході смерть більше сприймають як переродження, таким чином, передчуваючи швидку свободу від страждань в цьому світі.

  Легендарні просвітлені особистості, культ яких існує до цих пір і в нашій, і в східній цивілізації (святі, Будди, гуру), за переказами зустрічали смерть за власним бажанням. Як бачите, культурні відмінності в цьому питанні великі.

  Якщо ви ставитеся до помірно віруючим, звичайним людям, які не претендуєте на екстрасенсорні здібності і не помічаєте в собі прагнень вирватися з колеса перевтілень, то, швидше за все, з думками про смерть ви відчуєте не урочистою трепет від швидкої зустрічі з богом, а справжню паніку і навіть жах.

  Хто допоможе впоратися з тривогою?

  Це, звичайно, головне питання по темі, і тут важливо не впадати у відчай і не доводити себе до істерики безглуздими стражданнями, а прислухатися до думки психологів і священнослужителів. Останні мають навіть більше моральне право на обговорення даного питання, так як сам його зміст пов’язаний з вірою людини в загробне життя і в здатність приймати знаки згори.

  Отже, психологія і психіатрія, остання навіть більшою мірою, відносять подібні думки до неврозів, депресивних станів. Думки про смерть переслідують пацієнтів з суїцидальними схильностями, ідея смерті може бути складовою частиною, супроводжуючим симптомом так званої в психіатрії параноїдальною фабули.

  При цьому психіатри розглядають подібні скарги лише як симптом, в зв’язці з основним діагнозом. Відповідно, ні про які задушевних розмовах і язика бути не може — людину потрібно лікувати, по можливості позбавляючи від тривоги і ажитації, з якими ні він, ні його близькі впоратися не можуть.

  Психологи мають справу з психічно здоровими клієнтами, котрі відчувають перенапруження, стрес, перехідний період життя, скорбота втрати, шок і тому подібні стану. До них же можна звертатися в разі, якщо ви переживаєте екзистенційну кризу — іншими словами, життя зайшло в такий глухий кут, що сенсу, здається, вже немає.

  Психолог допоможе вибудувати внутрішні опори, які допоможуть знайти упевненість, переглянути цінності і повернути собі здатність приймати рішення і діяти.

  Ще одна група фахівців, теоретично здатних допомогти з проблемою, це професійні езотерики.

  Якщо ви вірите в їх здатності і не вважаєте шарлатанами або ваша віра не забороняє вам звертатися до ворожіння і спіритизму, ваші страхи беруться витлумачити:

  На відміну від психолога, наприклад, астролог буде виходити з того, що ваші передчуття вірні. Езотерики розцінюють суб’єктивні відчуття як канал зв’язку з вищими силами, але можуть і спростувати ваше твердження, якщо знайдуть знаки, точно вказують на помилку (наприклад, планета вашого року народження проходить транзит, при якому смерть малоймовірна).

  Задумайтесь, однак, чи вигідно того ж екстрасенса відпустити вас зі світом — чи не стане такий езотерик грати на ваших страхах і залучати до своїх послуг в обмін на кругленьку суму?

  У боротьбі з передчуттями смерті може допомогти і священик, адже його прямий обов’язок — по можливості доносити до прихожан божу волю і слово. Можете звернутися до батюшки, тільки будьте готові, що доведеться дотримати обряд (хрещення, сповідь, причастя та ін.).

  Якщо ваші страхи сильні і межують з одержимістю, не дають жити, то дотримуйтесь раді багатьох поколінь наших предків — воцерковлення допомагає краще зрозуміти себе і свою роль в задумі Божому, так що вирушайте в храм за зціленням душі.

  А збуваються ці жахливі передчуття?

  Судячи з того, що безліч людей, які зазнали на собі цю проблему, живі і розповідають про це, їх передчуття не збулися. Однак ходять історії, і навіть у вашій родині вони можуть бути, коли покійні ділилися такими думками, немов по-справжньому знаючи і відчуваючи кінець.

  Ці приклади сильно вражають, але, на жаль чи на щастя, зовсім немає підстав думати, що ми все в рівній мірі здатні передбачити дату і обставини догляду.

  І ще пару слів про жіночу інтуїцію. У багатьох з нас є внутрішнє чуття, у деяких воно настільки загострене, або жінка настільки вміло трактує свої відчуття, що можна в деякому сенсі покладатися на такі попередження. Але не лякайтеся, язик йде не про знання своєї дати смерті, а лише про передбаченні критичних ситуацій, з яких можна вийти цілком живими.

  Так, багато хто відчуває загрозу землетрусів, повеней, пожеж, але це зовсім не означає, що біда закінчиться для вас фатально. Іноді близькі з важким серцем відпускають членів сім’ї в дорогу, і дійсно, трапляються неприємності, можливо, навіть з ризиком. Однак ні про себе, ні будь-кого іншого ми не можемо на сто відсотків бути впевнені в роковому кінці.

  Відчуваючи безпричинний або обгрунтований страх, краще перевірити ще раз обставини. Якщо ваші передчуття вас ніколи не обманювали, і вам, наприклад, не хочеться летіти літаком, розумніше буде вибрати інший вид транспорту чи навіть відкласти подорож.

  Чого точно не варто робити, так це готуватися до загибелі. Мудрі люди кажуть, що про годині тому відає тільки Всевишній, і намагатися з точністю передбачити дату догляду або навіть цікавитися на цю тему як мінімум безглуздо.

  У разі якщо ваші страхи збіглися з депресією, виснаженням, важкої втратою в житті, не тягніть з візитом до кваліфікованого фахівця — невропатолога і психотерапевта.

  Не забувайте, що страх смерті входить в симптоматику деяких захворювань нервової системи, і краще перевірити ще раз фізичне здоров’я і позбутися від тривог, ніж мучити себе і свою сім’ю, а тим більше займаючись якимись приготуваннями.

  Будьте налаштовані рішуче, довіряйте своїй інтуїції, але дбайте також і про психічне благополуччя і не потрапляйте на вудку горе-екстрасенсів!

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: