Часник — користь, шкода і лікувальні властивості
Автор: Валентина Мальгіна
Зміст:
- Склад часнику
- Користь часнику
- Загальна
- Для жінок
- Для чоловіків
- При вагітності
- Шкода і протипоказання
- Лікувальні властивості
- Для профілактики грипу
- При бронхіальній астмі
- Для розрідження крові
- При високому холестерин
- Як зберігати часник
Серби і слов’яни оберігали будинок часником від псування, пристріту, чаклунів і злих духів. Наука так і не з’ясовувала, чи захищає часник від дії потойбічних сил. Зате лікувальні властивості вивчені і застосовуються в народній медицині.
Склад часнику
Часник — це трав’яниста рослина і далекий родич цибулі.
Листя маринують і їдять в сирому вигляді. Цибулину використовують як приправу і в медичних цілях: за час перебування в грунті вона насичується корисними мінералами:
- Калієм — 180 мг;
- Магнієм — 30 мг;
- Натрієм — 17 мг;
- Фосфором — 100 мг;
- Хлором — 30 мг;
- Залізом — 1,5 мг;
- Йодом — 9 мкг;
- Кобальтом — 9 мкг;
- Марганцем — 0,81 мг;
- Міддю — 130 мкг;
- Селеном — 14,2 мкг;
- Цинком — 1,02 мг.
Різноманіття макро — і мікроелементів в цибулині часнику доповнено вітамінами:
- В1 — 0,08 мг;
- В2 — 0,08 мг;
- В4 — 23,2 мг;
- В5 — 0,596 мг;
- В6 — 0,6 мг;
- В9 — 3 мг;
- С — 10 мг;
- К — 1,7 мкг;
- РР — 2,8 мг;
- Ниацином — 1,2 мг.
До складу входять рідко зустрічаються в природі компоненти. Швейцарський вчений ШТОЛЛ в середині минулого століття з’ясував, що різкий запах і гострий смак надає природний ефір аллицин — антиоксидант і антисептик.
Подразнюють часник зобов’язаний сапоніни.
Користь часнику
Користь чи шкода зумовлені багатим набором рідкісних речовин, вітамінів і мінералів. Для здорової людини часник корисний, і при вживанні в розумних межах безпечний.
Загальна
Спочатку часник ріс в Середній Азії: в горах Туркменії, Узбекистану, Ірану та Пакистану. Тепер його вирощують в кожному городі.
Допомагає в травленні
Кухарі східній і азіатської кухонь додають часник до жирних страв і м’яса, так як знають про користь продукту для травлення. Він допомагає шлунку переварити важку їжу, впливаючи на печінку і жовчний міхур. У жовчному міхурі збільшується вироблення жовчі і зменшується кількість «власних» жирів печінки. Ефір аллицин подразнює стінки жовчного міхура і «проганяє» фермент в шлунково-кишковий тракт.
Знижує рівень поганого холестерину
Лікарі поділяють холестерин на «поганий» і «хороший». Перший вид холестерину — це ліпопротеїни низької щільності, які транспортують загальний холестерин до клітин і, виконавши функцію, не утилізуються, а осідають на судинах. Другий холестерин — ліпопротеїни високої щільності, що збирають осіли молекули поганого холестерину, і забирають їх в печінку.
Вчені з Університету Анкари з’ясували, що компонент часнику ахоен знижує кількість поганого холестерину і нормалізує тиск.
Перешкоджає утворенню тромбів
Кандидат фармакологічних наук К. В. Бєляков в статті-нарисі «Часник: об’єктивно про ефективність» розповідає про здатність часнику перешкоджати склеюванню тромбоцитів. Як тільки в кров викидаються тромбоксани — тромбоцити активно злипаються. Сукупність речовин блокує процес утворення тромбоксану: через 1-2 години після вживання часнику синтез тромбоксану припиняється.
Допомагає при атеросклерозі
Перешкоджання утворенню тромбів — не єдине корисне властивість, що впливає на кров. Його сірковмісні сполуки розсмоктують внутрішньосудинні тромби, тому часник корисний при атеросклерозі. При регулярному прийомі часник підвищує фібринолітичну активність на 130%.
Захищає від раку
Цибулина має антиоксидантні властивості, незважаючи на відсутність флавоноїдів. Роль «захисника» від вільних радикалів виконує аллицин. Утворені в результаті розпаду продукти розкладання вступають в реакцію з солями важких металів.
Вчені з ізраїльського інституту Вейцмана в дослідженнях на мишах з’ясували ще одну корисну властивість — придушення ракових клітин. Їх зростання блокує аллицин, який впливає на уражені клітини.
Аліцин складається з 2-х ферментів: аллінеза і Алліна. Аллінез виконує роль детектива — розшукує хворі клітини і кріпиться до них. Потім до аллінезу приєднується аллін і в результаті утворюється аллицин, який знищує чужорідне освіту.
Вбиває зростання патогенних мікроорганізмів
Луї Пастер — французький мікробіолог, в 1858 році зробив відкриття: часник вбиває бактерії, штами кишкової палички, сальмонели та золотистого стафілокока. Антисептичними властивостями часник зобов’язаний аллицина і серосодержащим з’єднанням.
Відкриття вченого відразу застосували на практиці: часник використовували в двох світових війнах як засіб для обробки ран і лікування дизентерії, називаючи його російським пеніциліном за антисептичні властивості.
Підвищує витривалість
У раціоні воїнів, гладіаторів і рабів був присутній часник для збільшення працездатності. Регулярно їли часник грецькі атлети, щоб стати сильними і витривалими.
Для жінок
Пережити менопаузу з найменшими втратами для здоров’я допоможе часник. Під час менопаузи різко знижується рівень естрогенів і страждають кістки. Кісткова тканина стає крихкою і розвивається остеопороз. Жінці потрібно підвищити рівень естрогену, щоб не захворіти — в цьому допоможе часник.
Для чоловіків
У часнику міститься багато цинку і селену. Елементи впливають на чоловіче здоров’я, статеву силу і репродукцію.
Цинк — один з головних компонентів сперми. При нестачі сперматозоїди стають млявими і швидко гинуть. Селен захищає від запалень передміхурову залозу.
Користь для чоловіків проявляється при тривалому вживанні: селен і цинк накопичуються в організмі.
При вагітності
У часнику містяться фолати, необхідні для нормального розвитку плода.
Для вагітної жінки користь молодого часнику в тому, що він розріджує кров. У період виношування в організмі матері сповільнюється кровотік і зростає ризик тромбоутворення. Аліцин запобігає проблему без медикаментів.
Шкода і протипоказання
Часником не варто захоплюватися навіть здоровій людині: 2-3 зубчики в день достатньо, інакше виникне печія і підвищиться тиск.
Протипоказання:
- Захворювання шлунково-кишкового тракту: гастрит, панкреатит, виразка шлунка і дванадцятипалої кишки;
- Патології печінки: гепатит, нефрит, нефроз;
- Жінки-годувальниці.
При термічній обробці і тривалому зберіганні продукт змінює властивості. Явної шкоди від смаженого часнику немає, але при температурі 60 ° С найцінніші речовини — алліцин, сірковмісні сполуки і вітаміни руйнуються.
Лікувальні властивості
Часник зміцнює імунітет, тому його застосовують як один з кращих засобів в період епідемій застуди та грипу.
Для профілактики грипу
За оцінкою міжнародної організації «Кокранівського співпраця» часник в 3 рази знижує ризик захворювання на грип та застуду, але не впливає на перебіг хвороби. Рослина ефективно тільки як профілактичний засіб.
Для захисту від застуди з’їдайте по 0,5 головки часнику в день або приймайте настойки, наприклад, з часнику і меду.
Подрібнені зубчики часнику в рівних частках змішайте з медом і приймайте 2 рази на день за 30 хвилин до їди.
При бронхіальній астмі
Бронхіальна астма супроводжується нападами задухи, утрудненим диханням і задишкою. Часник з молоком полегшує напади захворювання.
Для розрідження крові
Для зменшення в’язкості крові застосовуйте настоянку. Знадобляться очищені часточки і вода в співвідношенні 1:3.
При високому холестерин
Часник з яблуком очистять судини від холестерину.
Як зберігати часник
Часник невибагливий, тому зберігати його легко в домашніх умовах.
Кращі місця: