Аспірин — користь і шкода аспірину для організму людини

Аспірин - користь і шкода аспірину для організму людини

Аспірин — відомий медичний препарат, який зустрічається практично в кожній аптечці, його використовують як жарознижувальний, болезаспокійливий, протизапальний засіб. Багатьом здається, що невелика біла таблетка — практично панацея від усіх хворобливих і неприємних симптомів, болить голова — допоможе аспірин, піднялася температура — допоможе аспірин, багато п’ють аспірин, коли болить живіт, горло, коли хворіють грипом чи ГРВІ.

Звичайно, аспірин — це корисний медичний препарат, який здатний вирішити багато проблем зі здоров’ям. Однак, як і будь-яке інше фармацевтичний засіб, ці ліки має ряд протипоказань до застосування. Якщо сказати коротко, в деяких випадках аспірин — шкода для організму.

Що таке аспірин і в чому його користь?

Аспірин — це похідна саліцилової кислоти, в якій одну гідроксильну групу замінили на ацетил, так вийшла ацетилсаліцилова кислота. Назва препарату походить від латинської назви рослини таволга (Spiraea), саме з цього рослинної сировини вперше була здобута саліцилова кислота.

Додавши до початку слова букву «а», що означає ацетил, розробник препарату Ф. Хофман (співробітник німецької компанії «Байєр») отримали аспірин, який практично відразу після виходу на аптечні прилавки отримав велику популярність.

Користь аспірину для організму проявляється в його здатності Блокувати вироблення простагландинів (гормонів, які беруть участь в процесах запалення, викликають злиття тромбоцитів і сприяють підвищенню температури тіла), мінімізуючи тим самим запальні процеси, знижуючи температуру тіла і зменшуючи процес злипання тромбоцитів.

Оскільки основна причина багатьох серцевих хвороб саме в тому, що кров стає дуже густий і в ній утворюються грудки (тромби) з тромбоцитів, аспірин тут же проголосили препаратом №1 для сердечників. Багато людей стали приймати аспірин просто так, без показань, для того, щоб в крові тромбоцити утворювали грудки і тромби.

Однак дія аспірину не безпечні, впливаючи на здатність тромбоцитів склеюватися один з одним, ацетилсаліцилова кислота пригнічує функції цих кров’яних тілець, викликаючи часом незворотні процеси. Як з’ясувалося в результаті досліджень, аспірин корисний лише для тих осіб, які перебувають в групі так званого «високого ризику», для груп людей «низького ризику» аспірин виявився не тільки неефективною профілактикою, а й в деяких випадках, шкодою. Тобто для здорових або практично здорових людей аспірин не тільки не корисний, але і шкідливий, тому що схильний звертатися внутрішні кровотечі. Ацетилсаліцилова кислота робить судини більш проникними і знижує здатність крові до згортання.

Шкода аспірину

Аспірин — кислота, яка здатна викликати пошкодження слизової оболонки травних органів, викликаючи гастрит і утворюючи виразки, тому приймають аспірин тільки після їжі, запиваючи великою кількість води (300 мл). Щоб мінімізувати руйнівну дію кислоти на слизову шлунка таблетки ретельно подрібнюють перед прийомом, запивають молоком або лужною мінеральною водою.

«Шипучі» форми аспірину більш нешкідливі для слизової внутрішніх органів. Люди, у яких спостерігається схильність до внутрішніх кровотеч, взагалі повинні відмовитися від вживання аспірину або приймати препарат строго по вказівкам лікаря.

При таких хворобах як грип, вітряна віспа, кір прийом аспірину заборонений, лікування цим препаратом може викликати синдром Рея (печінкову енцефалопатію), що призводить в більшості випадків до летального результату.

Ацетилсаліцилова кислота повністю протипоказана вагітним і годуючим жінкам.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: