Яловичий бульйон — корисні властивості і користь бульйону з яловичини
Автор: Валентина Мальгіна
Зміст:
- Склад і калорійність яловичого бульйону
- Користь яловичого бульйону
- Шкода і протипоказання яловичого бульйону
- Секрети приготування
Світ пережив різні періоди: від роздільного харчування Герберта Шелтона до білкового меню Роберта Аткінса. Тому думки прихильників різних теорій харчування про одне й те ж продукті можуть розходитися. Так, одним зі спірних продуктів є яловичий бульйон.
Об’єктивно оцінити цінність продукту допоможе вивчення яловичого бульйону. Знання складу і правил приготування допоможуть зробити блюдо корисним.
Склад і калорійність яловичого бульйону
Яловичий бульйон — це рідкий навар з м’яса, кісток або субпродуктів туші великої рогатої худоби. Всі види яловичого бульйону містять стандартний набір речовин, але їх кількість варіюється від того, що береться за основу: м’ясо, кісточки або внутрішні органи.
Вміст заліза:
- Яловичина — 2,9 мг;
- Яловича печінка — 9 мг;
- Нирки — 7 мг;
- Мова — 5 мг.
При варінні яловиче м’ясо і субпродукти віддають близько 2 мг заліза в бульйон.
Бульйон містить (на 500 гр):
- 237,7 мг калію;
- 1670,6 мг натрію;
- 150,1 мг фосфору;
- 13,2 мг селену;
- 21, 7 мг магнію.
Унікальність яловичого бульйону в тому, що при невисокій енергетичній цінності він багатий білками. У 100 гр. продукту:
- 0,61 гр. білків;
- 0,22 гр. жирів.
За кількістю жиру він поступається курячому, тому для бажаючих схуднути переважно вживати яловичий бульйон. Калорійність на 100 грамів бульйону становить 4 ккал.
Користь яловичого бульйону
Ознайомившись зі складом яловичого бульйону, назвати його марним продуктом буде несправедливо. Користь яловичого бульйону для організму зобов’язана елементів, вітамінів і з’єднанням, які містяться в м’ясі, кістках і внутрішніх органах тушки тварини.
Відновлює після навантажень
З яловичого бульйону організм отримує залізо, без якого не можуть функціонувати всі органи і системи організму. Залізо входить до складу ферментних комплексів, які називаються геммами. Геми — це складові частини білка гемоглобіну, який транспортує кисень до всіх клітин в організмі. Дефіцит заліза призводить до дефіциту гемоглобіну і це проявляється в слабкості, зниженні апетиту, блідості, швидкої стомлюваності.
Вживання яловичого бульйону поповнить запаси заліза і відновить сили в період вагітності, після операції і важких фізичних навантаженнях. Користь бульйону з яловичого мови буде більшою, так як в мові міститься рекордна кількість заліза.
Прискорює схуднення
Яловичий бульйон малокалорійний і в той же час насичує, тому його включають в раціон тих, що худнуть і тих, хто стежить за фігурою. Яловичий бульйон містить вдвічі більше білків, ніж жирів, не включає вуглеводи, і при цьому багатий корисними речовинами.
Допомагає травленню
Макроелементи, мікроелементи, вітаміни і мінерали в складі бульйону швидко всмоктуються в шлунку і не перевантажують травну систему. Бульйон на основі яловичого м’яса добре засвоюється навіть дитячим організмом, тому на його основі можна готувати супи і борщі для перших годувань малюка.
Доведено користь бульйону на яловичих кістках для травної системи. Під час варіння з кісткових тканин виділяється желатин, який сприяє інтенсивному виділенню травних соків. Травні соки допомагають кращому засвоєнню білка, що входить до складу бульйону.
Справляється з отруєнням
Легкий бульйон з яловичого м’яса або серця стане кращим помічником шлунку при переїданні і харчових отруєннях. Амінокислота метіонін, що входить до складу бульйону, допоможе нейтралізувати шкідливі продукти розпаду і вивести їх з організму.
Дозволяє переварити великий обсяг їжі
Бульйон допоможе переробити важку їжу у великих обсягах, оскільки стимулює вироблення травних соків, а сам не вимагає великих витрат організму на засвоєння.
Чистий бульйон з яловичини засвоюється за 20-40 хвилин. Для порівняння: стакан фруктового соку засвоюється за 30 хвилин, яблуко — за 40 хвилин.
Зміцнює суглоби
Яловичий бульйон на кісточці відноситься до народних засобів для зміцнення зв’язок суглобів, і додання еластичності.
Зверніть увагу на користь бульйону з яловичого серця. Серце за цінністю стоїть на одному щаблі з яловичим м’ясом, а тому бульйон не поступається по користі бульйону на основі м’яса. У субпродукти містяться незамінні амінокислоти: триптофан і метіонін. Триптофан — джерело серотоніну — гормону, який відповідає за спокій і ясність розуму. Метіонін — ворог поганого холестерину, зайвого жиру, захисник клітин від вільних радикалів і солей важких металів.
Шкода і протипоказання яловичого бульйону
Оцінюючи яловичий бульйон, його користь і шкоду для людини, справедливо буде говорити про бульйоні, звареному на якісному м’ясі. З тваринного, вирощеного в умовах поганої екології, на синтетичних кормах і добавках, не може бути отримано хороше м’ясо.
Якісне м’ясо може бути зіпсовано в гонитві за прибутком: щоб довше зберегти продукт, його «насичують» гормонами, антибіотиками і консервантами.
Шкода бульйону на яловичих кістках проявиться в тому випадку, якщо корова чи бик паслися на пасовищах поблизу промислових заводів, в місцях з поганою екологією. В таких умовах кістки тварин насичуються солями важких металів, шкідливих для людини.
Але і бульйон на якісному м’ясі може завдати шкоди організму. Шкода яловичого бульйону буде в разі надмірного вживання, так як м’ясо — лідер за вмістом пуринів. В організмі людини пурини потрібні для нормального функціонування нирок. В результаті розпаду пуринів утворюється сечова кислота. В цьому і криється небезпека надлишку речовин. Велика кількість сечової кислоти викликає проблеми з нирками, сприяє утворенню каменів у жовчному міхурі і може викликати захворювання обміну речовин.
Яловичий бульйон має протипоказання:
- При подагрі і артритах — через велику кількість пуринів;
- Дітям до 2-х років;
- При алергії і нестерпності. Це відноситься до бульйону з яловичого мови.
- При слабкій підшлунковій залозі і підвищеній секреції шлунка.
Секрети приготування
Існує думка, що немає нічого простішого приготування бульйону: потрібно зварити шматок м’яса і все. Це помилкове оману: яловичий бульйон вийде смачний, якщо знати кілька секретів. Так як знайти якісне м’ясо непросто, то доводиться задовольнятися тим, що є і вміти готувати бульйон з магазинного сировини. Щоб отримати «правильний» яловичий бульйон з покупного м’яса, потрібно варити його «в двох водах»:
Якщо потрібно освітлити яловичий бульйон, то при варінні додайте яєчний білок, а після процідіть бульйон через марлю. Білки вберуть бруд, суспензії і бульйон стане прозорим. Використовувати яловичий бульйон можна як основу для супів, борщів, щей, соусів і підлив. Страви на його основі будуть поживними, ароматними і ситними.
Яловичий бульйон на кістки корисний при вивихах, розтягненнях і суглобової нестабільності. Яловичина і вода беруться в співвідношенні 1:3 і варяться на повільному вогні 12 годин. У процесі варіння доливайте воду до початкового рівня.
Отриманий бульйон в лікувальних цілях потрібно пити тиждень по 200 мл. в день. Нежирний яловичий бульйон корисний в післяопераційний період, для тих, що худнуть і при отруєннях.