Алое — користь і корисні властивості алое
Автор: Валентина Мальгіна
Зелена м’ясиста м’якоть пагонів цієї рослини справжнє джерело корисних речовин, що володіють вираженими цілющими властивостями. Горщик з цією квіткою цілком може замінити домашню аптечку, деякі його так і називають «домашній доктор», але справжня назва цієї рослини — алое.
Унікальний склад алое
Корисні властивості алое легко пояснити, вивчивши склад м’якоті листя цієї рослини. Алое містить більше двох сотень біологічно активних речовин, кожне з яких має певні властивості і несе свою користь. Вітамінний склад алое включає вітаміни А, Е, С, вітаміни групи В (B1, В2, В6), також в м’якоті містяться антрахінонові глікозиди (алоин, наталоін, емодін), амінокислоти, смоли, фітонциди, стероли, гелоніни, ферменти, хромономи, полісахариди та інші біологічно активні речовини.
Алое має виражені ранозагоювальні властивості, гель, що виділяється з листя здатний прискорити загоєння не тільки поверхневих ран і пошкоджень шкіри, він значно прискорює процес відновлення слизової шлунка і дванадцятипалої кишки після виразкових уражень. Крім цього алое має виражені протиопіковими властивостями, болезаспокійливу дію, протизапальну та антимікробну ефектом. Алое має бактеріостатичний ефект проти стафілококів, стрептококів, збудників дифтерії і дизентерії, також згубно впливає на грибки.
Сік алое широко використовується при респіраторних захворюваннях (при нежиті у вигляді крапель в ніс, при болях в горлі — для полоскання). Великі дози соку алое впливаю на перистальтику кишечника і володію проносний ефект, малі дози соку здатні підвищити апетит, поліпшити травлення.
Алое застосовують також при виснаженні організму, широко відома користь алое з медом для підвищення імунних сил, також сік алое використовується при туберкульозі, стоматиті, захворюваннях слизових оболонок (рота, статевих органів). Що примітно, основна маса корисних речовин, що входять до складу алое має таку структуру, яка легко засвоюється організмом при вживанні всередину і також швидко і легко проникає в шкіру при зовнішньому нанесенні соку алое.
Зовнішнє застосування алое
Користь алое для шкіри неоціненна, сік листя цієї рослини здатний знімати подразнення, почервоніння, загоювати ранки, гнійники, фурункули і вугри. Його використовують при лікуванні дерматитів різного походження, екземи, вовчака.
Полісахариди, які входять до складу соку алое утворюють захисну плівку на шкірі, захищають її від сонячного ультрафіолету, пом’якшують, зволожують, прискорюють регенерацію клітин. Однак не для всіх використання алое — користь, шкода соку алое стає очевидним, якщо на шкірі проводилися серйозні хімічні або фізичні дії (дермабразія, хімічний пілінг), в цьому випадку може з’явитися подразнення, здатне перерости в дерматит.
Одне з примітних корисних властивостей полісахаридів соку алое — здатність впливати на макрофаги — клітини неспецифічного імунітету, в сферу діяльності яких входить відновлення пошкодженого епідермісу. У шкірі, що в’яне, макрофаги здатні оновлювати колаген, тому сік алое входить до складу багатьох косметичних anti-age засобів.
Препарати, виготовлені на основі алое, можна придбати як в аптеці, та ж можна використовувати і свіжозібране листя рослини. Користь соку алое буде максимальною, сіли зривати нижні листки, з підсохлими кінчиками. Використовувати сік потрібно протягом декількох годин, інакше багато біологічно активні речовини втратять свої властивості, вступивши в реакцію з повітрям.