Зірвав спину: як лікувати в домашніх умовах?
Автор: Валентина Мальгіна
Люди, зайняті важкою фізичною працею, не з чуток знають, як зірвати спину. Що це означає на медичному мовою? Найчастіше причиною хворої спини лікар називає остеохондроз. Однак остеохондроз — це фізіологічне старіння хребта, неминуче у всіх людей після 25 років, як і старіння шкіри, посивіння волосся.
Зміст:
Анатомія хребта: що і де можна зірвати?
Хребетний канал — це простір, який утворює хребцями і міжхребцевими дисками, зв’язками і хребцевих дугами, для розміщення спинномозкового каналу, заповненого ликвором.
У рідини спинний мозок і нервові корінці, починаючи з другого поперекового хребця, знаходяться в рухомому стані, щоб уникати ударів і здавлювання. Сполучна тканина, що заповнює простір між каналами, є пластичною, що дозволяє спинному мозку вільно переміщатися на 3-5 см при згинаннях тулуба, шиї.
Корінці спинномозкових нервів виходять за межі каналу у вигляді спинномозкового нерва через міжхребцевий отвір і проходять під дугою хребця, набагато вище міжхребцевого диска.
Тому будь-які його зміщення і деформації не можу відбитися на спинномозкових нервах, пошкодити або затиснути його.
А що тоді болить?
У міжхребцевих дисках, хребцях, сполучної тканини, ні в спинному мозку і нервових корінцях немає нервових закінчень — джерел сигналів про біль.
Больові рецептори знаходяться в м’язах, сухожиллях, зв’язках, судинах — саме ці структури болять після того, як людина «зірвав» або перевантажив хребет.
Причиною стає «банальне», але не зовсім приємне — розтягнення, розрив волокон, в результаті якого тканину запалюється, з’являється спазм.
Призначення міорелаксантів, протизапальних засобів лікування не прибирає причину патології.
Ознаками зірваної спини прийнято вважати подразнення спинномозкового нерва, який не володіє рецепторами, здатними прийняти дію перерахованих ліків.
Тому лікарі призначають симптоматичне лікування, впливаючи на м’язи, але заперечують проблему — дисфункцію опорно-рухового апарату, яку часто лікувати пізно через структурні зміни в кістковій системі.
Зірвав спину — що робити?
Зазвичай біль виникає після невдалого підйому тяжкості, виконання фізичної вправи, нахилу — зірвав, надірвав, перевантажив. Коли біль виник після механічного впливу, необхідно виключити перелом — це пряма дорога до лікаря і напрямок на рентген.
Серйозними симптомами зірваної спини є відмова кінцівок, порушення роботи органів малого таза, втрата чутливості нижньої частини тіла. У такому випадку потрібно терміново звертатися до лікаря — симптоми вимагають виклику бригади швидкої допомоги.
Перша правильна думка при зірваної спині — йти до лікаря, але до якого? Ортопеди і травматологи здатні виявити кісткові порушення, впоратися з переломами, але закують в корсет нерухомості і обмежень будь-якої людини з суглобовими патологіями. Невропатологи призначать МРТ, виявлять протрузии або грижі, які не можуть викликати болі, проведуть курс лікування і відправлять пацієнта на спокій.
Хірурги виправлять м’які тканини, встановлять ступінь сколіозу, призначать коригувальну лікувальну гімнастику, і то не всі. Потрібно змиритися з думкою про те, що лікувати ніхто не буде — лікаря показано знімати симптоми і відпускати пацієнта на спокій з попередженнями.
Тільки фахівці, що працюють з фасції, зв’язками, м’язами і кістками, як з єдиним цілим, можуть знайти основну причину проблеми. Але лікаря з поліклініки, в тому числі приватної, простіше направити на обстеження, щоб підгодувати своїх колег, чим зайнятися виявленням справжньої причини патології.
Чим і як лікувати зірвати спину?
Зірвану спину потрібно лікувати з розумом, проходячи кожен з етапів:
- Зняти запальний процес;
- Прибрати спазм м’язів і / або зв’язок;
- Зміцнити слабкі м’язи;
- М’якими техніками скорегувати кісткові порушення (якщо знайдеться хороший фахівець).
Відповіддю на перше питання є застосування холоду для зняття болю, тепла через 3-4 дня після того, що сталося — для зменшення спазму.
Можна мазати уражене місце відповідними бальзамами, гелями і мазями з диклофенаком, ментолом або ібупрофен, ледокаїн перші три дні, потім додавати засоби зрозігріваючими компонентами — зміїний, бджолина отрута, екстракти гірчиці і перцю.
Бездумно мазати зірвану спину будь-чому (горілкою, настоянками), клеїти пластирі не варто — розігріває компонент тільки посилить запалення і набряк.
Лікувати себе знеболюючими засобами потрібно, перш за все, щоб зняти запалення. Але ліки можуть усунути лише симптоми, іншими трьома пунктами займаються остеопати, фахівці м’яких мануальних практик, іноді дуже досвідчені масажисти. Але не дозволяйте робити одного — вправляти хребці!
Лікувати в домашніх умовах спину, якщо зірвав її чоловік, знайомий з симптомами і знає алгоритм допомоги. Безконтрольний прийом знеболюючих засобів може затягнутися, а це призведе до ускладнень на шлунок.
Якщо біль наступила через різке старту фізичної активності людини, який до цього вів малорухливий спосіб життя, то язик може йти про усунення хребців, появі розростань, що заважають його рухливості. Маніпуляції мануального терапевта, а ще краще — остеопата, повинні бути мінімальними, пов’язаними з м’язами і зв’язками, роботою з нервовою системою для самовідновлення тіла.
Допомогти собі в домашніх умовах можна за допомогою м’яких розтяжок, але вони не повинні приносити посилення болю:
- Лягти на спину, піджати коліна до живота, притиснути руками на 30 секунд, виконати спочатку по черзі правою і лівою ногами;
- Зігнути коліна, встановити стопи на підлогу: прогинати попереку, утворюючи арку на вдиху, і притискати поперек до підлоги на видиху;
- В аналогічному вихідному положенні повертати зігнуті в колінах ноги вправо і вліво, нахиляючи до підлоги на 30 секунд.
Робити розтяжку можна в безболісному діапазоні.
При виникненні болю — залишити м’язи в спокої до зняття запалення, ознаки якого і складаються в больових відчуттях.
Розумний вихід — йти до масажиста, щоб зняти м’язовий спазм, що викликає інші симптоми. Але якому? Краще вибирати спортивних лікарів, які мають суміжне освіту в області мануальної терапії та остеопатії, а також масажистів, які працюють в області ЛФК. Умілі фахівці відновлять кровообіг, яке підтримає хребці і хрящові тканини, приберуть м’язові блоки, повернуть рухливість.
Зміцнення спини
Найчастіше лікаря простіше заборонити фізичні навантаження для перестраховки. Але якому спортсмену з величезним досвідом тренувань захочеться прощатися активним способом життя? Робити це доводиться, якщо руйнування хребта дійсно зайшли далеко і лікувати його залишається хірургічним шляхом. В інших випадках до навантажень варто повернутися, але після зняття запалення. Робити вправи з меншими вагами, інтенсивністю, в безболісному діапазоні.
Серед нетренованих людей язик йде про слабкість м’язів, які не впоралися з навантаженням — значить, їх потрібно зміцнювати:
- Зайнятися плаванням;
- Робити планку на ліктях і бічні планки по 30-60 секунд;
- Тренувати м’язи живота, так як їх слабкість збільшує навантаження на хребет;
- Поліпшувати поставу за допомогою ЛФК або йоги.
У періоди без болю можна переходити до силових тренувань під наглядом тренера. Категорично не можна тренуватися під час прийому знеболюючих засобів, адже поява дискомфорту — сигнал про лихо, а це значить, що вправа виконується невірно.
Чого не можна робити, якщо зірвав спину?
- Продовжувати тренуватися всупереч болю;
- Лежати і сидіти тиждень або дві;
- Відмовлятися від будь-яких фізичних навантажень;
- Носити корсети тривалий час.
Найгірше, чим займаються лікарі — лікують зірвану спину повним спокоєм, адже саме такий спокій знерухомила суглоби, привів до атрофії м’язів. Неполадки трапляються тільки тому, що м’яз виявилася не готова — значить, підготуйте її на майбутнє, але спочатку дайте відпочити! Лікувати хворобу хронічно — набагато дорожче, ніж купити абонемент в басейн, центр Євмінова або Бубновського, звернутися до ЛФК-фахівця або самостійно виконати вправи з відео.
Любіть себе і свою спину, звертайтеся при захворюваннях до фахівця і тоді міцне здоров’я вам забезпечено!