Як вилікувати стоматит і чому він з’являється?

Як вилікувати стоматит і чому він з'являється?

Мова людини є важливим м’язовий орган, який приймає участь в артикуляції звуків язика, перемішуванні їжі та акті її ковтання. Як відомо, на поверхні язика живе величезна кількість найрізноманітніших бактерій, в число яких входять і умовно-патогенні організми, складові нормальну мікрофлору порожнини рота людини.

Особлива речовина лізоцим, яке міститься в слині, завдяки своїм бактерицидним властивостям перешкоджає розмноженню хвороботворних бактерій, проте, іноді сукупність кількох екзогенних або ендогенних провокуючих чинників порушує бактеріальний баланс в роті і викликає стоматит мовою.

Він характеризується появою висипу і щільного нальоту, які супроводжуються болем і палінням. Даний вид стоматиту за місцем його локалізації відноситься до глоситом.

Чим лікують стоматит мовою у дорослих і дітей і які причини його розвитку?

Зміст:

 • Причини появи
 • Симптоми хвороби
 • Лікування
 • Харчування при стоматиті
 • Попередження хвороби
 • Причини появи

  Це захворювання може з’являтися як у маленьких дітей, так і у дорослих, при цьому причини стоматиту мовою бувають найрізноманітнішими.

  Залежно від того чим саме викликаний стоматит його розділяють на наступні види:

  Причиною появи симптоматичного стоматиту найчастіше є соматичні захворювання.

  Так, його поява часто супроводжує загострення хронічних хвороб шлунково-кишкового тракту.

  Захворювання серцево-судинної системи і недостатність кровообігу також часто провокую розвиток виразок на слизовій порожнини рота і мовою.

  Також виникає стоматит при псоріазі і паразитичних инвазиях.

  Стоматит інфекційного походження виникає в результаті активізації життєдіяльності вірусів, бактерій і грибків, яке найчастіше спостерігається на тлі загального зниження захисних сил організму.

  Він відповідно буває:

  Травматичний стоматит виникає в результаті тривалого або короткочасного впливу на слизову оболонку рота або м’які тканини язика.

  У місцях таких пошкоджень з’являються ранки, виразки, пухирі, вкриті щільним нальотом.

  Травми викликають стоматит також можуть бути викликані термічним або хімічним опіком, прикушення язика, тертя об край зуба або зубний камінь, край брекетів або зубний протез.

  Алергічний стоматит є реакцією організму на алергени зовнішнього середовища, речовини і предмети, з якими контактувала слизова оболонкою язика, а також на харчові продукти і лікарські препарати.

  Симптоми хвороби

  Основним симптомом є появи хворобливих висипань різної величини і локалізації на поверхні язика. Це можуть бути виразки, ерозії, афти, гнійники або бульбашки з рідиною.

  Запалені плями можуть змінювати форму і іноді зливатися воєдино.

  Часто з’являється стоматит на слизовій під язиком, завдаючи безліч незручностей. Будь-який вид висипань супроводжується набряком і гіперемією язика, появою неприємного щільного нальоту і палінням, яке посилюється під час розмови і їжі.

  Крім цього, у хворого змінюються або навіть повністю атрофуються смакові відчуття, спостерігається підвищене слиновиділення і з’являється неприємний запах з ротової порожнини.

  В особливо важких випадках може підвищуватися температура тіла, збільшуватися лімфовузли і виникати головні болі.

  Абсцес може поширюватися на слизову оболонку ясен, губ і неба і в цьому випадку вилікувати стоматит буде набагато складніше.

  Лікування

  Правильно визначити вид і форму захворювання і після цього призначити грамотне лікування, а також дохідливо пояснити хворому, як лікувати стоматит мовою може тільки кваліфікований фахівець. Залежно від того чим саме викликаний стоматит загальна терапія може полягати в прийомі антибіотиків, нестероїдних протизапальних засобів, антигістамінних або противірусних препаратів.

  При розвитку симптоматичного стоматиту обов’язково повинна проводитися комплексна терапія основного інфекційного або соматичного захворювання. Рецидивуючі і перейшли в хронічну стадію форми стоматиту вимагають прийому вітамінно-мінеральних комплексів для зміцнення імунітету.

  Для знеболення та знезараження, зняття запальних процесів і відновлення епітелію застосовується місцеве лікування стоматиту у дорослих на язику, яка складається з таких заходів:

  При підвищенні температури тіла і сильних больових відчуттях призначається прийом жарознижуючих і знеболюючих препаратів з урахуванням віку пацієнта. Це може бути ібупрофен, аспірин, парацетамол, анальгін або найз.

  У домашніх умовах можливе лікування тільки легкої форми стоматитів. При наявності рясних висипань і сильної хворобливості, появі гнійних виділень, погіршенні загального стану може знадобитися госпіталізація хворого.

  Харчування при стоматиті

  В процесі лікування цього захворювання необхідно обмежити вживання деяких продуктів, здатних завдавати шкоди і погіршувати стан хворого. До них відносяться тверда і дуже гаряча або, навпаки, холодна їжа, занадто солені або кислі страви.

  У цей період оптимальним варіантом харчування є різні крем-супи, бульйони і рідкі каші. Вся їжа повинна бути такою, щоб для її пережовування були потрібні мінімальні зусилля. Особливо якщо справа стосується лікування маленької дитини, якій складно пояснити, як правильно їсти, щоб уникнути хворобливих відчуттів.

  Не рекомендується зовсім відмовлятися від їжі, так як і без того ослаблена імунна система хворого вимагає підтримки і «підживлення» мінералами і мікроелементами.

  Попередження хвороби

  Щоб попередити повторне розвиток хвороби необхідно проводити профілактику і дотримуватися деяких рекомендацій. Вкрай важливо стежити за станом зубів і ясен і приділяти достатньо часу і уваги їх гігієні.

  Один раз в 6 місяців необхідно звертатися до стоматолога для контролю стану зубів і своєчасного їх лікування. Рекомендується полоскати рот після кожного прийому їжі і чистити зуби як мінімум 2 рази на день.

  Також важливим фактором підтримки здоров’я ротової порожнини і всього організму в цілому є правильне харчування.

  Необхідно подбати про те, щоб воно було збалансованим і містив всі необхідні для організму компоненти.

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: