Харчові добавки — корисні і шкідливі

Харчові добавки - корисні і шкідливі

Зміст:

На прилавках магазинів майже неможливо знайти продукти, в яких не міститься харчових добавок. Їх кладуть навіть в хліб. Винятком є ​​натуральна їжа — м’ясо, крупи, молоко і зелень, але навіть в цьому випадку не можна бути впевненими, що в них немає хімії. Наприклад, нерідко обробляють консервантами фрукти, що дозволяє надовго зберегти товарний вигляд.

Харчові добавки — це синтетичні хімічні або натуральні речовини, які самостійно не вживаються в їжу, а тільки вводяться в продукти, щоб надати певні якості, наприклад, смак, консистенцію, колір, запах, тривалість зберігання і зовнішній вигляд. Про доцільність їх використання та вплив на організм ведеться багато розмов.

Види харчових добавок

Словосполучення «харчові добавки» лякає багатьох. Люди стали застосовувати їх багато тисячоліть тому. Це не стосується складних хімічних речовин. Йдеться про кухонної солі, молочної та оцтової кислоти, прянощах та спеціях. Вони теж вважаються харчовими добавками. Наприклад, кармін — барвник, який отримують із комах, використовувався ще в біблійні часи для надання продуктам пурпурного кольору. Зараз речовина іменується Е120.

До 20 століття при виробництві продуктів намагалися використовувати лише натуральні добавки. Поступово така наука, як харчова хімія, стала розвиватися і штучні добавки замінили більшу частину натуральних. Виробництво покращувачів якості і смаку було поставлено на потік. Оскільки більшість харчових добавок мало довгі назви, які складно було вмістити на одній етикетці, для зручності Європейським союзом була розроблена особлива система маркування. Назва кожної харчової добавки стало починатися з «Е» — буква означає «Європа». Після неї повинні слідувати цифри, які показують приналежність даного виду до певної групи і позначають певну добавку. Згодом система допрацювалася, а потім її взяли для міжнародної класифікації.

Класифікація харчових добавок за кодами

Регулятори кислотності, підсолоджувачі, розпушувачі та глазірователі входять в усі перераховані групи.

Кількість харчових добавок зростає з кожним днем. Нові ефективні і безпечні речовини витісняють старі. Наприклад, останнім часом популярними стають комплексні добавки, які складаються з суміші добавок. Щороку списки дозволених добавок поповнюються новими. Такі речовини після букви Е мають код понад 1000.

Класифікація харчових добавок із застосування

При виробництві кисломолочних продуктів використовуються біологічно активні добавки. Не варто їх плутати з харчовими добавками. Перші, на відміну від других, можуть вживатися окремо, як доповнення до їжі. Вони можуть бути природними або ідентичними їм речовинами. У Росії БАДи відносять до окремої категорії харчових продуктів. Головним їх призначенням, на відміну від звичайних харчових добавок, вважається оздоровлення організму і забезпечення його корисними речовинами.

Корисні харчові добавки

За маркуванням Е ховається не тільки шкідлива і небезпечна хімія, а й прості і навіть корисні речовини. Не варто боятися всіх харчових добавок. Багато речовин, які виступають в якості добавок — це екстракти натуральних продуктів і рослин. Наприклад, в яблуці є багато речовин, які позначають буквою Е. Наприклад, аскорбінова кислота — Е300, пектин — Е440, рибофлавін — Е101, оцтова кислота — Е260.

Незважаючи на те, що в яблуці міститься багато речовин, які входять до переліку харчових добавок, небезпечним продуктом його назвати не можна. Те ж стосується і інших продуктів.

Розглянемо одні з популярних, але корисних добавок.

Нейтральні харчові добавки — відносно нешкідливі

Шкідливі харчові добавки

Шкідливих добавок набагато більше, ніж корисних. В їх число входять не тільки синтетичні речовини, але ще і натуральні. Шкода харчових добавок може бути великий, особливо якщо їх вживати з продуктами регулярно і у великих кількостях.

В даний час в Росії заборонені добавки:

Таблиця шкідливих харчових добавок

Завдяки дослідженням фахівців, в списки дозволених і заборонених добавок регулярно вносяться зміни. За подібною інформацією бажано стежити постійно, оскільки несумлінні виробники, щоб зменшити собівартість товару, порушують технології виробництва.

Зверніть увагу на добавки синтетичного походження. формально вони не заборонені, але багато фахівців вважають їх небезпечними для людини.

Наприклад, глутамат натрію, який ховається під позначенням Е621 — популярний підсилювач смаку. Його назвати шкідливим начебто не можна. В його потребує наш мозок і серце. Коли організму його бракує, він може виробляти речовину самостійно. При надлишку глутамат здатний надавати токсичну дію, і більше від нього дістається печінки і підшлункової. Він може викликати звикання, алергічні реакції, пошкодження мозку і зору. Особливо речовина небезпечна для дітей. На упаковках зазвичай не вказують, скільки глутамату натрію міститься в продукті. Тому їжею, що містить його, краще не зловживати.

Викликає сумніви безпеку добавки Е250. Речовина можна назвати універсальною добавкою, оскільки його використовують як барвник, антиокислювач, консервант і стабілізатор кольору. Незважаючи на те, що шкода нітрату натрію був доведений, його продовжують використовувати більшість країн. Він входить до складу ковбасних і м’ясних продуктів, він може бути присутнім в оселедця, шпроти, копченої риби і сирах. Нітрат натрію шкідливий для тих, хто страждає холециститом, дисбактеріозом, має проблеми з печінкою і кишечником. Потрапляючи в організм, речовина перетворюється в сильні канцерогени.

Сердь синтетичних барвників майже неможливо знайти безпечні. Вони здатні надавати мутагенну, аллергенное і канцерогенну дію.

Антибіотики, що використовуються в якості консервантів, викликають дисбактеріоз і здатні стати причиною кишкових хвороб. Загусники мають властивість вбирати речовини, причому як шкідливі, так і корисні, це може перешкоджати засвоєнню мінералів і потрібних організму компонентів.

Вживання фосфатів може погіршити засвоєння кальцію, що загрожує розвитком остеопорозу. Сахарин здатний стати причиною пухлини сечового міхура, а аспартам за рівнем шкідливості може змагатися з глутамат. Він при нагріванні перетворюється в потужний канцероген, впливає на зміст в мозку хімічних речовин, небезпечний для діабетиків і надає на організм багато згубних впливів.

Здоров’я і харчові добавки

За чималу історію існування, харчові добавки довели корисність. Вони зіграли чималу роль в поліпшенні смаку, терміну зберігання та якості продуктів, а також в поліпшенні інших характеристик. Існує чимало добавок, здатних не кращим чином позначатися на організмі, але ігнорувати користь подібних речовин буде теж неправильно.

Вельми затребуваний в м’ясо-ковбасної промисловості нітрат натрію, відомий як Е250, незважаючи на те, що не так і безпечний, перешкоджає розвитку небезпечної хвороби — ботулізму.

Заперечувати негативний вплив харчових добавок неможливо. Іноді люди, прагнучи отримати максимальну вигоду, створюють неїстівні, з точки зору здорового глузду, продукти. Людство отримує безліч хвороб.

Поради щодо вживання харчових добавок

Харчові добавки та здоров’я людини — поняття, які починають пов’язувати все частіше. Проводиться багато досліджень, в результаті яких виявляється чимало нових фактів. Сучасні вчені вважають, що збільшення в раціоні штучних добавок і зменшення вживання свіжих продуктів є однією з основних причин збільшення випадків захворюваності на рак, астму, ожиріння, діабет і депресією.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: