Вегетаріанство — користь і шкода

Вегетаріанство - користь і шкода

Зміст:

Люди практикують вегетаріанство з давніх часів. Найяскравішими прихильниками такого харчування вважаються йоги. Харчування було притаманне єгипетським жерцям і навіть Піфагору і Платону. Останнім часом ця система харчування набуває популярності.

Сьогодні в багатьох країнах можна швидко знайти спеціальні кафе або замовити в ресторанах страви, призначені для вегетаріанців. Але як би не було популярно вегетаріанство, у нього є прихильники і противники. Одні й другі яро відстоюють свою точку зору і на протязі багатьох років не можуть знайти компроміс. Проводиться багато досліджень, результатом яких стають нові докази, що підтверджують правоту кожної зі сторін.

Що таке вегетаріанство

Не варто плутати цю систему харчування з модною дієтою або способом оздоровити організм. Це стиль життя, філософія або світогляд. Люди, які дотримуються вегетаріанства, свідомо відмовляються від споживання тваринної їжі. Відмова може бути повним або частковим. Деякі можуть їсти рибу, інші яйця, треті молочні продукти. У зв’язку з цим є різні види вегетаріанства:

Люди вирішуються стати вегетаріанцями з різних причин. Велика частина робить це через співчуття до тварин або слідуючи езотеричним або релігійних переконань. Деякі вважають, що вегетаріанство — кращий спосіб оздоровлення, інші ж намагаються схуднути.

Як перейти на вегетаріанство

Якими б не були причини відмови від тваринної їжі, щоб не завдати шкоди важливо знати, як перейти на вегетаріанство правильно. Перш за все, необхідно підготувати себе морально, усвідомити, що вас чекає. Далі слід підготувати тіло. Багато рекомендують перед переходом очистити від шкідливих накопичень нирки, кишечник і печінку.

Щоб початок вегетаріанства пройшло легко, переходити на нього слід плавно. Організму для перебудови на новий тип харчування потрібно близько трьох тижнів. Спочатку зменшите кількість м’яса в раціоні. Коли продукт буде повністю виключений, продовжуйте їсти рибу, знижуючи і її кількість, потім виведіть яйця і молоко.

Відмовляючись від рибних і м’ясних продуктів, заміняйте їх інший білковою їжею — грибами, горіхами, бобовими, кашами, соєю і сиром. У перші місяці намагайтеся вживати більше овочів і фруктів, які пройшли термічну обробку, ніж сирих. Це дозволити уникнути дискомфорту в шлунку і привчить організм виробляти необхідну кількість ферментів для переробки великих обсягів свіжих рослинних продуктів.

Намагайтеся робити меню різноманітним. Чи не харчуйтеся тільки салатами. Існує багато смачних вегетаріанських страв, за допомогою яких можна урізноманітнити раціон. Можна переробити звичні м’ясні страви, наприклад, приготувати плов ні з м’ясом, а з овочами, власноруч виготовити макарони без яєць або зробити овочеві голубці.

Заборонені продукти

Залежно від виду вегетаріанства з раціону можуть виключатися ще й молочні продукти, мед, яйця.

Дозволені продукти

Це всілякі овочі, ягоди, крупи, сухофрукти, злаки, фрукти, бобові, горіхи і рослинні масла. З них фахівці виділяють кілька видів продуктів, які обов’язково повинні міститися в раціоні вегетаріанців.

На першому місці в раціоні вегетаріанців повинні розташовуватися овочі і фрукти, за ними крупи, потім хліб — краще цільнозерновий, потім молочні продукти, яйця, масла і горіхи.

Користь вегетаріанства

Як говорилося раніше, вегетаріанство може бути різним. Найменше претензій і питань виникає до лакто-ово-вегатаріанству. Якщо раціон скласти правильно, воно може забезпечити організм всім необхідним. Того ж не можна сказати про веганство, яке передбачає виключення будь-яких видів тваринної їжі. Для початку розглянемо плюси вегетаріанства такого типу:

Вегетаріанство і вагітність

На цю тему багато питань, найважливіший з них — «Чи не зашкодить відмова від тваринної їжі майбутній дитині». Більшість гінекологів впевнені, що це може згубно позначитися на розвитку плоду. Йому необхідні білок, фолієва кислота, кальцій, залізо та інші мікроелементи. Ці речовини в достатку містить м’ясо, молоко, печінку, риба, а ось з рослинної їжі в достатніх кількостях отримати їх складно.

На думку фахівців, заміна м’яса іншою їжею, що містить залізо, не зможе компенсувати його нестачу. А ця речовина відіграє важливу роль в побудові кровоносної системи. Має потребу в ньому і мама: брак заліза призведе до зниження рівня гемоглобіну і малюк недоотримає кисень. М’ясо для вагітних необхідно ще й тому, що рослинна їжа бідна вітаміном D і В12, які відповідають за засвоєння кальцію, необхідного для формування зубів і кісток.

Лікарі рекомендують вегетаріанкам хоча б на час вагітності включати в меню яйця і молоко, а в ідеалі ще й рибу або ж риб’ячий жир. Тим, хто не готовий на такі кроки, необхідні речовини слід приймати в штучному вигляді.

Існує і протилежна думка. Деякі вчені стверджують, що правильно складене вегетаріанське харчування, здатне забезпечити всім необхідним і майбутнього крихту і його маму. Подібний раціон допоможе уникнути різких перепадів гормонального фону і проявів токсикозу.

Шкода вегетаріанства

У більшості випадків шкода проявляється внаслідок неправильно складеного раціону, а також через відсутність в рослинній їжі речовин, потрібних організму для повноцінної роботи.

Мінуси вегетаріанства:

І «за», і «проти» вегетаріанства багато. Все необхідно зважити і тільки потім вирішувати, дотримуватися такої системи живлення чи ні.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: