Свято Святої Трійці — історія, повір’я, ритуали

Свято Святої Трійці - історія, повір'я, ритуали

Свято Святої Трійці заведено відзначати на 50-й день після Великодня. Саме завдяки цьому у такого важливого церковного свята з’явилося й інше найменування — П’ятидесятниця. Які повір’я і ритуали пов’язані з цим улюбленим багатьма торжеством?

Зміст:

Свято Святої Трійці — історія

Що означає свято Трійця? Це один з найдавніших старозавітних святкових днів. Святкування П’ятидесятниці з давніх часів було досить масштабним, супроводжувалося грандіозними бенкетами, в зовсім далекі часи — навіть жертвопринесеннями.

Для іудеїв це було однією з трьох найбільш значущих свят, яке було нерозривно пов’язано з отриманням Десяти заповідей, які народ Ізраїлю дізнався через 50 днів після відходу з Єгипту. Якщо говорити про православну П’ятидесятниці, яка також називається — День зішестя Святого Духа, то вона святкується на 50 день після того, як воскрес Спаситель.

Згідно з повір’ям, саме в цей день почалася нова епоха. Крім того, саме на П’ятидесятницю Святий дух з’явився до 12 послідовникам Христа і оголосив, що Бог і троичен, і єдиний в той же час.

Сталося це так: під час гулянь на честь іудейської П’ятидесятниці 12 учнів Ісуса віддалилися від радісної юрби і сховалися в невеликій Сіонській світлиці. Там зустрічалися вони кожен день за бажанням свого вчителя.

Ще в той час, коли Ісус Христос був живий, учні дізналися про те, що повинно трапиться диво, і з нетерпінням чекали його. Перебуваючи на хресті Ісус Христос розповів своїм апостолам про те, що Святий дух прийде до них. Минуло рівно 50 днів з того моменту, як Спаситель воскрес і Святий дух прийшов до його учням.

З’явився він перед ними в якості Отця (божественного розуму), Сина (божественного слова), Духа (Святого Духа). Апостолам було розказано, що ця Свята Трійця — втілення єдиного Бога, який в той же час і троичен. Батько уособлює собою відсутність початку і кінця, Син був народжений Отцем, а Дух виходить від Бога Отця.

Саме це є головною основою християнства, на якій тримається вся релігія. Навколишні почули, що з будинку, де перебували учні Ісуса, лунають дивні шуми і голоси. Наскільки було велике здивування роззяв, коли вони зрозуміли, що всі апостоли розмовляють на абсолютно різних мовах. Спочатку вони не зрозуміли що відбувається, потім подумали, що у цих людей затьмарився розум.

Але раптом з’явився Апостол Петро, ​​який звернувся до мимовільним свідкам цих подій, і запевнив їх у тому, що це дійсно диво. Петро запевняв народ, що насправді до апостолів зійшов Святий дух, який в подальшому через них доторкнеться до душі кожного праведного християнина. А говорити на різних мовах апостоли стали неспроста. Це був один з наймудріших задумів Бога.

Він обдарував їх здібностями розуміти різні невідомі мови для того, щоб вони зуміли, відвідуючи небачені раніше землі, розповідати чужинцям всю правду про Бога і Христа. Також в повір’я кажуть, що Святий дух з’явився до учнів Ісуса як очищає вогню. Після того, як диво сталося, послідовники Христа вирушили мандрувати по країнах і проповідувати, спілкуватися з людьми про Христа.

Завдяки божественному Дару вони могли розмовляти з жителями невідомих країн на їх рідних мовах. Апостоли не тільки проповідували і несли знання, а й хрестили жителів. З усіх учнів в живих залишився тільки Іван, всі інші були страчені за проповідування нової релігії.

Якого числа свято Трійця в 2016 році? Цього року знаменитий християнське свято відзначається 19 червня. Згідно з традиціями всі віруючі будуть прикрашати свої будинки зеленими гілками, букетами живих квітів.

До речі, саме через це П’ятидесятницю іноді називають днем ​​Зелених святок. Квіти, якими декорується житло, заздалегідь освячують в храмі, а після торжества засушують і зберігають як оберіг за іконами.

Народні прикмети на Трійцю

Повір’я, обряди завжди були невід’ємною частиною будь-якого релігійного святкування. Трійця не виняток. Практично завжди це свято відзначалося у першому літньому місяці, цей момент був досить значущим для кожного сумлінного селянина. Від того, яка буде погода на Трійцю, залежало дуже багато.

Адже рясні опади сприяли появі буйної рослинності, живили виснажувала ґрунт, що в свою чергу означало, що селянин збере хороший урожай. Одне з найдавніших повір’їв — це звичай, в ході якого в храм обов’язково приносять пучки «слізних» трав. Це трава, яку спочатку оплакували, в даному випадку сльози були символом дощу.

Приходячи в храм з такими пучками народ просив Бога дарувати літо без засухи, щоб дощі були, щоб земля ними переповнилася і урожай багатим був. Прикмета свідчить, що якщо слідувати цьому звичаю, а після заховати пучки за іконами, то буде хороший урожай.

Ще одне повір’я говорить, що можна притягнути до себе багатство і отримати хороший урожай, поставивши на вікні кілька березових гілок, розклавши по підвіконню зелену травичку. Однією з найгірших прикмет була робота на Трійцю. Селянам в це свято було строго заборонено працювати на полях, прати або прибирати.

Дозволено було лише готувати їжу. Варто відзначити, що купатися у водоймах теж було не можна, так як в цей час русалки особливо активні і навіть можуть затягнути людей в своє царство. Дуже поганою прикметою вважалося в суботу, перед П’ятидесятницею не піти на цвинтар і не пом’янути всіх покійних. Наші предки вірили, що той, хто не вшанує пам’ять померлих, закличете їх в світ живих. Мало того, що духи померлих прийдуть, вони можуть ще й забрати свій світ кого-небудь з живих.

Ще одна дивна прикмета — одяг покійних родичів вивішували на паркан для того, щоб відігнати смерть. Повір’я говорить, що якщо саме на Трійцю прийти на могилу до родича і підмести все навколо березовим віником, то буде людина щаслива. Наші пращури були впевнені, що подібні маніпуляції відганяють всю нечисть. Також ці дії сприяли збагаченню, появи світу і розуміння у відносинах між односельцями.

Предки були переконані, що якщо юнак посватається на Трійцю, а шлюб буде укладений на Покрову, то сім’я буде міцною, а чоловік з дружиною — любити один одного. Дощ на Трійцю — також стара поширена прикмета. Предки вірили, що він принесе урожай, хорошу погоду і зиму без сильних морозів.

Ворожіння на трійцю

Хоча представники церкви всіма силами намагаються заперечувати будь-які магічні ритуали, ворожбу і засуджують їх, так уже сталося, що наші предки не могли відмовити собі в бажанні зазирнути в майбутнє. Вони вважали, що найбільш чітку відповідь вищі сили дадуть, якщо ворожити на Різдво, Хрещення і на Трійцю.

Пращури вірили, що в цей період дівчина точно дізнається, хто її майбутній чоловік. Є кілька ворожінь, які були популярні на П’ятидесятницю. Увечері перед Трійцею дівчина повинна була піти в ліс, нахилити тонку молоду берізку і сплести з гілочок вінок. При цьому гілки НЕ відламувалися.

Якщо на ранок береза ​​розпрямляється або вінок опинявся пошкодженим, то в цьому році дівчині не було судилося зустріти свою любов і піти під вінець. Якщо ж берізка залишалася колишньою, то і грошей буде вдосталь, і щастя, і шлюб скоро. Ще одне не менш древнє ворожіння супроводжувалося плетінням вінків. Обряд проводився кількома дівчатами, чоловіків до такої ворожінні не підпускали. Вважалося, якщо представник чоловічої статі побачить чийсь віночок, то наврочить дівчину.

Ворожіння полягала в тому, в день Трійці юні спокусниці робили вінки і йшли з ними до водойми. Після цього магічні атрибути клали на воду. Вважалося, що в який бік віночок попливе, звідти і благовірний прибуде. Якщо ж чарівний атрибут не рушав з місця, то весілля в цьому році не зіграти, якщо пішов під воду — дівчина сильно захворіє або помре.

Важливий момент в проведенні цього гадання: вінок можна знімати руками зі своєї голови, дівчина повинна нахилитися так, щоб він сам впав у воду. Крім цього дівиці клали собі під подушки березові гілки і просили, щоб вночі їм приснився суджений-ряджений.

Обряди на п’ятидесятницю

Культура наших предків була унікальна, так як насправді в ній уживалися і християнські, і язичницькі обряди. Ритуали, які зазвичай проводились на Трійцю — не виключення, тому що нести до церкви заговорені пучки трави, після чого складати їх за іконами — далеко не християнський обряд, але адаптований.

Одним з головних, основних ритуалів було приготування короваю і особливої ​​яєчні. Вважалося, що таке кругле блюдо дозволить залучити в родину мир, розуміння, гармонію, позбавить від сварок і агресії, люди будуть жити «без кутів».

Заговарівая яєчню, господиня обов’язково викладала на неї зелень, посипала її четверговою сіллю. Бути присутнім чоловікам на подібному таїнстві було строго заборонено, так як це був обов’язок жінки. Вона замовляла їжу, благаючи про єдність в родині і довгого щасливого життя з чоловіком. З давніх часів пращурам були відомі різноманітні привороти. Для того, щоб їх посилити, необхідно було провести ритуал на якийсь конкретний церковне свято. Наприклад, на Трійцю.

Пращури вважали, для того, щоб притягнути назавжди юнака, необхідно було приготувати різноманітні трави, попередньо освятити їх в храмі, зробити з них вінок і розташувати під подушкою. Приготувавшись до сну треба було сказати:

Господи, прости мене, рабу твою (ім’я), тому що не помолившись відходжу до сну і не перехрестившись. Під головою моєї вінок лежить з трав освячених, як вони сплелися, так нехай раб божий (ім’я) поруч зі мною на віки в’ється. Так як трави ці освітлені будуть сохнути, в’янути, так і душа його нехай від туги нудиться. Пам’ятає хай про мене, не їсть, не п’є, не гуляє. І де б він не був, скрізь би з розуму я його зводила. Слово моє міцно, ліплення, нехай буде відтепер так. Амінь.

Наші предки були упевнені, що для того, щоб притягнути до себе благополуччя і добробут, необхідно було обов’язково на світанку, опинившись на ганку, перехреститися і сказати:

Прокинувся я, помолився, вийшов, перехрестився, піду на пагорб високий, подивлюся на всі чотири сторони. Як бачу, по лузі гуляє кінь чорний, з характером буйним. І ніхто до мене його не взяли гору, жоден чоловік на ньому не їздив. А я піду, коня того втихомирили і слухняним відтепер мені буде, і вірою-правдою мені служити стане. Воля моя міцна, слово моє вірне. Амінь.

Трійця — це важливе свято для будь-якої віруючої. З ним пов’язано чимало прикмет і повір’їв. А ворожіння і обряди, проведені в цю пору, точно увінчаються успіхом.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: