Пульсуючий біль в скронях: причини, лікування

Пульсуючий біль в скронях: причини, лікування

Людський організм в нормі працює чітко і злагоджено. Виникнення болю є тривожним сигналом, що свідчить про неполадки в його функціонуванні. Коли з’являється пульсуючий головний біль, потрібно пройти повне медичне обстеження, задуматися про стан здоров’я і способу життя.

Зміст:

 • Причини появи пульсуючого болю в скронях
 • Коли пульсуючий біль, що локалізується в скронях і потилиці є особливо небезпечною?
 • Як зняти головний біль в домашніх умовах
 • Діагностика при сильних болях голови
 • Лікування причини пульсуючого болю в скронях
 • Профілактика пульсуючого головного болю
 • Причини появи пульсуючого болю в скронях

  Основний фактор, що призводить до дискомфорту — механічні або регуляторні зміни в судинах. Коли останні наповнюються кров’ю, то перестають чітко реагувати на зміни, що відбуваються.

  Під час стиснення судин виникає спазм, в результаті необхідні обсяги крові не надходять в призначені для них місця. А при розслабленні вони надмірно розширюються, відповідно, відбувається занадто великий викид крові.

  За тонус судин відповідає вегетативний відділ центральної нервової системи, тому пульсуючий біль, що виникає в скронях часто свідчить про порушення функціонування саме цієї частини організму.

  Потиличні і скроневі болю є симптомами різних захворювань, які умовно класифікують на три групи:

 • Судинні: гіпертонія, внутрішньочерепна гіпертензія, вегето-судинна дистонія;
 • Неврологічні: головний біль, запалення (неврит) потиличного нерва, стресові неврози;
 • Патології шийного відділу хребта: шийна мігрень, остеохондроз, спондильоз, міозит, Міогелоз, болю напруги (професійні).
 • Пульсуючий біль в лівому або правому скроні може свідчити про розвиток інфекційного захворювання або поточному пухлинному процесі головного мозку. Крім того, вона не завжди вказує саме на існуючу патологію.

  Наприклад, поодинокі випадки можуть виникати в наступних ситуаціях:

 • При регулярному вживанні напоїв, що містять кофеїн, або після відмови від таких. У такій ситуації має місце синдром звикання. Він викликаний тим, що судини не відразу звикають працювати в нормальному режимі, а при вживанні кофеїну вони знаходяться в гіпернапряженном стані;
 • Куріння;
 • Психоемоційне збудження, короткочасні стреси;
 • Сон на твердій поверхні;
 • Неправильне положення під час нічного відпочинку;
 • Болі напруги (професійні) — викликані неправильною організацією робочого місця, читанням при поганому освітленні і в транспорті, неврегульованою висотою стільця.
 • У такій ситуації дискомфорт зникне самостійно при усуненні провокуючих чинників: менше курити і пити напоїв, що містять кофеїн, уникати емоційного напруження і стресів, організувати якісні і комфортний сон, облаштувати робоче місце.

  Коли пульсуючий біль, що локалізується в скронях і потилиці є особливо небезпечною?

  У деяких випадках це явище вимагає негайної консультації фахівця, і чим раніше нанести йому візит, тим більше шансів зупинити прогресування захворювання на самій ранній стадії останнього.

  Відвідати лікаря потрібно в таких випадках:

  Коли пульсація супроводжується різким підвищенням артеріального тиску, потрібно викликати карету невідкладної допомоги, так як висока ймовірність виникнення гіпертонічного кризу.

  Пульсуючий біль в лівому або правому скроні завжди є лише симптомом будь-якої патології або відповідною реакцією організму на неправильний спосіб життя, погано організований робочий процес або надмірну психоемоційну збудливість.

  Як зняти головний біль в домашніх умовах

  Домашні рецепти допоможуть впоратися тільки з легкими нападами.

  Щоб позбутися від дискомфорту в скроні, потрібно вжити таких заходів:

 • Забезпечити спокій — провітрити приміщення, де знаходиться хворий, зволожити в ньому повітря, прибрати джерела яскравого світла і шуму;
 • Покласти на потилицю гарячий або холодний компрес;
 • Не палити і не пити спиртне;
 • Зробити гарячу ванну для ніг. У воду можна додати заспокійливий збір трав;
 • Випити трав’яний чай, що володіє седативним ефектом, наприклад, з ромашки, собачої кропиви або м’яти.
 • Якщо людина страждає болями в правому / лівому скроні, виникають в результаті психоемоційного напруження, рекомендується для стабілізації функції нервової системи протягом місяця пити суміш соку калини і меду (продукти брати в рівних пропорціях).

  Приймають його по 1 ст. л. 4 рази на добу перед трапезою.

  Діагностика при сильних болях голови

  В першу чергу рекомендується звернутися до терапевта. Він збере анамнез, складе клінічну картину, відправить пацієнта на додаткові консультації до лікарів вужчих спеціалізацій, наприклад, до невролога, хірурга або травматолога, інструкторові ЛФК або мануального терапевта.

  Кожен з перерахованих фахівців може призначити певні діагностичні процедури, щоб виявити причини недуги. В обов’язковому порядку необхідно провести загальні аналізи, виміряти тиск і спостерігати за його динамікою. Щоб виявити патології в шийному сегменті хребта, призначається рентгенограма шиї. При підозрі на захворювання мозку або судин необхідно провести реоенцефалографію (РЕГ). Щоб виключити пухлинні процеси, необхідно пройти комп’ютерну томографію.

  Лікування причини пульсуючого болю в скронях

  В першу чергу лікар повинен встановити, який фактор провокує появу неприємних відчуттів. Після цього призначається терапія, спрямована на усунення причини, купірування симптомів і нормалізацію стану пацієнта. При шийних патологіях (остеохондроз, невралгія потиличного нерва, Міогелоз, стресові і професійні болю) проводиться мануальна терапія і стандартний розігріваючий масаж.

  При спондилезе масаж протипоказаний, тому проводиться тільки мануальна терапія. При внутрішньочерепної гіпертензії допомагає комплекс мануальної терапії і м’якого масажу. При всіх видах неприємних відчуттів в скронях рекомендується японський точковий масаж. Він ефективно зніме як локальний дискомфорт, так і всієї голови.

  В обов’язковому порядку необхідно вирівняти артеріальний тиск. Для цього застосовуються як медикаментозні, так і інші методи (зміна способу і умов життя). Лікування передбачає і фізіопроцедури — електрофорез, магнітотерапію, ультразвук і лазер. Фізіотерапія ефективна при професійних болях, судинних патологіях, підвищеному внутрішньочерепному тиску, Міогелоз, невралгії, остеохондрозі і спондильоз.

  ЛФК — лікувальна фізкультура — метод, ефективний при болях в потилиці. Підбирає вправи і показує, як їх правильно виконувати, інструктор ЛФК. Перші заняття проводяться в поліклініці чи лікарні, потім потрібно виконувати їх вдома.

  Може застосовуватися краніальної остеопатія — спосіб впливу руками на череп і обличчя, застосовуваний для відновлення нормального струму ліквору, усунення напруги судин, які ускладнюють надходження артеріальної і відтік венозної крові.

  До хірургічного лікування вдаються при пухлинних процесах і ряді інших серйозних патологій.

  Профілактика пульсуючого головного болю

  Виключити появу таких неприємних відчуттів або значно зменшити частоту і тяжкість нападів можна за допомогою деяких рекомендацій. Перш за все необхідно переглянути звички, виключити негативні впливи і впливу.

  Не варто ігнорувати неприємні відчуття в правому або лівому скроні і вдаватися до допомоги знеболюючих при кожному нападі. Підкоригувавши свої звички, можна поліпшити своє здоров’я і уникнути розвитку різних захворювань.

  Щоб звести до мінімуму напади, необхідно в першу чергу нормалізувати режим дня. Нічний сон повинен бути якісним і тривалим. Рекомендується придбати ортопедичну подушку. Щоб контролювати прояви гіпертонії, а також з метою профілактики таких, зводиться до мінімуму вживання смаженого, жирного, копченого, тваринних білків, кави, шоколаду, сиру, бананів і горіхів. Також необхідно відмовитися або звести до мінімуму куріння і вживання спиртного. Можливо, потрібно пройти курс вітамінотерапії.

  Слідкуйте за собою і не забувайте, що профілактика набагато простіше і ефективніше лікування!

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: