Збій місячних: причини порушень циклу

Збій місячних: причини порушень циклу

Регулярний місячний цикл — основа жіночого репродуктивного здоров’я. Однак його збої зустрічаються повсюдно. Причини цього дуже різні, починаючи від тимчасових станів і закінчуючи важкими патологіями.

При регулярних збоях необхідно звернутися до гінеколога. Спеціаліст повинен провести діагностику, встановити причину порушення і усунути таку.

Зміст:

 • Як розрахувати тривалість циклу і визначити збій при регулярних місячних
 • Чому бувають збої в циклах місячних
 • Збій місячних, що стався після пологів
 • Лікування порушень циклу
 • Як розрахувати тривалість циклу і визначити збій при регулярних місячних

  Цикл — це період від наступили менструацій до наступних. Овуляція — це вихід з фолікула готової до запліднення яйцеклітини.

  Саме овуляція розділяє цикл на дві фази: фолікулярну (період дозрівання фолікула) і лютеїнову (період від овуляції до початку кровотечі). Стандартний цикл довжиною в 28 днів передбачає овуляцію приблизно на 14 добу від початку місячних.

  Після овуляції природним чином знижує рівень гормонів естрогенів, але менструації не наступають, тому що жовте тіло підтримує баланс гормонів в нормі.

  Значні коливання концентрації естрогену (як підвищення, так і зниження) можуть спровокувати кровотечі між менструаціями, перед і після таких.

  Норма циклу коливається від 21 до 37 днів. Оптимальний — 28 діб. Тривалість кровотечі коливається від 3 до 7 днів. Збої на 1-3 доби не вважаються патологією, але якщо затримка триває більше тижня, потрібно звернутися до лікаря.

  Щоб визначити збій, необхідно розрахувати цикл: він починається з першого дня почалися місячних до першого дня наступних. Рекомендується вести спеціальний календар, в якому потрібно відзначати дні початку і закінчення кровотеч. Провести підрахунок можна за допомогою графіка базальної температури.

  У перші дні менструацій вона тримається в області 37 ° C, потім знижується до стандартної, а після цього різко піднімається до 37,5 ° C і в такому показнику тримається до кінця циклу, а за добу-дві до наступної менструації знову знижується. Якщо зниження температури не настає, має місце вагітність. Підвищені температурні показники протягом усього циклу свідчать про відсутність овуляції.

  Якщо виникають труднощі з самостійним розрахунком, завжди можна звернутися до лікаря-гінеколога в жіночу консультацію.

  Симптоми, які свідчать про збої:

 • Часовий проміжок між менструаціями збільшився;
 • Цикл зменшився (менше 21 діб);
 • Мізерні або, навпаки, рясні місячні;
 • Відсутність кровотечі;
 • Дисфункціональні маткові кровотечі;
 • Негативний симптом — тривалість менструацій менше 3 і більше 7 днів.
 • Чому бувають збої в циклах місячних

  Причини дисбалансу можуть бути дуже різними.

  Варто виділити найосновніші і найбільш часті з них:

 • Підлітковий вік. У дівчат в цей період життя гормональний фон тільки встановлюється, тому порушення у них зустрічаються досить часто. До лікаря потрібно звертатися в тому випадку, коли з моменту появи перших менструацій пройшло більше року;
 • Акліматизація. Переїзд, особливо в іншу кліматичну зону може стати причиною порушення. Різка зміна клімату є своєрідним стресом для організму. Нормалізація циклу місячних відбувається після того, як організм звикне до нових умов проживання;
 • Надмірні фізичні або емоційні навантаження. Два ці фактори досить часто негативно відображаються на здоров’ї сучасних жінок. Під час стресу в організмі виробляється занадто багато гормону пролактину. Надлишок останнього призводить до гальмування процесу овуляції, відповідно, відбувається збій циклу. Відновити статеве здоров’я допоможе повноцінний відпочинок, якісний нічний сон, заспокійливі препарати;
 • Гормональний дисбаланс. Відхилення можуть бути пов’язані з патологіями гіпоталамуса і гіпофіза, які супроводжуються порушенням продукції їх гормонів. Чому подібне відбувається, зможе розповісти ендокринолог;
 • Захворювання репродуктивної системи. Причиною затримок може бути захворювання шийки матки, запалення матки, придатків, кісти і поліпи. Найчастіше подібні недуги лікуються тільки за допомогою хірургічного втручання;
 • Прийом гормональних контрацептивів. Подібне може статися під час прийому таких, а також після скасування. У такій ситуації потрібна консультація гінеколога. Якщо жінка все ще приймає протизаплідні таблетки, можливо, знадобиться припинити курс;
 • Період вагітності і лактації. Під час виношування малюка відсутність менструацій — нормальне явище. Після припинення грудного вигодовування цикл повинен відновитися. Якщо кровотеча виникло в період вагітності, необхідно викликати карету невідкладної допомоги, так як може мати місце викидень або позаматкова вагітність;
 • Передклімаксу. У жінок у віці 40-45 років подібне є передвісником клімаксу;
 • Мимовільні або вимушені аборти. Подібне негативно впливає на стан матки, тому місячні можуть затримуватися. Нерідко такі фактори стають причиною безпліддя;
 • Раптова і сильна втрата ваги або ожиріння. Багато жінок цікавляться, що, якщо я сиджу на дієті, то чи може в такому випадку бути збій місячних? При надмірно суворих і тривалих дієтах, звичайно ж, таке може трапитися. Неповноцінне харчування і тим більше голодування призводять до того, що організм відчуває стрес. Він сприймає такий режим, як важкі часи, відповідно, всіляко виключає вагітність. В результаті включається природний захист, яка провокує затримку. Якщо жінці думає, що при строгій дієті, навіть короткочасної, нічого серйозного не відбувається, вона помиляється. Коли жінка на прийомі у лікаря каже «сиджу на дієті», то він в першу чергу повинен обстежити її на предмет дефіциту поживних речовин.
 • При відхиленнях в діяльності репродуктивної системи причини можуть ховатися в захворюваннях органів ендокринної системи (надниркових, щитовидної залози), інфекційних хворобах, прийомі ряду медикаментозних препаратів, травмах піхви, вітамінодефіціте.

  Збій місячних, що стався після пологів

  Як правило, якщо жінка не практикує грудне вигодовування, то її цикл відновлюється через 6-8 тижнів з моменту появи дитини. В іншому випадку, коли лактація практикується, менструації зазвичай відновлюються після закінчення цього періоду, проте можливі винятки, які, варто відзначити, що не є патологією. Під час грудного вигодовування за лактацію відповідає гормон пролактин. Крім того, він же пригнічує продукцію жіночих статевих гормонів в яєчниках, тому менструації в період природного вигодовування відсутні.

  На тлі штучного вигодовування цикл відновлюється приблизно через 2 місяці. При змішаному — через 3-4 місяці. При виключно грудному — з моменту введення прикорму.

  У післяпологовому періоді і при лактації цикл, як правило, є ановуляторним, тобто яйцеклітина не дозріває і не виходить з фолікула. Це призводить до регресії останнього і появі кров’яних виділень (результат відторгнення слизової оболонки матки).

  Збої після пологів є варіантом норми.

  Цикл може відновлюватися протягом 6 місяців — це в гінекологічній практиці відноситься до природних явищ. Частина жінок не відчуває ніяких проблем, тому що у них місячні стають регулярними відразу ж. У ряді випадків порушення можуть бути викликані післяпологовими ускладненнями, тому, керуючись вищенаведеними даними, необхідно підрахувати приблизні терміни початку менструацій і звернутися до лікаря при їх відсутності.

  Лікування порушень циклу

  Зусилля спрямовуються на усунення причини. Крім специфічних заходів рекомендується вести здорову життя: повноцінно харчуватися, більше бувати на вулиці, якісно відпочивати, уникати перевтоми і стресів, надмірно інтенсивних фізичних навантажень.

  Якщо бувають сильні кровотечі, то після виключення патологій згортання крові можуть призначити гемостатичні засоби, антибіотики, гормональні препарати, амінокапронову кислоту. У важких випадках вдаються до вливання донорської плазми або крові, хірургічного лікування або гістеректомії.

  Нехай ваш цикл буде регулярним, а настрій — відмінним!

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: