Прикмети на Батьківський день — поминальні правила

Прикмети на Батьківський день - поминальні правила

Прикмети на Батьківський день, який настає через дев’ять днів після Великодня, мають не менше значення, ніж звичаї і традиції Великодня. З цієї статті ви дізнаєтеся, як правильно поминати покійних і відзначати цей день.

Зміст:

Прикмети на Батьківський день — як поминати покійних

Відомо, що в Батьківський день поминають покійних, відвідуючи могили родичів. Це свято настає на дев’ятий день після Великодня. Це світлий день, в який не варто сумувати і думати про смерть. Думайте краще про те, що всім померлим буде дарована вічне життя. Перед тим, як йти на цвинтар, зазвичай замовляють панахиду і моляться за душу покійних членів сім’ї. Насамперед по приходу на кладовищі слід зайнятися прибиранням, це головна прикмета на Батьківський день. Могили повинні міститися в чистоті. Територію поховання прибирають від сміття, видаляють бур’яни, надгробки протирають від пилу і бруду.

Після завершення збирання поховання зазвичай прикрашають штучними квітами. Є також традиція ставити свічки на могили, зазвичай їх поміщають в спеціальні лампадки, щоб свічки не гасли від вітру. Купити їх можна в будь-якому великому магазині або на ринку, особливо напередодні християнських свят.

Вже ближче до нашого часу з’явилася традиція влаштовувати застілля біля могил в Батьківський день. Це не зовсім вірно. Не варто накривати пишний стіл, але захопити з собою традиційні великодні страви треба. Алкогольні напої допускаються, але напиватися, як і на Великдень, не можна. Наші предки і зовсім під час поминок пили тільки киселі і компоти, а горілку давали тільки тим, хто копав в мороз могили, щоб захистити від холоду.

Прийшовши на кладовище в це свято, слід помолитися, згадати померлого тільки хорошими словами. Можна і трохи помовчати, подумати про нього, подумки поговорити з покійним.

Прикмети і звичаї Батьківського дня допускають покладання на могилу частування і випивки. Зазвичай це паски, яйця та солодощі, іноді горілка. Це спірне питання, з такими діями багато хто не згодні.

У Батьківський день намагаються пригощати жебраків. Ви могли помітити їх на кладовищі під час церковних свят, адже вони вже давно в курсі цієї традиції. У ролі частування виступає те, що ви брали на кладовищі, зазвичай це цукерки, яйця і паски. Забирати з собою залишки їжі з кладовища не слід, роздавайте і залишайте на могилі все, що у вас залишилося.

Батьківський день — прикмети і звичаї застілля

У деяких регіонах нашої країни в Батьківський день не ходили на кладовище, а влаштовували поминальне застілля вдома. Деякі вважали, що духи померлих в цей день приходять до рідних домівок і відвідують живих членів сім’ї.

Стіл накривали зазвичай великодніми стравами, але не так багато, як на Світле Воскресіння. Все, що залишалося після застілля, звичайно роздавали бідним, пригощали священиків. На підвіконня ставили воду і тарілку з хлібними крихтами для духів, залишали також зайві прилади на столі для них. За столом обов’язково згадували покійних хорошими словами, вважалося, що так можна отримати потужний захист від привороту.

Була також традиція не ходити в цей день в баню, а топити її для померлих. У лазні залишали воду і чисту білизну. Заходити туди не можна було з самого ранку Батьківського дня і ще цілу ніч, до ранку середи.

Напиватися під час поминального застілля не можна ні в якому разі, це може привести до проблем на цілий рік і навіть може зрівнятися за ефективністю з порчім на пияцтво. Багато наших сучасників вважають за краще не тільки влаштовувати домашні поминальні застілля, але і відвідувати могили.

Прикмети на Батьківський день після Великодня

На Батьківський день, який настає після Пасхи, все прикмети обіцяють дощ, і частіше за все він дійсно йде. Не обов’язково це злива або тривалі опади, але хоча б трохи води з небес зазвичай проливається. Спостерігається ще і посилення вітру. Вважається, що це наслідки хвилювання великої кількості душ про те, що про них забудуть, що не відвідають і не згадають.

Є і ще одна погодна прикмета на Батьківський поминальний день. У ньому записано, що яка погода була в Вербну Неділю, така буде і на Великдень, і на Батьківський день. Хороша ж погода віщувала щасливий і вдалий рік.

За часів наших предків відвідування могил родичів було обов’язковим для всіх. Якщо людина переїжджав в інше місто, то поминальні дні були ще одним приводом відвідати рідні місця. Але вагітним ходити поминати на цвинтарі не рекомендується, як і взагалі ходити на кладовища і похорони. Якщо ви чекаєте дитину, пом’янути близьких вам покійних будинку.

Як вже говорилося вище, перед приходом на кладовищі зазвичай заїжджають до церкви. Ще одна традиція цього свята — це пожертвування на храми і роздача милостині жебракам. Роблять це біля церков, а на кладовищі роздають виключно частування.

У минулому, якщо в цей день гримів грім, дівчата набирали дощову воду, клали в неї будь-золотий або срібний предмет і вмивалися. Вважалося, що так можна надовго зберегти красу і молодість. Були поширені і ворожіння, які мало чим відрізнялися від святочних.

Сільськогосподарськими роботами займатися в Батьківський день не можна, інакше не буде врожаю.

Оскільки в цей час є шанс поспілкуватися з духом померлого, можна спробувати побачити віщий сон від батьків або інших покійних у вашій родині. Для цього перед відходом з кладовища говорили такі слова:

Радуниця, Фоміна тиждень, день всіх покійних Закликаю в помічники. Прошу дат’ мені сон віщий. В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

В цілому, знання таких прикмет допоможе вам не тільки полегшити посмертие своїх близьких, але і зрозуміти, що саме можна очікувати від життя в майбутньому.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: