Морквяний сік — користь, шкода і протипоказання
Автор: Валентина Мальгіна
Зміст:
- Склад морквяного соку
- Користь морквяного соку
- Загальна
- Для жінок
- Для чоловіків
- Для дітей
- При вагітності
- Шкода і протипоказання морквяного соку
- Як правильно пити морквяний сік
В 1 В. Н е. Діоскорид описав у своєму трактаті «Про лікарські засоби» всі корисні властивості морквяного соку, відомі на той час. Сьогодні користь морквяного соку — доведений факт, підтверджений дослідженнями, експериментами і дослідами.
Склад морквяного соку
Корисність будь-якого продукту «видасть» хімічний склад. Досить заглянути в довідник Скурихина І. М. «Хімічний склад харчових продуктів», щоб переконатися в цінності морквяного соку.
Вітаміни:
- А — 350 мкг;
- В1 — 0,01 мг;
- В2 — 0,02 мг;
- С — 3-5 мг;
- Е — 0,3 мг;
- РР — 0,3 мг;
Мікроелементи:
- Кальцій — 19 мг;
- Калій — 130 мг;
- Натрій — 26 мг;
- Магній — 7 мг;
- Фосфор — 26 мг;
- Залізо — 0,6 мг.
Морква входить в трійку лідерів за вмістом бета-каротину — 2,1 мг, поступаючись риб’ячому жиру, яловичої печінки та печінки тріски. Бета-каротин — речовина, яка не є вітаміном, але з нього синтезується вітамін А.
Користь морквяного соку
Морквяний сік, як джерело вітамінів, благотворно впливає на стан шкіри і волосся, допомагає в загоєнні ран, гнійників і виразок.
Загальна
Морквяний сік корисний дітям, дорослим і вагітним, але напій повинен бути вичавлений з якісних овочів і без теплової обробки.
Для зору
Очі людини схильні до згубного впливу навколишнього середовища. Від вільних радикалів страждає рогівка ока. Бета-каротин захистить очі від атаки радикалів: в печінці він перетворюється на вітамін А. Через кров вітамін А потрапляє в сітківку ока, з’єднується з білком опсин і утворює пігмент родопсин, який відповідає за нічне бачення
Вітамін А зміцнює рогівку ока, покращує гостроту зору та відновлює пошкоджені клітини. Людині достатньо 5-6 мг бета-каротину в день, а в склянці морквяного соку міститься половина від цієї кількості.
Для лікування раку
Японські вчені на підставі 20-річних досліджень з’ясували, що при щоденному вживанні морквяного соку знижується ризик захворювання раком на 50%. Ракові клітини «процвітають» в кислотному середовищі організму, яка переважає у більшості людей через солодощів, борошняних продуктів і м’яса. Морквяний сік відноситься до лужних продуктів, які нейтралізують кислоту і не створюють умов для онкології.
Морквяний сік корисний і для тих, у кого є новоутворення, так як напій блокує ріст пухлини.
Для печінки
За 1 годину печінку фільтрує близько 100 літрів крові, тому орган зношується і страждає більше за інших. Під впливом негативних факторів клітини печінки — гепатоцити, відмирають і в печінці утворюється некроз. У морквяному соку містяться антиоксиданти, які не дозволяють радикалам проникнути всередину клітин і вітамін А, який відновлює печінку. Свіжовичавлений морквяний сік допомагає прочистити печінку від достатку шкідливих речовин,
Для жінок
Здоров’я жінки регулюється роботою яєчників. Вони виробляють жіночий гормон естроген, який відповідає за здатність жінки до репродукції і омолодженню. Яєчників потрібна їжа: вітаміни А, В, С, Е, мідь і залізо. Користь свіжого морквяного соку для жінок в тому, що напій містить вітамін А в легкозасвоюваному вигляді, вітаміни С і В.
Для чоловіків
Морквяний сік очищає судини від холестеринових наростів, допомагаючи крові рухатися швидше і енергійніше. Сік покращує потенцію, заряджає сексуальною енергією і швидко відновлює сили після фізичних навантажень.
Для дітей
Свіжовичавлений морквяний сік повинен бути присутнім в дитячому раціоні. Напій багатий на вітаміни А, Е і С, тому швидко відновлює сили. Морквяний сік має легку послаблюючу ефектом і очищає кишечник.
Сік є антисептиком — пригнічує ріст патогенної флори і грибків, загоює рани і виразки.
Морквяним соком можна в комплексній терапії лікувати молочницю у немовлят.
Для дітей, які були змушені приймати антибіотики, за допомогою соку моркви можна послабити негативний вплив препаратів і зменшити побічні ефекти.
При вагітності
Вагітність супроводжується фізіологічним зниженням гемоглобіну, так як у жінки збільшується обсяг плазми крові на 35-47%, а еритроцитів всього на 11-30%. Крові стає більше, але вона «порожня» і погано виконує функції. Щоб виправити ситуацію, потрібно збільшити синтез гемоглобіну. Для цього організму потрібно залізо, вітамін А і С. Морквяний сік поєднує елементи, тому може збільшити гемоглобін. Вагітній жінці досить випивати по 1 склянці напою в день, щоб підтримувати рівень білка на достатньому рівні.
Шкода і протипоказання морквяного соку
Навіть від такого цілющого напою може бути шкода.
Не можна пити морквяний сік при:
- Виразці шлунка і 12-палої кишки;
- Запаленні кишечника.
Налягати на морквяний фреш не варто курцям, так як бета-каротин в поєднанні з нікотином збільшує ризик розвитку ракових пухлин.
Здоровій людині теж треба знати міру: не варто випивати більше 1-2 склянок соку в день, інакше виникне запаморочення, здуття живота, слабкість і нудота.
Всі корисні властивості стосуються тільки свіжовичавленого соку, а не магазинного.
Не виключений шкоду морквяного соку, якщо ви самі його приготували. Використовуйте для приготування домашню морква, так як в масштабних виробництвах для вирощування використовуються суперфосфат, хлористий калій і аміачна селітра.
Як правильно пити морквяний сік
Приготувати свіжий сік з моркви — половина справи. Друге завдання — правильно спожити продукт, щоб він приніс організму користь. Існує кілька простих, але дієвих правил, як пити морквяний сік:
- Бета-каротин, який міститься в напої, засвоюється тільки з жирами, тому пийте морквяний сік з вершками, заїдайте сметаною або додайте трохи соняшникової олії. Інакше сік буде «порожнім» і не наситить організм вітаміном А;
- Вітаміни в напої нестійкі, руйнуються за декілька годин, тому пийте морквяний сік в першу годину після приготування;
- Морквяний сік краще вживати за 30 хвилин до їжі або натщесерце. В протягом 1 години сік буде засвоюватися. Щоб не «перешкодити» йому забезпечити організм корисними речовинами, утримайтеся на цей час від мучного, солодкого і крохмалю;
- Для прикорму дитини морквяний сік розбавте з водою в рівних пропорціях.
Щоб не нашкодити собі, дотримуйтесь міри: не пийте більше 250 мл за 1 день.