Молитва за померлих до 40 днів, за упокій новопреставленого

Молитва за упокій душі померлого — найважливіша частина будь-якого похорону і поминок. Молитви за померлих полегшують перехід людини з одного світу в інший. Саме для цього існують молитви за упокій душі, адже їх вимовляють з гарячим співчуттям, намагаючись допомогти померлому. Вищі сили, побачивши таке завзяття з боку родичів і друзів, розуміють, що якщо його так люблять, то і міру гріхів можна стримати. За поганою людиною навряд чи хтось буде страждати.

Зміст:

Молитва за померлих до 40 днів

Існує кілька варіантів молитви за померлого, які читаються на протязі 40 днів, а також є обов’язкові молитви, які читаються на 3 день, на 9 день та на 40 день після смерті. До 40 днів померла людина називається новопреставленою, потім — покійною.

Молитва до Бога

Молитва до Бога за померлого до 40 днів читається кожен день.

«Пом’яни, Господи Боже наш, у вірі й надії життя вічного новопреставленого раба Твого (або раби Твоєї) (ім’я), ти благий і чоловіколюбець, що відпускає гріхи і знищує неправди, полегши, відпусти і прости всі вільні його гріхи й невільні, ставлячи його у святе друге пришестя Твоє, в причастя вічних Твоїх благ, їх же заради в Тебе Єдиного віримо, істинного Бога і Чоловіколюбця. Бо Ти єси воскресіння і живіт, і спокій рабу Твоєму (ім’я), Христе Боже наш. І Тобі славу возсилаємо, з безначальним твоїм Отцем і з Пресвятим Духом, нині і повсякчас, і на віки віків, амінь.»

Молитва до Богородиці

Молитва до Богородиці за померлого до 40 днів читається кожен день.

«Пресвята Владичице Богородице! До Тебе вдаємося, заступниця наша: бо Ти швидка помічниця, наша заступниця у Бога неусипна! Особливо ж молимо Тебе в годину цю: допоможи новопреставленому рабу Твоєму (рабі Твоїй) (ім’я) пройти страшний і невідомий той шлях; молимо Тебе, Владичице світу, силою Твоєю віджени від душі його (її), якою рухає страх, страшні сили темних духів, хай замішаються і осоромляться перед Тобою; звільни його (її) від катувань повітряних митарів, знищ поради їх і зкинь їх, як ворогів, що замишляють зло. Будь їй, о Всемилостива Владичице Богородице, заступницею і захисницею від повітряного князя тьми, мучителя і страшних шляхів стоятеля; молимо Тебе, Пресвята Богородице, ризою Твоєю чесною захисти її, та хай безбоязно і безборонно перейде від землі на небо.

Молимо Тебе, заступниця наша, заступися за раба Твого (рабу Твою) материнською Твоєю у Господа відвагою; молимо Тебе, допомога наша, допоможи йому (їй), якому (якій) повинно бути судимим (судимою) ще раніше того Страшного судилища, допоможи йому (їй) виправдатися перед Богом, як Творцем неба і землі, і ублагай Єдинородного Сина Твого, Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа, хай упокоїть спочилого в надрах Авраама з праведними і всіма святими. Амінь.»

Протягом 40 днів по покійному близьким слід щодня читати Псалтир, можна на вибір, але зазвичай це 17-я кафізма.

Також є молитва Ісусу, яку можна читати до 40 днів.

Молитва Ісусу Христу

«Непереможний Владико і Первосвященику, Ти за спасіння грішного світу віддав душу Свою, щоб ми, недостойні, могли дітьми Божими стати і перебувати в невечірнім дні Царства Твого. Сам, Господи, даруй прощення і вічну радість спочилому, що за нього з благанням до Тебе взиваємо: Ісусе, Судде всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого. Ангеле охоронцю святий Господом даний, прийди помолися за раба Твого, якого ти на всіх путях житейських супроводжував, оберігав і наставляв, взивай з нами до Спаса Всещедрого: Ісусе, знищи рукописання гріхів раба Твого (ім’я); Ісусе, вилікуй його рани душевні. Ісусе, нехай не буде на землі гірких споминів про нього; Ісусе, заради цього помилуй кривдників його і скривджених ним. Ісусе, покрий його недоліки світлоносною ризою Твого викуплення; Ісусе, звесели його милосердям Твоїм. Ісусе, невимовний, великий і дивний, явися йому Сам. Ісусе, Судде всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Бачимо очима духовними, як носиться душа померлого, неначе горлиця понад землею, і з висоти Божественного розуміння гріхи і спокуси минулого життя споглядає, гірко ридає за кожний день, що проминув даремно, але Сам помилуй раба Твого, Владико, нехай увійде він у Твій спокій, співаючи: алілуя. Якщо Ти страждав за весь світ, якщо Ти проливав сльози і кривавий піт за живих і померлих, то хто нас утримає від молитви за померлого? Уподібнюючись Тобі, що зійшов аж до пекла, молимося за спасіння раба Твого: Ісусе, життя подателю, осяй його світлом Твоїм; Ісусе, нехай він буде єдине з Тобою і Отцем. Ісусе, Ти всіх закликаєш у виноградник Твій, не забудь осяяти його світлом Твоїм; Ісусе, щедрий подателю вічних нагород, покажи його сином чертогу Твого. Ісусе, поверни душі його благодатні сили первозданної чистоти; Ісусе, нехай примножаться в ім’я його добрі діла. Ісусе, зігрій осиротілих Твоєю таємничою відрадою. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Зв’язаний путами плоті раб Твій впадав у гріх, але дух його томився за Твоєю вічною правдою і святістю; нині ж, коли плотська неміч скута могильним тлінням, нехай піднесеться душа його вище сонця до Тебе, Всесвятого, і заспіває пісню визволення: алілуя.

Верховний апостол Твій у холодну ніч біля багаття тричі відрікся від Тебе, і Ти спас його. Єдиний Ти знаєш неміч єства людського, прости і рабу Твоєму (ім’я) різноманітні відпадіння від волі Твоєї. Ісусе, осели його там, де немає омани; Ісусе, визволи його від тяжких мук совісті. Ісусе, нехай повіки згине пам’ять про гріхи його; Ісусе, спокус юності його не пом’яни. Ісусе, від тайних беззаконь очисти його; Ісусе, осіни його тихим світлом спасіння. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Бурі життя пройшли, страждання земні закінчено, безсилі вороги з їхньою злобою, але сильна любов, що визволяє від вічного мороку і спасає всіх, за кого підноситься Тобі смілива пісня: алілуя.

Ти безмежно милосердний до нас. Ти єдиний Спаситель. Що ми додамо до подвигу спасаючої любові Твоєї? Але Симон Киринейський допомагав Тобі, Всесильному, нести хрест. Так і нині Твоїй благості угодно звершити спасіння близьких з нашою участю: Ісусе, Ти заповідав носити тягарі один одного; Ісусе, Ти після смерті милуєш нас за благанням близьких. Ісусе, Ти поклав союз любові між мертвими і живими; Ісусе, нехай послужать подвиги люблячих на спасіння рабу Твоєму (ім’я). Ісусе, почуй його волання сердечне, яке ми вустами нашими возносимо; Ісусе, в наших сльозах прийми його покаяння. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Боже, прийми його передсмертне зітхання сокрушенне як молитву благорозумного розбійника. Він погас на життєвому хресті; дай успадкувати йому Твоє обітовання, як тому: «Амінь, Кажу тобі: зі Мною будеш у раю,” де собори грішників, які покаялися, радісно співають: алілуя.

За нас розіп’ятий, за нас мучений, простягни руку з Твого хреста, краплями крові Твоєї змий безслідно гріхи його, благообразною Твоєю наготою зігрій оголену осиротілу душу: Ісусе, Ти знав його життя від народження і полюбив його; Ісусе, Ти бачив його здалека з висоти хреста Твого. Ісусе, Ти простягав йому, що йшов у далечінь, зранені обійми Твої; Ісусе, Ти взивав за його прощення на кривавій Голгофі. Ісусе, Ти лагідно помирав за нього в тяжких муках; Ісусе, що був покладений у гріб, освяти його могильний спокій. Ісусе, Ти воскрес, вознеси до Отця озлоблену світом і спасенну Тобою душу. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Спить він вічним сном могильним, але душа його не дрімає, чекає Тебе, Господи, жадає Тебе, вічного Жениха. Нехай сповняться на померлому слова Твої: «Хто споживає Мою плоть і хто п’є Мою кров, той має життя вічне”. Дай йому споживати манну таємничу і співати біля престолу Твого: алілуя.

Смерть розлучила з усіма близькими, душа стала далі, знайомі сокрушаються, і тільки Ти Один залишився близько. Зруйнувалася перегородка плоті, і Ти відкрився у неприступній величі Божества з очікуванням відповіді: Ісусе, любове, вища за всяке розуміння, помилуй раба Твого; Ісусе, віддаляючись від Тебе, він тяжко страждав. Ісусе, прости невірність його серця; Ісусе, обмануті надії породжували тугу за Тобою. Ісусе, згадай ті години, коли душа його тремтіла від захвату Твого; Ісусе, дай спочилому неземну радість і спокій. Ісусе, єдиний вірний і незмінний, прийми його. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Віруємо, що недовгою буде розлука наша. Ми погребаємо тебе, як на полі зерно, ти ж виростеш в іншій країні. Нехай згине в могилі кукіль гріхів твоїх, а добрі діла там засяють, де насіння добра приносить нетлінні плоди, де душі святі співають: алілуя.

Коли долею померлого стане забуття, коли образ його згасне в серцях і час згладить разом з могилою ревність молитви за нього, тоді Ти не залиш його, дай відраду самотній душі. Ісусе, Твоя любов не холоне; Ісусе, невичерпне Твоє благовоління. Ісусе, в незмовкних молитвах Церкви нехай омиються гріхи його приношенням безкровної Жертви; Ісусе, заступництвом усіх святих даруй йому благодать молитви за живих. Ісусе, у дні випробувань наших прийми його заступництво за нас. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Будемо молитися зі сльозами, коли пам’ять про померлого нестерпно свіжа, будемо поминати ім’я його вдень і вночі, роздаючи милостиню, годуючи голодних, із глибини душі зітхаючи: алілуя.

Тайновидець Іоанн Богослов споглядав біля престолу Божого Агнця велику безліч людей, одягнених у білі ризи: це ті, які прийшли від великої скорботи. Вони радісно служать Богу вдень і вночі, і Бог перебуває з ними, і не торкається до них мука. Ісусе, приєднай до них і раба твого (ім’я); Ісусе, він багато страждав і томився. Ісусе, Тобі відомі всі його гіркі години і тяжкі хвилини; Ісусе, на землі він мав печалі і скорботи, дай йому на небі відраду. Ісусе, насолоди його із джерел живої води; Ісусе, відніми від очей його всяку сльозу. Ісусе, осели його, де не обпалює, а оживляє сонце правди Твоєї; Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Кінцевим є подорожування на землі, який благодатний перехід у світ Духа, яке споглядання нових, невідомих земному світу небесних красот, душа повертається у свою вітчизну, де світле сонце, правда Божа просвіщає тих, хто співає: алілуя.

Якщо відблиск і слід Твій покладає сяяння на лице смерті, то який же Ти Сам. Якщо плоди Твоїх рук такі прекрасні, і земля, що відбиває тільки Твою тінь, повна невимовної величі, то яким же є Твій невидимий лик. Відкрий славу твою спочилому рабу Твоєму (ім’я). Ісусе, загостри його слух для сприйняття Твого Божества; Ісусе, загостри його слух до розуміння небесного. Ісусе, нехай буде його радість переповненою; Ісусе, підкріпи його надією на зустріч в оселях блаженних. Ісусе, дай нам відчути благодатну силу заупокійної молитви. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Отче наш, прийми спочилого у Царство Твоє, де немає гріха і зла, де непорушна Свята воля, де в соборах чистих душ і непорочних ангелів святиться Твоє благодатне ім’я і духмяніє хвала: алілуя.

У той день ангели поставлять престол Твій, Судде, і Ти сядеш у славі Отця Твого, несучи відплату кожній людині. О, споглянь тоді милостиво на смиренного раба Твого (ім’я) і скажи йому: «Прийди праворуч Мене». Ісусе, Ти як Бог маєш владу прощати гріхи; Ісусе, прости йому гріхи забуті або соромом сховані. Ісусе, відпусти беззаконня немочі і невідання; Ісусе, позбав його від темних глибин пекельного відчаю. Ісусе, нехай успадкує він Твої животворчі обітниці; Ісусе, приєднай його до благословенних Отця Твого. Ісусе, дай йому повік нескінченне блаженство. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Владико Всеблагий, нехай відкриються спочилому сонячновиді врата райські, нехай зустрінуть його з радістю собори праведних і святих, зібрання близьких і люблячих його, нехай радіють за нього світлоносні ангели Твої, нехай побачить він і Преблаженну Матір Твою там, де переможно звучить: алілуя.

Під диханням Твоїм оживають квіти, воскресає природа, пробуджуються безліч найдрібніших творінь. Твій погляд світліший за весняні небеса; Твоя любов, Ісусе, тепліша за сонячне проміння. Ти з пороху земного воскресив земну плоть людини для процвітання вічного нетлінного життя весни; тоді осяй і раба Твого (ім’я) світлом Твоїх милостей. Ісусе, у Твоїй правиці благовоління і життя; Ісусе, у погляді Твоїм світло і любов. Ісусе, визволи спочилого від вічної духовної смерті; Ісусе, він заснув з надією, подібною до ріки Нілу перед холодною зимою. Ісусе, пробуди його, коли терня землі одягнеться квітами вічності; Ісусе, нехай ніщо земне не затьмарить його останнього сну. Ісусе, щастя незмінне і мета нашого буття. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

Христе! Ти — Царство Небесне, Ти — земля лагідних, Ти — оселя багатьох. Ти — питво зовсім нове; Ти — одіяння і вінець преподобних, Ти — ложе упокоєння святих. Ти — найсолодший, Ісусе! Тобі подобає хвала: алілуя.

Під образом тихих садів неземної краси і світлих, як сонце, осель і у величі небесних піснеспівів Ти показав нам блаженство тих, хто любить Тебе. Ісусе, нехай увійде раб Твій у радість Твою; Ісусе, одягни його сяянням слави Отця. Ісусе, просвіти його осяянням Святого Духа; Ісусе, нехай він почує невимовну пісню херувимів. Ісусе, нехай він підноситься від слави у славу; Ісусе, нехай він побачить Тебе лицем до лиця. Ісусе, Судде Всемилостивий, райської насолоди сподоби раба Твого.

О Жениху Безсмертний, що опівночі гріха і невіри грядеш з небес із ангелами судити весь світ. Відкрий двері славного чертогу Твого рабові Твоєму (ім’я), щоб він з незчисленними соборами святих повіки співав: алілуя.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого (ім’я) і все, що він у житті цьому, як людина, згрішив, Ти , як Чоловіколюбний Бог, прости його і помилуй, від вічної муки визволи, Небесного Царства спільником зроби і для душі його корисне подай (поклін).

Богородице Діво, радуйся, Благодатная Маріє, Господь з Тобою, Благословенна Ти між жінками і Благословенний плід лона Твого, бо Ти Спаса народила єси душ наших (поклін).

Пом’яни, Господи Боже наш, у вірі і надії на життя вічне спочилого раба Твого, брата нашого (ім’я) і, як Благий та Чоловіколюбний, що відпускаєш гріхи і нищиш неправди, полегши, відпусти і прости всі вільні його провини і невільні, визволи його від вічної муки та вогню геєнського, і даруй йому бути спільником та насолоджуватися вічними Твоїми благами, що приготовані тим, хто любить Тебе: бо, хоч і згрішив, але не відступив від Тебе, і безсумнівно в Отця і Сина і Святого Духа, Бога, Тебе, в Тройці славимого, вірував, і Одність в Тройці та Тройцю в Одності православно аж до останнього свого подиху сповідував. Тож, милостивий будь до нього і віру в Тебе замість діл прийми, і зі святими Твоїми, як Щедрий, упокой: бо немає людини, що жила б і не згрішила; Ти Один тільки без всякого гріха, і правда Твоя — правда вічна, і Ти Один Бог милостей і щедрот і чоловіколюбства, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину і Святому Духу, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.»

У церкві замовляються спеціальні молитви, які також читаються кожен день до 40 днів за упокій новопреставленого. Умовою для церковного поминання є факт хрещення померлого в православній церкві. Навіть якщо він не був хрещеним, записки повинні приймати. Вважається, що до загального суду у кожного є шанс на милосердя Боже.

Заборонено подавати записки за самогубців. Але за них можна ставити свічки і молитися вдома.

Коментарі відвідувачів

Марина

Дякую вам за те, що зібрали три молитви, які можна читати за душу людини після її смерті до 40 дня. Я також ходила до церкви і постійно заказувала потрібні служби, адже вважаю, що потрібно все робити по законам Божим. Бажаю всім людям якомога рідше втрачати близьких та шукати ці молитви. Якщо ж біда сталась, то обов’язково їх читайте, впевнена, це полегшить перехід душі новопреставленого до потойбічного світу.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: