Лялька-оберіг своїми руками — допомога мамі і господині

Лялька-оберіг своїми руками - допомога мамі і господині

В наші дні створення ляльки-оберега своїми руками — це не тільки приємне хобі, а й спосіб доторкнутися до мудрості предків. Адже подібні обереги супроводжували древніх слов’ян протягом усього життя. Для кожного вони були свої: для дітей, для молодих дівчат, для господинь.

Зміст:

Лялька оберіг своїми руками з тканини

Будь-яка маленька дівчинка вважає ляльку своєю подругою, з корою можна грати і ділитися радощами і печалями. У древніх слов’ян вважалося, що ляльки не тільки для гри, але також і вони захищають, допомагають в господарстві, допомагають збутися бажанням, відводять біду і лихе око і так далі.

Кувадкі

Для кожного з вікових груп був свій оберіг у вигляді іграшки. Так під час пологів по кімнаті, де вони проходили (найчастіше в лазні), розвішувалися кувадкі. Вважалося, що в них вселялися злі духи, які після пологів ізгоналісь з приміщення. Пізніше сам обряд перестав практикуватися, а ось кувадкі залишилися. Тепер їх розвішують над колискою також для захисту від лихого ока.

Інший захисний оберіг для немовляти — пеленашка, яку підкладають в колиску поряд з дитиною. Її робили з шматків домотканого. Бралася старий одяг, в якій робили роботу по дому. Таким чином, лялька отримувала частину енергії будинку.

Безсоння дитяча використовується, коли дитина погано спить. Вона відноситься до тих ганчірковим лялькам-обереги, своїми руками які зробити дуже легко. Для цього необхідні дві хустки або клаптя з щільної тканини. Виконується вона з наступним змовою:

Сонніца-безсоння, Чи не грай моїм дитятком, А грай цієї лялечкою

Лялька від кольок — ще один оберіг для маленької дитини. Виготовлення ляльки оберегу своїми руками було справою простим. Для неї брався льон, який відомий своїми зігріваючими властивостями. Готовий оберіг зберігався на печі, і коли у дитини починав боліти животик, її прикладали до хворого місця, щоб вона зігрівала.

Ляльки для старших дітей

Для наступного життєвого циклу, дитинства, існували свої ляльки. Перша з них — це Отдарок на подарунок. Це перший оберіг, який підріс малюк (у віці від двох до чотирьох років) робив самостійно, завдяки батьків таким чином за подаровану йому життя.

Малишок-голишок — рідкість серед класичних слов’янських обережний тропічних ляльок. Ця лялька-оберіг своїми руками з ниток і тканини виконується досить легко. Її відмінною рисою є те, що замість вільного Подолу за допомогою червоних ниток (традиційний колір для обережних ляльок) формуються ноги. Найчастіше малюка залишали без одягу.

Нянюшка робилася для старших діток, щоб вони не боялися самостійно виходити на вулицю. Вона захищала дитину від страху перед новим і несподіваним. Вважалося, що вона надавала дитині сміливості і впевненості в собі.

Ляльки-помічниці в господарстві

Коли дівчатка підростають, мами починають вчити їх вести господарство. Для цього у слов’янських господинь і мам були свої помічниці.

Лялька Каша використовувалася, коли дівчинку семи років навчали варити кашу. А оберіг їй в цьому допомагав, так як в першу чергу по ньому міряли кількість крупи. Тому ляльку робили висотою з мірну склянку. Сама Каша наповнюється крупою: рис (багатство), овес (сила), перловка (ситість).

Серед найвідоміших ляльок, які допомагають господині — Десятіручка. Її робили з соломи або сухої трави з використанням ниток різних кольорів і тканини. У процесі створення господиня повинна придумати справу для кожної з рук, щоб Десятіручка знала, в яких справах потрібна її допомога. Через рік ляльку спалювали і робили нову по необхідності.

Однак господині потрібна не тільки допомога, а й захист. В охороні будинку від злих духів і недобрих людей допомагала Берегиня будинку. Її робили зі старих непотрібних рушників, наволочок і скатертин, які добре служили дому, але вже не годилися для подальшого використання.

Окремо ще можна виділити ляльок для наречених ( Ялинка — берегиня приданого, Наречений, Дівка-Баба, Славуніца ). Вони охороняли придане, допомагали зустріти нареченого, оберігали дівку на виданні і допомагали в щасливого життя.

Як зробити ляльку оберіг своїми руками

Роблячи слов’янські ляльки обереги своїми руками, ножиці і голки не використовувалися, тканини і нитки відривалися руками. Зараз, звичайно, допускається використання ножиць. Однак справжні майстрині дотримуються правил предків. Всі тканини для ляльок — це натуральні льон, вовна і бавовна. Можна використовувати Домоткань, проте її так просто не купити в магазині. Нитки також використовуються тільки натуральні. Що стосується кольорів, то для деяких ляльок є певні кольори, які символізують діяльність самого оберега. А для інших — вибираються нитки різних відтінків. Наприклад, для Десятіручкі необхідні нитки десяти різних відтінків.

Ще одне правило — у слов’янських ляльок, на відміну від інших, немає особи. Вважалося, що без обличчя цей оберіг не принесе зла дитині і дому.

Традиційно ляльки робили тільки жінки і підлітки й уявлення, чоловіки до цього таїнства не допускаються.

У різних ляльок свої терміни дії. Якісь зберігалися на все життя, інші до того, як виповнюється задумане, а треті спалювалися через цілком конкретний часовий проміжок. У наш час створення ляльок-оберегів, майстер-класи з яким є у величезній кількості в мережі, використовується не тільки, як магічна практика, але і в психологічній роботі, як з дітьми, так і з дорослими.

Якщо ви хочете, наприклад, ляльку на удачу, то майстер-клас краще шукати тільки перевірених рукодільниць, які навчать, як правильну техніку, але і розкажуть про історію самого оберега, про його правильному використанні.

Слов’янські обережні ляльки — це величезна скарбниця інформації, яка збереглася в наші дні. Правильно використовуючи її, можна не тільки зайняти себе і дитину, але і захистити свою сім’ю.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: