Користь і шкода білих грибів

Користь і шкода білих грибів

Зміст:

Ось вже не одну тисячу років людство живе полюванням і збиранням. Гриби були основною складовою раціону жителів Стародавньої Русі, а головним серед них був і є боровик — білий гриб, за яким любителі тихого полювання ведуть справжню погоню. Чим він так полюбився грибникам і чому його вважають за краще іншим представникам цього виду?

Користь і корисні властивості білих грибів

Перше, за що полюбився білий гриб — це чудовий смак і аромат. По дому, в якому з нього готують суп, салат або будь-якої соус, розноситься неперевершений запах. Однак, на тлі цих якостей виділяються ще і інші, пов’язані з його корисними властивостями. Боровик містить в собі велику кількість вітамінів — С, Е, РР, групи В, а також

Мінералів — заліза, марганцю, цинку, хрому, фтору, кобальту, кремнію, кальцію, магнію, натрію та інших. Рибофлавін забезпечує нормальну роботу щитовидної залози, полісахариди і сірка борються з онкологічними захворюваннями, а лецитин оберігає стінки судин від поганого холестерину і виступає відмінною профілактикою атеросклерозу.

Чим ще примітні білі гриби? Користь цього жителя лісів полягає в здатності оновлювати клітини завдяки присутності в складі амінокислоти під назвою ерготионеїн. Що входять до складу антиоксиданти підвищують імунний захист, а алкалоїд герцедін підсилює дію препаратів, спрямованих на лікування стенокардії.

Користь і шкода білих грибів один з одним непорівнянні: це один з небагатьох продуктів, який добре стимулює травлення, покращуючи секрецію шлункового соку. Користь страв на його основі значно перевищує користь м’ясних і курячих бульйонів, що прописуються пацієнтам з хворим шлунком.

Де збирати білі гриби

Де ростуть білі гриби? У ялинниках і соснових борах на території Америки, Росії, Туреччини, Монголії, Японії, Китаю та ін. Боровиков немає тільки в Австралії. Вільхових і осикових лісів вони цураються, а ось сусідству беріз, дубів, буків, грабів і ялин радіють. Зустрічаються боровики і біля заростей ялівцю.

Білі гриби в лісі можна шукати на початку червня і до середини вересня. У південних районах грибний сезон триває до настання холодів і перших заморозків. Але, звичайно, є обов’язковими тривалі дощі, які впливають на зростання і всіх інших представників цього виду.

Не варто чекати, що боровик сам «кинеться» в очі грибникові: за ним доведеться пополювати. Він часто ховається під мохах, в опалому листі або за перетлевшім хмизом. Потрапивши на освітлену і обігріту сонцем галявину, потрібно шукати особливо ретельно: саме такі місця вибирає цей гриб.

На узліссі, біля просік і не густому лісі можна виявити цілу сім’ю: боровик рідко зростає поодинці. Іноді в соснових борах вдавалося на одному місці зібрати до 19 боровиків. А в березових гаях в одному місці можна наповнити кошик понад 40 представниками цього виду.

Як відрізнити помилковий білий гриб від справжнього

Жовчний гриб

Цей білий гриб має товсту закруглену знизу ніжку і велику м’ясисту капелюшок, яка може мати як світло-жовтий, так і темно-бурий колір. Забарвлення визначає місце зростання і вік.

Боровики з соснового лісу відрізняються більш темними капелюшками. Розміри цей представник може мати досить гігантські: 30 см у висоту і діаметр капелюшка близько 50 см. Помилкові гриби, як відрізнити? Боровик нерідко плутають з жовчним грибом, але у останнього нижня поверхня капелюшки брудна, ніжка відрізняється сітчастим малюнком темного відтінку, а м’якоть рожева, гірка на смак.

Як виглядають неправдиві білі гриби? Вони схожі на молоді дубові білі гриби. Ростуть сім’ями, що і збиває з пантелику грибників, які вважають, що отруйні представники ростуть на самоті. Їх капелюшок така ж опукла і має коричневий або бурий колір, але головна відмінність стосується саме кольору м’якоті, тому як у боровика вона не рожевіє згодом, а залишається такою ж білою. Ну і смак знову ж. Сатанинський гриб відрізняється від білого трубчастим шаром червонуватого відтінку, а на зламі він синіє або червоніє.

Сатанинський гриб

Шкода і протипоказання

Шкода білих грибів пов’язаний тільки з діяльністю самої людини. Забруднення навколишнього середовища токсинами, важкими металами та іншими відходами промислових підприємств призводить до того, що гриби як губка, вбирають їх у себе і стають неїстівними, викликаючи при вживанні в їжу важкі отруєння. Ось чому екологи і дієтологи всіх країн стверджують, що сьогодні їстівних грибів на планеті вже не залишилося. Але грибники продовжують свою тихе полювання на свій страх і ризик, намагаючись збирати боровики та інші види подалі від трас і підприємств — в глухих тайгових лісах.

З цієї причини не можна білі гриби вагітним, адже якщо трапиться отруєння, плід може істотно постраждати. Не варто вводити цей продукт в раціон маленьких дітей, травна система яких ще недостатньо сформувалася, щоб впоратися з їжею, багатою хітином.

Гриби можна потроху включати в їх меню починаючи з 7-мілетнего віку й то не лісові, а вирощені штучно — печериці та гливи. Дієтологи рекомендують готувати страви з сушених боровиків — так вони краще засвоюються, та й всі присутні в них поживні і цінні речовини зберігаються практично в первозданному вигляді. Так що все добре в міру, та й потрібно знати, де можна збирати гриби, а де ні.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: