Кефір — користь, шкода і правила вибору напою
Автор: Валентина Мальгіна
Зміст:
- Склад кефіру
- Користь кефіру
- Натщесерце
- Перед сном
- З гречкою
- З корицею
- Загальна
- Шкода і протипоказання
- Правила вибору кефіру
Кефір прийшов в Росію з підніжжя гір Ельбрусу. На Кавказі вперше була створена закваска, рецепт якої до сих пір зберігається в таємниці. Коли приїжджали відпочивати на Кавказ гості розсмакували освіжаючий напій, а лікарі вивчили хімічний склад кефіру, то напій стали поширювати в Росії.
Склад кефіру
Без кефіру не можна уявити здорове харчування. Напій цінний як продукт і як ліки. Докладний вітамінно-мінеральний склад напою з жирністю 3,2% описаний в довіднику «Хімічний склад харчових продуктів» Скурихина І. М.
Напій багатий:
- Кальцієм — 120 мг;
- Калієм — 146 мг;
- Натрієм — 50 мг;
- Магнієм — 14 мг;
- Фосфором — 95 мг;
- Сірої — 29 мг;
- Фтором — 20 мкг.
В кефірі містяться вітаміни:
- А — 22 мкг;
- С — 0,7 мг;
- В2 — 0,17 мг;
- В5 — 0,32 мг;
- В9 — 7,8 мкг;
- В12 — 0,4 мкг.
Напій буває різної жирності: від 0% до 9%. Від жиру залежить калорійність.
У кефіру жирністю 3,2% на 100 грамів:
- Калорійність — 59 ккал;
- Білки — 2,9 гр;
- Вуглеводи — 4 гр.
Вуглеводи кисломолочного продукту представлені переважно лактозою — 3,6 гр, галактозою і глюкозою.
В кефірі лактоза частково перероблена в молочну кислоту, тому кефір засвоюється легше, ніж молоко. В 1 мл кефіру мешкає близько 100 млн молочних бактерій, які не гинуть під дією шлункового соку, а досягають кишечника і розмножуються. Молочні бактерії те саме бактеріям кишечника, тому допомагають у травленні і перешкоджають розмноженню шкідливих мікроорганізмів.
У процесі сквашування в кефірі утворюється спирт і вуглекислий газ. Вміст спирту в 100 гр. — 0,07-0,88%. Це залежить від віку напою.
Користь кефіру
Натщесерце
Сприяє схудненню
У склянці кефіру міститься 10 гр білків, а це 1:10 від добової норми чоловіків і 1: 7 від норми жінок. Білок необхідний для м’язової маси, поповнення запасів енергії і при цьому, переварюючи, білок не відкладається в жир.
Напій дозволений при білкових дієтах, тому корисно пити кефір вранці на сніданок або до сніданку.
Користь кефіру натщесерце полягає в тому, що напій «населяє» кишечник з ранку корисними мікроорганізмами і готує орган до майбутнього дня.
Перед сном
Допомагає жкт
Щоб організм отримував з їжі корисні речовини, продукти повинні розщеплювався бактеріями кишечника. Спочатку бактерії переробляють їжу, а потім кишечник всмоктує необхідні речовини. Але ці процеси іноді порушуються і в кишечнику і замість корисних переважають шкідливі мікроорганізми. В результаті їжа гірше засвоюється, організм недоотримує вітаміни і мінерали, з’являються здуття, діарея, нудота. Через дисбактеріозу кишечника страждають інші органи, так як патогенні мікроорганізми не зустрічають опору.
В кефірі містяться мільйони корисних бактерій, які розмножуються і витісняють «погані» бактерії. Користь кефіру для організму полягає в тому, що напій допоможе впоратися зі здуттям, нетравленням і запорами.
Заповнює потребу в кальції
Стакан кефіру жирністю 3,2% містить половину добовий норми кальцію і фосфору. Кальцій — головний будівельник кісткової тканини, необхідний для міцних зубів, волосся і нігтів. Але щоб кальцій засвоївся, повинні бути дотримані умови: наявність вітаміну Д, фосфору і жирів, тому для заповнення кальцію доцільно вживати жирний напій — не менше 2,5%. Кальцій краще засвоюється вночі. Цим і пояснюється користь кефіру на ніч.
З гречкою
Кефір і гречка — союзники, які діють на організм спільно. У продуктах міститься калій, мідь, фосфор і кальцій в рази більше, ніж окремо. Гречка багата харчовими волокнами, кефір — біфідобактеріями. У тандемі продукт очищає кишечник від шлаків і наповнює його корисної флорою. Гречка з кефіром корисна при схудненні, так як не провокують вироблення інсуліну, тому насичує на довгий час.
З корицею
Дієтологи не втомлюються експериментувати і вигадувати нові корисні поєднання продуктів. Так з’явився напій з кориці і кефіру. Кориця прискорює обмін речовин, пригнічує вовчий апетит і притуплює вироблення інсуліну. Кефір запускає роботу кишечника, допомагає компонентів кориці краще всмоктуватися в кров. У такому поєднанні продукти прийдуть на допомогу тому, хто дотримується правильного харчування, займається спортом, а скинути зайву вагу, як і раніше не може.
Загальна
Бореться з зневодненням і набряками
У статті «Велика посуха: що краще пити в спеку» кандидат медичних наук, гастроентеролог і дієтолог, співробітник Клініки лікувального харчування Інституту харчування РАМН Михайло Сергійович Гурвіч наводить список жароутоляющіх напоїв. У числі перших знаходяться кисломолочні продукти: кефір, бифидок, ряжанка, несолодкий йогурт. Завдяки кислуватий смак напій втамовує спрагу, а що входять до складу мінерали дозволяють затримати рідину.
При цьому, на відміну від солоної мінеральної води, кефір не затримує зайву рідину в організмі, а навпаки, виводить надлишок вологи. Продукт допомагає зняти набряк і тонізувати клітини організму.
Дозволено при алергії на лактозу
При алергії на лактозу організм не може розщеплювати молекули білка лактози, від чого страждає травна система, виникають здуття, діарея, нудота. В кефірі лактоза перетворюється на молочну кислоту, яка легко засвоюється.
Корисний кефір для жінок, які годують груддю, так як напій, на відміну від молока, не провокує кольки у малюка і не викликає алергічних реакцій.
Знижує рівень холестерину
Для тих, у кого рівень холестерину в крові перевищує допустимі норми, корисний знежирений кефір, так як напій здатний знизити рівень «поганого» холестерину. Але знежирений напій біднішими по живильному складу, ніж жирний: з нього важче засвоюється кальцій.
Шкода і протипоказання
Кефір має недоліки, через які він не завжди корисний.
Напій протипоказаний до вживання при:
- Гастритах і виразках з підвищеною кислотністю;
- Отруєннях і шлунково-кишкових інфекціях.
У статті «Хліб насущний і причини алкоголізму» професор Жданов В. Г. розповідає про шкоду кефіру для дітей. Автор пояснює це тим, що напій містить спирт. Найменше спирту в одноденному напої. Коли продукт старше 3 днів, довго зберігався в теплому місці, кількість спирту збільшується і досягає 11%.
Шкода кефіру для організму проявиться, якщо напій старше 3-х днів, так як в ньому загинули бактерії. Він зміцнює і викликає бродіння в кишечнику.
Знежирений кефір, хоча і відрізняється легкістю, все ж поступається жирному за цінністю. У ньому частина речовин не засвоюється без жиру.
Правила вибору кефіру
Найкорисніший кефір — приготований з домашнього молока на аптечної заквасці. Але якщо обставини не дозволяють виробляти напій, то потрібно знати, як правильно вибрати його в магазині.
