Глютен — що це таке і чи шкідливо для організму

Глютен - що це таке і чи шкідливо для організму

Зміст:

Глютен входить до складу м’ясних продуктів, молока і ніжних на смак йогуртів. Ще глютен зустрічається в печиво, булочки для гамбургерів, шоколадних батончиках та інших продуктах, що містять пшеницю або перловку.

Що таке глютен

Глютен — білок складного типу, який входить до складу злаків (в першу чергу, пшениці, ячменю та жита). Пшениця — рекордсмен за змістом глютену, зерно на 80% складається з нього.

Дослівний переклад латинської назви gluten — «клей», тому друга назва у глютену «клейковина».

Вже давно вчені з’ясували, що таке глютен з точки зору хімії і харчування. За морфологічними даними — це сіре, клейка і несмачне речовина. Але за рахунок глютену продукти стають еластичними.

При високій кількості глютену тісто виходить пружним і потім перетворюється в пишну випічку. Глютен використовують як консервант, тому штучний варіант додають в кетчупи і соєві соуси. Часто він ховається за назвою «модифікований харчовий крохмаль».

Чому глютен шкідливий

Дієтологи і лікарі з маркетологами твердять, що глютен — це шкідливо. Перш ніж вирішити для себе, чи варто виключати речовина з раціону, дізнайтеся яка користь і шкода глютену для організму.

Дві причини виключення білка з раціону:

 • Непереносимість глютену.
 • Алергія на глютен.
 • Корисне речовина у великій кількості теж викликає негативні реакції організму — від алергії, інтоксикації, подразненні слизових, розлади травної системи до непоправної шкоди здоров’ю.

  Непереносимість глютену

  Захворюванню «целіакія» або глютеновая енеропатія схильний 1% жителів планети. Імунна система бореться з глютеном, сприймаючи його як чужорідний білок для організму. Небезпека точкових ударів по глютену невелика, проте при цьому пошкоджуються області навколо місць його накопичення (тканини шлунка, травний тракт з мозком і суглобами).

  До числа ознак хвороби відносять:

  Непереносимість глютену відноситься до числа генетичних захворювань, подібне непереносимості лактози. Якщо батьки або родичі хворіють на целіакію, то висока ймовірність виявлення і у вас. При цьому доведеться відмовитися від продуктів харчування, в яких міститься глютен.

  Алергія на глютен

  Інший варіант негативного впливу глютену на організм — алергічна реакція. Вона можлива в разі чутливості організму до глютену, або в разі модифікації глютену. В процесі селекції змінюються смакові, фізичні якості злаків, хімічна складова.

  Обов’язково перевірте на непереносимість і на алергію на глютен. Це стосується і дітей — у них алергія на глютен може проявлятися з народження в слабкій формі. При вживанні продуктів з глютеном стежте за реакцією організму. Підозрюючи алергію або непереносимість — зверніться до лікаря.

  Продукти, штучно збагачені глютеном, призводять до ожиріння з цукровим діабетом, інфарктом, атеросклерозом і депресією. Для збереження здоров’я виключіть з раціону дешеву ковбасу. Консерви з напівфабрикатами поміняйте на нежирне м’ясо, овочі і фрукти. Під обмеження потрапляють солодощі з борошняними виробами і соусами.

  Чи є користь

  Глютен вживають здорові люди, так як цей білок безпечний для організму, якщо немає протипоказань. Відсутність клейковини призводить до нестачі вітамінів В і D, магнію і заліза, тому користь глютену для організму вагома.

  Продукти, що містять глютен

  Пам’ятайте, що вживання натурального глютену в розумних межах не принесе шкоди організму.

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: