Шрот розторопші — користь і шкода перемеленого насіння

Шрот розторопші - користь і шкода перемеленого насіння

Зміст:

Дика і стійка розторопша (марьин татарник) використовується в медицині в переробленому вигляді: з неї отримують масло, готують настоянки і екстракти, суху траву перемелюють на борошно. Після віджимання масла залишаються «відходи» або шрот. Шрот розторопші хоч і є «вторинною сировиною», але має лікувальні властивості.

Склад шроту розторопші

Шрот з розторопші з фізичного складу є сухий плівкою (лушпинням), яка залишилася після переробки насіння розторопші. На відміну від макухи, який залишається після виділення масла методом пресування, шрот отримують шляхом екстрагування. Метод переробки насіння впливає на кількість жирів в залишкових продуктах: в макусі їх до 7%, в шроті не більше 3%.

Шрот виглядає як сухе розсипчасте речовина жовто-коричневого забарвлення. Шрот і борошно розторопші — це два різні продукти: в борошні вдвічі більше жирів, але вона поступається шроту по вмісту клітковини.

Достаток харчових волокон — не єдина перевага, за яке медицина звернула увагу на шрот розторопші. Склад лушпиння Мар’їна татарника унікальний завдяки силімарину, який рідко зустрічається в природі. Силімарин — це біологічно активна речовина, утворене трьома хімічними сполуками:

Разом речовини ще називаються флавонолігнанов. У науці вони відносяться до речовин-гепатопротектора, які покращують функціонування печінки.

Силібінін відновлює клітинні мембрани, підвищує опірність і збільшує термін служби. Силібінін прискорює обмінні процеси в клітинах і тому процеси відновлення пошкоджених «цеглинок» печінки відбуваються швидше. Тому препарати на основі розторопші плямистої входять в курс лікування хвороб печінки. Крім рідкісного силібініну, шрот розторопші містить слизу, масла, мікроелементи і дубильні речовини.

Корисні властивості шроту розторопші

У народній медицині з давніх пір застосовується шрот розторопші. Властивості препарату з наукової точки зору вивчені офіційною медициною і доведені науковими дослідженнями в 70-х роках минулого століття вченими Мюнхенського університету. Дослідження полягало в проведенні експерименту на щурах: спочатку особинам давали речовини, які руйнували печінку. Так за 4 місяці загинуло 100% щурів. Потім іншим піддослідним тваринам разом з компонентами-руйнівниками давали розторопшу: в результаті загинуло лише 30%.

У 2002 році Всесвітня організація охорони здоров’я включила шрот розторопші в список офіційних препаратів, рекомендованих для застосування при захворюваннях печінки.

Тепер перейдемо до лікувальних і цілющим властивостям шроту розторопші.

Відновлює клітини печінки

Силімарин відновлює пошкоджені і зруйновані клітини печінки — гепатоцити. Ті клітини, які перестали функціонувати, при регулярному вживанні шроту вже через 14 днів починають нормально працювати, а процеси руйнування зупиняються.

Стимулює утворення нових клітин печінки

Шрот розторопші стимулює процес утворення в печінці нових клітин. Цим він зобов’язаний силімарину. Біологічно активна речовина допомагає печінки виробляти протеїни — будівельний матеріал для нових клітинних структур.

Допомагає печінки справлятися з отрутами

Силімарин бере участь в окислювальних процесах в печінці і допомагає вивести отрути: алкоголь, лікарські препарати, промислові речовини, рослини. При надмірному вживанні алкоголю необхідно пити шрот розторопші, щоб швидше бути в формі.

Виступає в ролі антиоксиданту

В організмі людини утворюються вільні радикали, які не завдають шкоди, якщо їх дія блокується антиоксидантами. Але неправильний спосіб життя, погіршення екологічного фону і шкідлива їжа провокують дефіцит антиоксидантів. Вільні радикали, що не вступили в реакцію з антиоксидантами, згубно впливають на організм людини: руйнують клітини, знижують імунітет, викликають процеси запалення. Вони виступають провокаторами інсульту, варикозного розширення вен, артриту астми і викликають онкологічні захворювання. Активні речовини шроту виступають в ролі антиоксидантів, які нейтралізують дію вільних радикалів на печінку та інші органи організму.

Надає послаблюючий ефект

Знайшов шрот розторопші застосування в якості засобу від запорів, так як у великій кількості містить клітковину. Груба лушпиння счищает зі стінок кишечника продукти переробки і дратує їх, стимулюючи перистальтику.

Підсилює вироблення жовчі

Активні речовини, що містяться в оболонці насіння розторопші, змушують жовчний міхур виробляти жовч і покращують відтік. Жовч допомагає переробляти рясне кількість їжі, жирні продукти і нормалізує жировий обмін.

Допомагає схуднути

У самій расторопше і її продуктах немає компонентів, що спалюють жири або притуплюють апетит. Але багато людей, які страждають ожирінням, не можуть схуднути через інтоксикацію організму, запорів, поганого засвоєння їжі. Допомагаючи кишечнику опорожняться, регулюючи жировий обмін і позбавляючи печінку від отрут, шрот розторопші виконує допоміжну роль для схуднення.

Показання до застосування шроту розторопші

Шрот розторопші показаний до застосування при:

Але БАД без шкоди для здоров’я може вживатися в профілактичних цілях. Вивести токсини, засвоїти рясне кількість їжі за святковим столом, виключити ризик отруєння при прийомі великої кількості препаратів, захистити організм від токсичних речовин і алергенів допоможе шрот розторопші.

Протипоказання і шкоду шроту розторопші

Протипоказання БАДа стосуються астматиків, які страждають захворюваннями органів дихання. Причина — випадки набряклості гортані і нападів задишки. З обережністю слід приймати шрот дітям, вагітним і годуючим.

Може завдати шрот розторопші шкоду тим, у кого в жовчному міхурі є великі камені. Рухома жовч може перемістити камені в місце проток і закупорити їх.

Інструкція по застосуванню шроту розторопші

Як приймати шрот розторопші правильно, щоб не нашкодити організму, залежить від мети. Якщо БАД використовується для профілактики, то досить приймати одну чайну ложку вранці натщесерце, запиваючи водою. Ефект буде досягнутий, якщо проводити процедуру курсами по 20-40 днів не більше 4 разів на рік.

У разі хвороби, коли лікар призначив шрот розторопші, застосування залежатиме від ступеня тяжкості захворювання. Загальноприйнята схема лікування виглядає так: 1 чайну ложку приймають три рази в день за півгодини до їди протягом 40 днів. Випадків передозування БАДа зареєстровано не було, але великий вміст клітковини може викликати сильне подразнення стінок кишечника, тому дотримуйтесь рекомендацій лікаря і не налягайте на шрот розторопші. Інструкція по застосуванню препарату є в кожній упаковці.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: