Четвергова сіль — сучасні і старовинні способи виготовлення і вживання
Автор: Валентина Мальгіна
З Світлої Тижнем в народі пов’язана величезна кількість обрядів і ритуалів. Четвергова сіль також входить в число подібних традицій. Але перш ніж розповісти про те, як її виготовити, слід згадати, що вона з себе представляє.
Зміст:
- Що таке четвергова сіль?
- Перші рецепти чорної солі
- Як зробити зілля в духовці?
- Старовинний рецепт з монастиря
- Як четверговий сіль готували в селі?
- Як раніше використовували чорну сіль?
- Як приготувати чорну сіль в домашніх умовах?
- Чи варто святити чорну сіль?
Що таке четвергова сіль?
В першу чергу це лікувальне зілля народної медицини. Також його широко вживають в магічних обрядах і ритуалах. Згідно з повір’ям, він володіє особливими магічними і навіть цілющими властивостями. Користь цього засобу визнає навіть офіційна медицина. Чому ж у нього така дивна назва? Справа в тому, що цей чудодійний засіб можна зробити тільки один раз — в Чистий четвер. Чистим Четвергом називається один із днів Світлої Тижня, що передує Страсний П’ятниці.
Ті, хто сповідує православ’я, знають, що цей день призначений для очищення. Ці обряди зачіпали як самої людини, так і його речі, а також навколишній простір. Наприклад, особливу силу мав новий вогонь, який запалювали від принесеної з церкви свічки, замість старого. Багато обряди Великого четверга, які мають відношення до «магії першого дня», спрямовані на удачу в сімейному житті, рясні врожаї, здоров’я худоби, захист будинку і сім’ї.
Тому, це прекрасний час для приготування найрізноманітніших ліків. Одним з них є четвергова сіль. Це зілля, приготоване особливим способом, з додаванням різних трав і інших інгредієнтів. Його складові частини можуть варіюватися в залежності від регіону і способу вживання.
Перші рецепти чорної солі
Як вже говорилося вище, є дуже багато варіантів приготування цього зілля. І, зрозуміло, з плином століть рецепти досить сильно змінилися.
Рецепт з квасний гущі дуже старий, можна сказати, один з перших. Зараз квасну гущу зазвичай заміняють борошном або висівками. А насправді в селах використовують для приготування кошти саме квасну гущу. Запитайте у своїх родичів в селі, як вони готують справжню чорну сіль. У рецепті, в більшості випадків, буде присутній квасна гуща.
Спосіб приготування практично не змінився до нашого часу. Для підготовки вам знадобиться сковорідка або іншу посудина з товстими стінками для нагрівання. Насипте туди сіль і гущу. Зачекайте, поки сковорідка розжариться і розмішайте дерев’яною лопаткою. Як тільки суміш почорніє, вимкніть вогонь. Зберігати засіб бажано в тканном мішечку з натуральних тканин.
Як зробити зілля в духовці?
Раніше їжу готували в печі, так що сучасні плити не можуть зрівнятися з тим способом, які використовували в старовину. Тому дехто каже, що для того, щоб приготувати справжню четверговий сіль, треба використовувати духовку замість сковорідки.
Для цього вам знадобиться велика посудина з товстими стінками. Туди поміщають одну частину солі і чотири частини замоченного хліба. Тару ставлять в попередньо розігріту до 250 градусів духову піч. Тримати суміш потрібно до її почорніння, тобто кілька годин. Постарайтеся почати раніше, так як витягнути суміш з духовки потрібно до настання Страсної П’ятниці.
Існують спеціальні рецепти, згідно з якими можна приготувати зілля і без борошна. Отже, щоб приготувати це зілля, вам знадобляться одна частина солі, дві частини квасний гущі, до того ж треба додати запашні трави, як наприклад, лавр і м’яту. На кілограм солі потрібно взяти близько сто грам трав.
На низ тари покладіть листя капусти, а зверху помістіть суміш. Зачекайте, поки суміш придбає чорний відтінок. Вона стане твердим і монолітним шматком. Тому далі вам потрібно буде його потовкти і просіяти за допомогою решета. Сіль вийде ароматною і незвичайною. Навіть доктора, які її досліджували, визнали її безсумнівну корисність. Вони вважають, що така суміш багата на мікроелементи, які дуже корисні організму навіть без магії. Так, в її склад входять цинк, фосфор, кальцій і марганець.
Можна замінити борошно додаванням вівсяних пластівців. На одну пачку солі йде приблизно дві пачки геркулесу. Вам потрібно замочити в холодній воді вівсяні пластівці приблизно на півгодини. Потім злийте воду і змішайте «геркулес» з сіллю. Далі суміш в посудині поставте в духовку. Готовність визначається появою диму. Цей рецепт древнє, ніж міг би здатися на перший погляд. Так, чорну сіль з додаванням вівса готували ще з давніх часів. Але так як сьогодні мало хто готовий лущити і розмелюють овес, то його зазвичай заміняють пластівцями.
Старовинний рецепт з монастиря
Монастирі мають свій, особливий спосіб приготування цього засобу. Він передається з століття в століття. Зрозуміло, для нинішніх умов цей метод не підходить. Тому, якщо ви хочете дізнатися, як приготувати зілля в домашніх умовах, то можете його пропустити.
Отже, в монастирі було завчасно заготовлено сім березових полін, яких викладали в осередку в певному положенні. Далі запалювали полум’я і чекали, поки від нього не залишаться вугілля. Тоді туди обережно вводити згорток з сумішшю солі, різних трав, іноді додавалися квасна гуща або капустяне листя.
Час від часу згорток перевертали, намагаючись рівномірно прогріти його з усіх боків. Одночасно монахи читали молитви, приурочені до цього свята. Кажуть, що цей обряд проводиться і до цього дня. Тому, якщо вам вдасться роздобути це зілля, то обов’язково збережете його. Воно володіє великою силою і допоможе при різних спокусах.
В одних областях цю сіль обов’язково потрібно освячувати в церквах, а в інших правом її готувати володіють тільки ченці в монастирі. Колись вважалося, що щоб зілля знайшло свою цілющу силу, досить просто зберігати її під іконами на Світлий тиждень. Але більшість джерел сходиться на тому, що необхідно перш за очистити сіль полум’ям.
Як четверговий сіль готували в селі?
Найважливішим символом обряду була, зрозуміло, російська піч. Всю сіль, скільки її б не було в будинку, мочили до кашкоподібного стану, а потім додавали мокрий м’якуш чорного хліба. В інших місцях замість хліба використовували квасну гущу. Отриману суміш поміщали на чисту тканину, зазвичай лляну. Іноді ганчірка замінювалося глиняній чашею з щільно прилягає кришкою.
Все це ставилося в піч або ж ретельно прикривалося вугіллям і забувалося до придбання сіллю чорного відтінку. Коли згорток діставали назад, там знаходилася чорна сіль, яка пройшла очисний вогонь. Потім господині її товкли в ступах, просівали за допомогою решета, і використовували у великодніх страв при розговіння, а залишки зберігали за іконами.
Як раніше використовували чорну сіль?
Її додавали в їжу хворим родичам або в воду хворому худобі. Люди вірили, що така сіль зніме порчу та вроки. Якщо ж її зашити в ладанку і носити на шиї, то, згідно з повір’ям, вона може врятувати від кулі на війні або від лихих людей на дорозі. Козопасом завжди ховали щіпку за пазуху, коли вперше за рік йшли пасти стадо на вигін. При сварці чоловіка і дружини крупинки солі під ліжком допоможуть знайти сім’ї мир і спокій.
Раніше, щоб земля добре родила, а урожай не постраждав від паразитів, у воді розчиняли жменю цього зілля і поливали їм ріллю. Для виникнення в будинку теплої і затишної атмосфери, потрібно було розсипати сіль по всіх кутках і залишити так на два дні. Потім слід ретельно замести сміття і поховати в землі, примовляючи:
Як сіль не зійде, так і розбрат не буде
Якщо вам потрібно позбутися від порчі, то приготуйте соляний розчин (на два літри води потрібно додати три чайні ложки зілля). Половину потрібно випити самому, а залишок вилити на річ, на яку була наведена порча. Якщо ви не знаєте, що це за річ або хочете просто вберегти себе від можливого злодіяння, то зробіть сольову лінію перед усіма входами в будинок. Вікна також вважаються входами.
Це магічне засіб можна використовувати і для залучення достатку в будинок. Для цього вам потрібно дочекатися дня перед повним місяцем і поставити на підвіконня посудину з водою, в яку додається пригорща четверговою солі. Далі все необхідно залишити так до настання повного місяця, після чого вмитися нею, одночасно говорячи:
Як місяць зростає, так і мені багатієм бути.
Залишок потрібно вилити вночі за вікно і поріг.
Як приготувати чорну сіль в домашніх умовах?
Щоб її виготовити, вам знадобиться кілограм солі, бажано грубого помелу, і дванадцять ложок борошна. Не можна використовувати йодовану або морську сіль. Борошно ж можна брати будь-яку: пшеничне, житнє, рисова — будь-яка з них підійде.
Потім слід змішати сіль і борошно і висипати отриману суміш в сковорідку з високими бортиками. Зачекайте, поки зілля розжариться, і триразово скажіть наступне:
Чистий четвер, від черевиків і від будь-якого гада збережи і спаси на тривалий термін.
Розмішайте суміш дерев’яною ложкою за годинниковою стрілкою. Тепер вам потрібно залишити її в спокої до півночі і в потрібний час зсипати в маленький мішечок з натуральних тканин. Міцно зав’яжіть його і не залишайте відкритим на тривалий час.
Наступного ранку потрібно встати в досвітніх сутінках, забрати мішечок чарівного зілля і вийти за поріг. Потім почніть обходити всі приміщення в будинку. Обходити слід протисолонь. Але перш ніж ви переступите поріг, скажіть таке:
Всіх Солей Сіль від Чистого Четверга Як в будинок ти увійшла Так страшна біда пішла. Допоможи і збережи Сім’ю від нещастя захисти.
У кожному приміщенні, в якому є двері, цей ритуал слід повторити знову.
Після того, як ви обійде всі кімнати, вам потрібно повернутися до вхідного порога і прошепотіти така заговір:
Все зле йди А благополуччя приходь. Замикаю слово на замок Сіллю запечатую.
Зберігати мішечок із зіллям потрібно обов’язково на кухні, бажано, ближче до плити. Але так, щоб чужі люди не могли його бачити, не варто і розповідати стороннім про це.
Деякі джерела згадують про те, що для більшого ефекту потрібно брати не свою сіль, але з інших будинків. Дійсно, це дуже добре — зібрати сіль «з трьох будинків», якщо вони володіють тими якостями, яких ви б хотіли також мати. Наприклад, отримати сіль у тих друзів, які щасливі у шлюбі, мають гарне матеріальне становище, міцне здоров’я і т. д.
Згадується про цей чарівний зілля в різних старовинних ритуалах. У них вона згадується, як захист від будь-якого зла. Якщо член сім’ї захворів, то книга рекомендує давати йому двічі в день пити воду із зіллям аж до повного одужання. У разі, коли ви хочете, щоб діти не страждали від хвороб, які не вередували і швидко засипали, то додайте кілька крупинок в воду для купання.
Якщо ж бажаєте залучити достаток, то насипте чарівний засіб в сільничку, зроблену з дерева, і помістіть посередині обіднього столу. У разі коли до вас в будинок з’явився недоброзичливець або заздрісник — то дайте йому їжу, приправлену цим зіллям. Ну а якщо прийшов ворог, то після його відходу посипте його слід цим засобом.
Чи варто святити чорну сіль?
Це дуже важливе питання, на який, як не дивно, немає однозначної відповіді. У всіх джерелах рецепт четверговою солі на дому приурочується до великого свята Пасхи. Деякі кажуть, що недостатньо просто запекти лікарський засіб, а потім його потовкти і просіяти крізь сито. Обов’язковою завершальним кроком для них вважається освячення цього зілля в храмі.
Проте це скоріше залежить від світогляду людини. Так як саме по собі зілля не є чисто християнським. Магічні властивості його були відомі ще нашим прабатькам-язичникам. Тому це питання слід вирішити конкретно для себе: чи вважаєте ви освячення необхідним елементом або ж можна обійтися і без цього етапу?
У цьому сенсі віруючим напевно захочеться виконати цю частину рецепта. Представники інших конфесій можуть провести будь-який інший обряд, який, на їх погляд, допоможе придбати солі ще більшу силу. Адже лікарі вважають, що це засіб і без освячення в храмі або магічних обрядів буде корисно для здоров’я. Тому вам варто самому зрозуміти, чи потрібен цей крок чи ні.
Таким чином, ця стаття розповідає про чарівний зілля, яким воно було в стародавні часи і в якому вигляді воно дійшло до сьогоднішніх днів. Тепер ви знаєте, для чого вона призначалася і як правильно її готувати. Зрозуміло, тут надана не вся інформація, і, можливо, ви відкриєте новий спосіб використання цього чудового засобу.