Стоматит на губі: причини і лікування

Стоматит на губі: причини і лікування

Стоматитом називають запальний процес слизової оболонки рота, причиною якого є інфекція. Зовні це захворювання супроводжується появою афт і виразок. Найчастіше інфекція зачіпає мова, небо, ротові слизові оболонки, рідше — губи.

Зміст:

 • Причини появи інфекції на губі
 • Види стоматиту
 • Герпетична інфекція
 • Кандидозний інфекція
 • Виразки афтозні
 • Алергія
 • Інфекція бактеріальна
 • Травматичне ураження
 • Лікування будь-якого стоматиту на губі
 • Коли слід звертатися до лікаря?
 • Лікарські засоби
 • Профілактика захворювання
 • Лікування стоматиту у дітей
 • Причини появи інфекції на губі

  Причинами стоматиту бувають, як правило, будь-які травми ніжною і тонкої шкіри області губ, їх пересихання, хімічний або термічний опік і т. д.

  Таким чином, в організм людини через мікротравми проникає якась інфекція, що провокує появу цієї недуги.

  Ще інфекція в ротовій порожнині може з’явитися через інших захворювань — порушень ендокринної системи, хвороб шлунково-кишкового тракту, алергічних реакцій, порушень системи кровотворення, хвороб серцево — судинної системи, загальної інтоксикації організму людини або інших інфекцій

  . Також недуга проявляється, коли недостатньо дотримується гігієна ротової порожнини.

  Види стоматиту

  В даному випадку все залежить від роду інфекції, яка викликала цю недугу або від причин його появи. Таким чином, буває не один вид стоматиту.

  Але, незважаючи на це, лікування має кілька принципів, які в залежності від різновиду захворювання залишаються незмінними. Ось тільки нюанси в лікуванні все ж є. Вони залежать від типу недуги і впливають на успішність терапії.

  Герпетична інфекція

  Багатьом обивателям навіть не треба ставити питання: чи буває стоматит на людських губах? Відповідь відома, адже це явище не рідкість, особливо герпетична інфекція. Дане захворювання є бульбашки, що з’являються на губах і заповнені прозорою рідиною. Згодом ці бульбашки лопаються, а на їх місці утворюється ранка або корочка.

  Якщо висипання мають груповий характер, то згодом їх розриву залишаться досить великі і болючі ерозії.

  Провісником появи герпетичних проявів є відчуття печіння, свербіння або поколювання в цій області.

  Кандидозний інфекція

  Дане захворювання викликає грибок Кандида, який за своєю природою входить в звичайний склад нормальної мікрофлори людини, але при появі несприятливих факторів може стати патогенним. Грибковий або кандидозний стоматит на губі зовні, як правило, проявляється білим нальотом, що спостерігається на слизовій рота. Згодом він збільшується в об’ємі, але досить легко знімається.

  Безпосередньо під нальотом білого кольору можна виявити запалену яскраво-рожеву або навіть червону поверхню.

  Виразки афтозні

  Невеликі виразки або афти, що з’являються з внутрішньої сторони рота — явище досить часте. Даного виду болячки спочатку мають вигляд пухирців, які досить швидко лопаються, утворюючи при цьому хворобливі круглі виразки з білою серединою і червоними краями.

  Крім даних симптомів афтозним інфекція володіє і іншими проявами — набряклість і кровоточивість ясен, збільшення в ротовій порожнині чутливості, підвищення температури тіла до дуже високих показників.

  Алергія

  Найчастіше у людини проявляється контактна алергічна патологія, яка утворюється в результаті постійного зіткнення алергенних препаратів і предметів з тканинами рота (як приклад, зубні протези).

  У алергіків поява висипань на слизовій губ може спровокувати будь-яка речовина, яка хоч раз контактувало з нею. Причиною появи патології також можуть стати і лікарські препарати (розсмоктуються або застосовуються в процесі лікування зубів).

  Захворювання зовні проявляється набряком тканин і їх почервонінням, слизова ротової порожнини набуває блиск і гладкість. З’являється багато бульбашок, які об’єднуються у великі запальні вогнища, а після лопань утворюються ерозії або виразки.

  Інфекція бактеріальна

  Однією з головних причин появи цієї недуги — бактеріальне зараження.

  Коли на шкірі або слизовій оболонці порожнини рота є травми або рани, то інфекцій зовсім неважко потрапити в організм.

  Ось тільки з безлічі існуючих бактерій, всього лише кілька викликають недуга — як правило, це стрептококи і стафілококи. У деяких випадках спочатку виходить зараження стрептококами, а потім і стафілококами. Ще цю інфекцію, що з’являється на губі, можуть спровокувати диплококки, спірохети, клостридії, веретеноподібні бактерії, гонококи і багато інших видів бактерій. Бактеріальна патологія проявляється у вигляді почервоніння і набряку слизової оболонки ротової порожнини, з’являються виразки і тріщини, відчувається свербіж і печіння, у хворого виникає досить неприємний запах у роті, може підвищитися температура тіла і з’явитися слабкість.

  Травматичне ураження

  В області рота травматичний стоматит виникає в результаті хімічного, механічного або термічного пошкодження її слизової. Пошкодження гострим предметом, погано підібрані або неякісні зубні протези, пошкодження про краю зубів з гострою боку можуть привести до травматичного хронічного захворювання.

  Обмороження, опік, контакт з лугом або кислотою провокують травматичний гострий недуга. Така форма патології із зовнішнього боку нічим не відрізняється від інших, тому постановка діагнозу відбувається, орієнтуючись на передісторії появи висипання.

  Лікування будь-якого стоматиту на губі

  Процес лікування інфекції складається з місцевого впливу на слизову губ і запалені ділянки шкіри протизапальними, анестезуючими і знеболюючими препаратами, а при необхідності, спеціальному загальному медикаментозному лікуванні.

  Разом з готовими препаратами, що продаються в аптеках, можна використовувати і рецепти народної медицини. Процес лікування потрібно починати з перших проявів недуги, щоб уникнути ускладнень і для більш ефективної терапії.

  Коли слід звертатися до лікаря?

  Яким методом лікувати і які при цьому використовувати препарати, повинен вирішувати лікар-стоматолог, орієнтуючись на форму захворювання. До доктора слід звертатися при перших же підозрах або симптомах стоматиту (почервоніння і набряк слизової).

  Лікарські засоби

  Щоб дезінфікувати уражені недугою ділянки рота активно використовують перекис водню, який розводять з водою (1 до 5). Полощіть ротову порожнину вийшов складом кілька разів в день. Також непогано дезінфікує фураціліновая розчин.

  У тих випадках, коли висипання поширилися на зовнішню частину губ, можна наносити спеціальні лікувальні мазі:

  У загальну терапію можуть входити антибіотики, полівітамінні комплекси або імуномодулятори для загальної опірності організму і підвищення імунітету, противірусні препарати. Саме комплексний підхід найбільш ефективний в боротьбі з цією недугою.

  Профілактика захворювання

  Щоб уникнути появи стоматиту, слід уникати переохолодження, відучитися облизувати на вітрі губи. Також небажані жування, прікусиванія губ і травмування сторонніми предметами слизової оболонки.

  Добре діє, як профілактика, курсової прийом полівітамінів.

  Своєчасні відвідування стоматолога і лікування каріозних ділянок також дозволить уникнути в ротовій порожнині підвищення бактеріального фону. Адже регулярні інфекції сприяють появі запального процесу рота.

  Лікування стоматиту у дітей

  Як правило, стоматит супроводжується хворобливими відчуттями, через що дитина може відмовлятися від прийому їжі. З цієї причини, лікування у дітей починають з корекції харчування.

  Бажано, щоб їжа була м’якою, протертою, теплої температури і нейтрального смаку. Кращим варіантом є рідкі пюре, які малюк зможе їсти через трубочку.

  Відносно самого лікування, то воно майже нічим не відрізняється від терапії для дорослих.

  В першу чергу лікарі намагаються знеболити запальний процес, потім призначають специфічну обробку (противогрибкового, антисептичний, антибактеріального чи противірусної дії) і, якщо потрібно, приписують лікування симптоматичного характеру, наприклад, засоби, які допомагають знизити високу температуру.

  Дитячий стоматит обов’язково потрібно лікувати під наглядом стоматолога і тільки тими препаратами, які призначив лікар.

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: