Сир тофу — корисні властивості, застосування і рецепти приготування

Сир тофу - корисні властивості, застосування і рецепти приготування

Зміст:

Шанувальники східної кухні напевно вже давно відкрили для себе сир тофу, але для більшої частини жителів нашого регіону він поки ще залишається чимось екзотичним і незрозумілим. Насправді, даний продукт є східним аналогом звичного нам сиру. Ось тільки готується він зовсім не з коров’ячого молока. Тофу — повністю рослинний продукт, а для його виготовлення використовується молоко, отримане з соєвих бобів. Незважаючи на це, даний сир з упевненістю можна назвати одним з кращих джерел білка. Саме завдяки таким якостям, тофу часто називають «м’ясо без кісток».

Історія сиру тофу

Серед японців і китайців, тофу користується величезною популярністю і вважається мало не культовим продуктом. Він має багатовікову історію, а щодо його появи складено чимало легенд.

Всупереч поширеній думці, батьківщиною тофу є зовсім не Японія. Вперше сир з’явився в Китаї. За однією з легенд, його абсолютно випадково отримав один з кухарів імператора. Слуга, бажаючи догодити своєму панові, вирішив удосконалити смак соєвого пюре і в процесі приготування додав до нього нігарі, сольовий розчин, який отримують в результаті випаровування морської води. Це призвело до хімічної реакції, внаслідок якої пюре згорнулося. Отримане в результаті блюдо припало до душі кухареві, а згодом і всім китайцям. З тофу навчилися готувати різноманітні страви і він міцно увійшов в звичний раціон жителів Піднебесної.

В Японії сир тофу потрапив завдяки монахам-буддистам. Спочатку соєвий сир вживався тільки в монастирях і то, лише як ритуальна їжа. Пізніше він став відомий більш широко, проте довго вважався делікатесом і був доступний тільки багатіям. Ну а за межами східних країн тофу став відомий зовсім недавно — лише в другій половині двадцятого століття, коли вегетаріанство і ідеї здорового харчування придбали особливо велику популярність.

Сир тофу — користь і шкода

Мабуть, найголовніше і цінне властивість тофу — це високий вміст в ньому білка, причому повноцінного, за складом близького до тварини. Соєвий сир за кількістю, наявного білка, перевершує навіть такі відомі його джерела як яйця і яловичина. Але на відміну від білкових продуктів тваринного походження, які призводять до підвищення в крові рівня холестерину, тофу, навпаки, знижує його показники майже на тридцять відсотків. Тому вживання соєвого сиру може стати непоганою профілактикою багатьох хвороб пов’язаних з серцем і судинами. Однак це далеко не всі корисні властивості сиру. Розглянемо найпопулярніші:

Сир тофу — користь

При такій величезній кількості корисних властивостей, тофу вважається ще й нешкідливим продуктом. На думку вчених, шкоди організму соєвий сир може завдати лише при надмірному споживанні. Для всіх чоловіків цього загрожує зниженням концентрації сперматозоїдів, для жінок — надлишком фітоестрогенів, для людей, які страждають ендокринними захворюваннями — загостренням хвороби. Крім цього, що міститься в тофу фітинової кислота, в процесі перетравлення пов’язує деякі мінерали, що ускладнює їх засвоєння.

Тофу в кулінарії

Соєвий сир тофу не має вираженого смаку, його навіть можна назвати прісним. Те ж стосується і запаху. Однак соєвий сир володіє одним дуже чудову властивість — переймати смаки інших продуктів. Тому страви з тофу можуть бути самими різними — кислими, солоними, пряними, солодкими і т. д. Такий сир добре поєднується з абсолютно різними інгредієнтами, його можна гасити, смажити, запікати, варити, маринувати додавати в салати, супи, десерти і т. д. Наприклад, якщо тофу закоптити, за смаком він стане практично не відрізнити від шинки, а після змішування його з какао і цукром — вийде прекрасний вершково-шоколадний крем. Способи застосування соєвого сиру в кулінарії різноманітні і обмежуються лише фантазією кухаря.

Види сиру тофу

Сьогодні сир тофу виготовляють практично за тією ж технологією, що і сотні років тому. Єдина відмінність цих процесів полягає в тому, що зараз сир частіше готують не з соєвих бобів, а з соєвого порошку, який на відміну від бобів не потрібно варити і розминати. Вийшло з цих продуктів молоко, сепарують а потім за допомогою коагулянту створаживается. Як коагулянту найчастіше виступає Нігар, проте іноді його замінюють лимонним соком або оцтом. Після створаживания масу прогрівають, розкладають за формами і охолоджують у воді.

Соєвий сир тофу Виробляють твердим і м’яким. Щільні види відрізняються великим вмістом білка і меншою вологістю. При їх виготовленні, на дно форм, в які поміщається створоженного маса, укладають бавовняну тканину. Так як через хлопок рідина проходить досить добре, сир виходить твердим. Такий сир тофу називають звичайним «бавовняним» або момен-госі. Він буває двох видів: «західний» — твердий, щільний, практично позбавлений вологи і «азіатський» — більш м’який і водянистий.

Для приготування більш м’якого сиру, створоженного масу проціджують через клац. Даний вид тофу називається кину-госі або «шовковий». Він має кремову консистенцію і зазвичай використовується для приготування супів, солодощів, соусів або пюре.

Сучасні виробники нерідко готують тофу зі всілякими добавками. Це збагачує смак самого сиру, а й призводить до втрати його нейтрального смаку.

Тофу — приготування в домашніх умовах

Оскільки технологія виготовлення тофу не так вже й складна, зробити його в домашніх умовах зможе кожен. Ми розглянемо два варіанти приготування — з соєвих бобів і борошна.

Тофу — рецепти:

Для того щоб зробити соєвий сир більш твердим, його не дістаючи з марлі потрібно буде помістити під прес і витримати в такому стані деякий час.

Як зберігати сир тофу

Тофу, куплений в магазині або приготовлений самостійно, зберігатися в холодильнику. Однак перш, ніж поміщати сир в камеру, його необхідно залити злегка підсоленою водою. Це запобіжить вбирання продуктом сторонніх запахів і забезпечить краще збереження. У такому вигляді соєвий сир можна зберігати до семи днів.

Сир тофу також можна і заморожувати. У такому випадку термін зберігання продукту триватиме до п’яти місяців. Але при цьому слід бути готовим до того, що після розморожування його смак і консистенція дещо зміниться. Такий сир стане більш жорстким і пружним, схожим на м’ясо. Розморожений тофу ідеально підійде для смаження, приготування у фритюрі або маринування.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: