Що робити, якщо з’явилася тверда кулька під шкірою?

Що робити, якщо з'явилася тверда кулька під шкірою?

Є люди, які вкрай недбало ставляться до стану свого тіла і здоров’я і навіть явні симптоми патології ігнорують і не сприймають серйозно, поки не «припече». А є такі, яких турбує найменше відхилення, і тоді вони починають задавати безліч питань: а що це зі мною таке, чому так відбувається і що тепер робити?

Наприклад, якщо з’явився твердий кулька під шкірою на обличчі або на тілі — небезпечні такі освіти? І чи потрібно звертатися до лікаря, якщо нічого не болить і не турбує? Як можна прибрати кулька під шкірою, якщо він дуже помітний, що порадять медики і косметологи?

Зміст:

 • Причини утворень під шкірою
 • Способи лікування
 • Профілактичні заходи
 • Причини утворень під шкірою

  Ущільнення під шкірою можуть з’явитися на тілі людини за цілою низкою причин. Звернути увагу потрібно на:

  Найчастіше кульки під шкірою виявляються на руці, нозі або особі, рідше на тулубі і в паху. Зазвичай це доброякісні утворення. Але якщо кулька під шкірою болить при натисканні і зростає, є серйозні підстави для занепокоєння.

  Ось найпоширеніші види утворень під шкірою і причини, за якими вони з’явилися:

 • Жировики. Це маленькі білі ущільнення під шкірою, еластичні, рухливі і безболісні, найчастіше бувають на обличчі, іноді зустрічаються на тулубі та кінцівках. Інша назва — ліпома. Такі освіти доброякісні, вони ніколи не перероджуються в рак. Але виглядають не дуже естетично, тому якщо вони знаходяться на видному місці обличчя або тіла, багато хто намагається їх видалити.
 • Атерома. Це невелика кіста під шкірою, наповнена рідким або гнійним вмістом. Причина атероми — закупорка сальних залоз, часто спровокована інфікуванням ранки, подряпиною, невдалим пірсингом. Зазвичай буває на шиї, тулубі, але може утворитися і на статевому члені при спробі введення під шкіру чужорідних тіл.
 • Грижа. Виглядає, як щільний, досить великий кулька під шкірою, зазвичай випинається на животі або в паху. Причина — зниження еластичності м’язових тканин, вони послаблюються, в просвіт між ними випадає частина будь-якого з внутрішніх органів. Грижа болюча, але якщо пацієнт прийме горизонтальне положення, вона пропаде.
 • Лімфоід або запалення лімфовузлів. В цьому випадку щільний, болючий кульку під шкірою утворюється на шиї, під пахвами, в паху — там, де розташовані ці органи. Причиною найчастіше є бактеріальна інфекція.
 • Фолікуліт. Це невеликі білі кульки з гноєм всередині, бувають на обличчі, грудях, спині, в волосистої частини на члені і жіночих статевих органах. Якщо гнійники запалюються, навколо них з’являється червоний ободок. Причини — недостатня гігієна та інфекційні захворювання.
 • Нерідко щільний, безболісний кульку під шкірою залишається після загоєння ранки, хірургічного втручання (проколу, розрізу, ін’єкції), косметичних процедур (пірсинг, видалення вугрів і т. д.). Такі освіти абсолютно не небезпечні, вони не збільшуються в розмірах, що не запалюються і з часом розсмоктуються самі собою.

  Кульки синього кольору на ногах і стегнах можуть бути проявом варикозу — від такого симптому частіше страждають жінки, що мають пристрасть до тісного взуття на високих підборах.

  Подальше збільшення підшкірна шишка на лікті або долоні може виявитися гігрома — доброякісної кістою. А ось нейрофіброма — м’ясисте, нерухоме ущільнення в глибоких шарах дерми — може перейти в рак.

  Точно класифікувати підшкірне ущільнення і встановити причину його виникнення може тільки лікар. Ні в якому разі не слід самостійно видавлювати, припікати кульку або намагатися позбутися від нього іншими методами і засобами, почутими від знайомих або вичитаними в інтернеті. Спочатку обов’язково потрібно проконсультуватися з дерматологом — консультації косметолога в даному випадку теж недостатньо.

  Способи лікування

  Якщо кулька під шкірою не запалюється, не збільшується і не болить, лікарі радять не чіпати його.

  Виняток становлять:

  В цьому випадку їх потрібно буде пролікувати, а якщо консервативні методи виявляться неефективними — видалити.

  Класичне хірургічне видалення за допомогою скальпеля сьогодні майже не практикується. Використовуються переважно ультразвукової або лазерний скальпель, особливо якщо для видалення підшкірних ущільнень на обличчі або відкритих ділянках тіла звертаються жінки.

  Існують також розсмоктують ін’єкції. Як правило, це гормональні препарати, їх вводять безпосередньо в ущільнення. Невеликі кульки видаляють не завжди, іноді досить просто відкачати їх вміст і пройти курс лікування розсмоктуючими і сприяють регенерації тканин препаратами.

  Лімфоід зазвичай виникає при інфекційних захворюваннях у важкій формі, лікувати запалення доводиться антибактеріальними ліками, добре допомагають примочки з димексидом. Для лікування фолікуліту в більшості випадків буває досить дотримуватися правил гігієни, дотримуватися дієти, що щадить, при важкій формі захворювання призначають зовнішні антибактеріальні, протизапальні засоби.

  Народні засоби теж можуть допомогти впоратися з проблемою. Але слід розуміти, що різноманітні примочки, компреси, розтирання на основі лікарських засобів та інших натуральних продуктів здатні усунути тільки зовнішні прояви захворювання, але не його причину.

  Якщо ущільнення з’явилося при сильній інфекції, гормональний збій, варикозі і інших серйозних патологіях, тільки народна медицина проблеми не вирішить.

  Профілактичні заходи

  Заходи профілактики, як і лікування, визначаються причиною і типом освіти:

 • При інфекційних захворюваннях будь-якого органу слід звертатися до лікаря і проходити повний курс адекватної терапії, а не лікується самостійно підручними засобами.
 • Пірсинг, тату і інші процедури виконувати тільки в перевірених, надійних салонах у професійного майстра і дотримуватися всіх його рекомендацій по догляду за шкірою після процедури.
 • Не забувати про особисту гігієну. Чоловіки повинні регулярно голитися і використовувати дезінфікуючі лосьйони для шкіри, своєчасно міняти і очищати бритву. Жінкам не варто зловживати косметикою, щоб уникнути закупорки пір і подразнення шкіри.
 • Стежити за харчуванням — потрібно звести до мінімуму в раціоні кондитерські вироби, солодощі, копченості, консерви, маринади, готові соуси і ковбаси, алкоголь. Переїдати теж не варто.
 • Якщо є спадкова схильність до онкології або інших серйозних шкірних захворювань — раз на півроку обстежитися у фахівця.
 • Будь-яке утворення на шкірі людини, що зберігається більше семи днів, вимагає пильної уваги і консультації лікаря. Не потрібно чекати, поки воно почне хворіти і рости, надійніше і безпечніше перевіритися в лікарні якомога раніше.

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: