Кукурудзяна каша — користь і шкода смачної страви
Автор: Валентина Мальгіна
Зміст:
- Склад
- Корисні властивості
- Шкода кукурудзяної каші
Кукурудзяна каша стала традиційною стравою молдаван, грузинів і чеченців. Завдяки ціною і смаком вона отримала другу назву — «Хліб бідняків». За допомогою дроблення з кукурудзи виходить крупа — основа для каші.
Склад
Кукурудзяна каша відрізняється специфічним смаком і злегка грубувата. Але головне її відмінність від інших каш — низький вміст вуглеводів і багато білків: їх більше, ніж в одному курячому яйці.
Блюдо містить нерозчинні волокна, які позитивно впливають на травний тракт. Відсутність глютену робить блюдо незамінним в дитячому раціоні.
У каші містяться корисні компоненти:
- Вітаміни В5 і В1 беруть участь в профілактиці відхилень у психічній сфері: депресії і поганого настрою;
- Вітамін Е піклується про красу шкіри і волосся, відповідає за вироблення статевих гормонів.
- Кремній відповідає за функціонування органів травного тракту;
- Мідь, залізо беруть участь в кровотворенні;
- Фосфор необхідний для оптимальної роботи центральної нервової системи.
- Фолієва кислота.
Корисні властивості
Склад визначає користь страви.
Виведення шкідливих речовин з організму
Це відбувається через присутність у складі клітковини. Вона очищає організм і тому кукурудзяна каша корисна при порушеннях обміну речовин і для відновлення балансу в організмі.
Застосування для дієтичного харчування
Вживання показано при таких захворюваннях:
- Цукровий діабет;
- Порушення печінки;
- Патології шлунково-кишкового тракту і жовчного міхура;
- Онкологічне захворювання;
- Хвороби серця і судин.
Каша обов’язково присутній в дієтах при зазначених захворюваннях. Вона підвищує імунітет і дозволяє організму швидше відновитися.
Кукурудзяна каша призначається з лікувальною метою і в ній менше вуглеводів, ніж в інших видах каш: гречаної, ячної і рисової. З цієї причини вона показана людям з ожирінням.
Для краси
За час прийому поліпшується колір обличчя і загальний стан шкіри. Стають міцними ясна і зуби.
Складова дитячого меню
Каша з кукурудзяної крупи відноситься до продуктів, які показані маленьким дітям. Користь для грудничка полягає в тому, що вона не викликає алергічних реакцій.
Боротьба з хронічною втомою
Завдяки вмісту вітамінів групи В вживання страви на сніданок дозволить впоратися з поганим настроєм і хронічною втомою. Замість дорогих таблеток від депресії побалуйте себе тарілочкою ароматної каші.
Омолодження
До складу каші входить вітамін Е, який вважають головним елементом молодості. Він необхідний для волосся і нігтів. При недостатньому надходженні вітаміну в організм, клітини швидше старіють, а шкіра в’яне.
Універсальність застосування
Блюдо готується двома способами:
- На молоці — вибір здорових людей, які люблять себе побалувати легким і ситним сніданком. Це прекрасне блюдо для дитини, що забезпечує зростаючий організм поживними речовинами.
- На воді — вибирають ті, у кого є проблеми зі здоров’ям. Це надійний засіб для схуднення, яке використовують у вигляді гарніру до м’яса, в густому вигляді порізану на шматочки замість хліба, як десерт.
Останні дослідження зернових культур виявили вміст в кукурудзяній крупі каротиноїдів — кольорових пігментів. Вони необхідні людині для профілактики ракових захворювань печінки, шлунка, молочних залоз і макулярного набряку сітківки.
Шкода кукурудзяної каші
Незважаючи на список достоїнств, іноді присутність страви в меню протипоказано. Тому при проблемах зі здоров’ям, захворюваннях з хронічним перебігом проконсультуйтеся з лікарем про застосування кукурудзяної каші в меню.
Ефект швидкого насичення
Блюдо небажано вживати людям:
- З дистрофією. При недостатній масі тіла лікарі рекомендують вживати насичені вуглеводами продукти.
- Мають виразку шлунково-кишкового тракту. Це пов’язано зі створенням почуття насичення і наявністю активних речовин, які провокують загострення хвороби;
- З поганим апетитом.
Наявність активних компонентів
Кашу не вживають при:
- Захворюваннях згортання крові;
- Запорах;
- Тромбофлебіті.
Використання каші на сніданок для грудничка небажано, якщо у нього поганий апетит, так як досить пари ложок, щоб дитина наїлася.
Не їжте блюдо при проблемах з шлунково-кишкового тракту. Краще проконсультуйтеся з лікарем.