Користь і шкода солі

Користь і шкода солі

З тих пір як людство відкрило її для себе, постійно точаться суперечки про користь і шкоду солі, хтось її любить і вихваляє, а хтось лає і називає «білою смертю».

Корисні властивості солі

Сіль складається з іонів хлору і натрію. Іони хлору беруть участь в синтезі соляної кислоти, що міститься в шлунковому соку, а іони натрію, містяться в кістковій, м’язової та нервової тканинах, підтримують нормальне функціонування цих органів. Крім того, сіль бере участь в обмінних процесах на міжклітинному рівні, створюючи тиск між розчинами різних концентрацій, розділених тонкою мембраною і отримав назву осмотичного. Це тиск дозволяє клітинам отримувати необхідні корисні речовини і видаляти продукти життєдіяльності. Недолік солі веде до порушення функціонування всіх систем організму, в яких беруть участь іони. Брак солі в організмі може викликати і дефіцит ваги, внаслідок неможливості клітинами тіла утримати воду, (адже основна складова тіла людини — вода). З цього стає очевидна користь солі при схудненні,

Надлишок — також не користь, а шкоду солі, вона затримує виведення рідини з організму, що накопичується в жирових тканинах, що викликає набряки, а також, згодом, позначається на роботі нирок і сечовивідної системи. Зловживання сіллю викликає підвищення тиску крові, що призводить до хвороб серця і кровоносної системи в цілому. Солі натрію є причиною розвитку захворювань очей. Звичка пересолювати їжу може викликати демінералізацію кісток — остеопороз, що веде до частих переломів.

Користь і шкода солі

В організмі людини постійно присутня від 200 до 300 грамів солі. Вважається, що добові сольові втрати становлять близько 1 — 1,5% від цієї кількості. Таким чином, щоб заповнити запаси солі, людині необхідно з’їдати від 2 до 6 грамів солі на добу. Вживання більше 20 грамів солі на добу призведе до того, що мінімізується вся користь, а шкоду солі вийде на перший план. Кров стає густішою, сповільнюється кровообіг, це посилює навантаження на серце.

Користь і шкода солі залежать виключно від дозування, в якій вживається цей продукт. Підтримка нормальної водно-сольового балансу — головне завдання кожної людини, тому важливо і потрібно вживати, то виключно в рамках норми. А ось прийняти в їжу смертельно небезпечну дозу, що становить 3 грама на кілограм маси тіла, буде вкрай проблематично.

Говорячи про користь солі не можна не сказати про те, що сіль — відмінний консервант, забезпечуючи багаторазове уповільнення розвитку патогенних мікроорганізмів в харчових продуктах, вона є найпростішим і недорогим засобом, що забезпечує тривалі терміни зберігання цих продуктів.

Що ж стосується користі солі і її вибору, то найкраще вживати неочищену морську сіль, в ній міститься маса різних корисних сполук, понад 80 мікроелементів і близько 200 найважливіших хімічних сполук. Проходячи обробку (термічну і хімічну) морська сіль перетворюється в кухонну, але при цьому втрачає практично всі корисні сполуки.

Користь солі неоціненна не тільки в поживних цілях, сіль також широко застосовується як зовнішній засіб: при укусах комах (на місце укусу накладають сольову кашку), для зміцнення нігтів (руки занурюють в сольову ванночку), для позбавлення від вугрової висипки (протирають обличчя насиченим розчином солі), при респіраторних захворюваннях як інгаляцій і для полоскання горла.

Територія жінок

Зараз ви знаходитесь тут:

Можливо, вас зацікавить: