Дієта «стіл 10» — призначення та особливості
Автор: Валентина Мальгіна
Зміст:
- Особливості раціону столу 10
- Рекомендовані продукти:
- Заборонені продукти:
Людям, що страждають від захворювань судин і серця, порушень кровообігу, гіпертонії і ревматизму, медики зазвичай призначають лікувальну дієту, що носить назву «стіл 10». Спеціально підібране харчування, нормалізує метаболізм, позбавляє від набряків, допомагає в боротьбі з задишкою, підвищеною стомлюваністю і порушеннями серцевого ритму. Дотримання дієти «стіл 10» полегшує функціонування серцево-судинної системи, знижує навантаження на нирки, сприяє зміцненню серцевого м’яза і поліпшення травлення.
Особливості раціону столу 10
Велика частина раціону дієтичного столу 10 складається з вуглеводів (але не цукру і борошняних виробів), в добу їх рекомендується вживати до 400 грам, за ними слідують білки, добова норма яких коливається від 90 до 105 грам і на останньому місці стоять жири. При цьому енергетична цінність всієї з’їденої за день їжі Не повинна перевищувати 2600 калорій.
В меню дієти 10 істотно обмежується сіль, її можна споживати до 5 грам в день, а в разі сильних набряків, вона і зовсім виключається з раціону. Крім цього накладаються обмеження на споживання рідини, її загальний обсяг, включаючи киселі, супи і т. д. не повинен перевищувати 1,2 літра на добу, а також продуктів, що містять холестерин і грубу клітковину, що перевантажують нирки і печінку, а також збуджують нервову систему і викликають метеоризм. Паралельно в раціон вводиться їжа багата на метіонін, лецитином, вітамінами, лужними сполуками, магнієм, кальцієм і калієм.
Лікувальна дієта 10 всі страви рекомендує або відварювати, або тушкувати, або готувати на пару. Смажити продукти категорично заборонено, допускається запікання, але тільки після попереднього відварювання. Фрукти рекомендується вживати свіжими, овочі — піддавати термічній обробці. Страви необхідно готувати без використання солі, при бажанні їжу можна злегка підсолювати безпосередньо перед вживанням. При цьому щоб не перевищити денну норму солі варто враховувати, що вона входить в багато продуктів, наприклад, хліб чи ковбасу.
Рекомендовані продукти:
- Пісне м’ясо і птиця, але тільки без шкірки. В обмежених кількостях допускається дієтична або докторська ковбаса вищого сорту, не більше одного яйця на добу, але тільки не смаженого і не круто звареного.
- Всілякі хлібобулочні вироби, крім здоби і листкового тіста, але тільки не свіжі, вони повинні бути або вчорашніми або підсушеними.
- Овочі, ягоди, сухофрукти, зелень, фрукти, але тільки крім заборонених. Однак споживаючи дані продукти, враховуйте, що в деяких з них міститься багато рідини і цукру, це слід враховувати при складанні меню. З обережністю і в невеликих кількостях вживайте капусту і зелений горошок. Помірно споживайте фрукти, що містять грубу клітковину, наприклад, яблука, груші або апельсини.
- Страви з різних видів круп.
- Макаронні вироби та страви з них.
- Овочеві, круп’яні та молочні супи.
- Кисломолочні продукти, молоко, але тільки з невисоким вмістом жиру. Допускаються негострі і несолоним тверді сири.
- Морепродукти, нежирні види риби.
- Рослинні масла, а також вершкове і топлене масло.
- Мед, киселі, муси, варення, джеми, желе, чи не шоколадні цукерки.
- Неміцний чай, компоти, відвари, соки.
Заборонені продукти:
- Жирне м’ясо, копченості, качине м’ясо, субпродукти, більшість видів ковбас, консерви, а також бульйони, приготовані з птиці або м’яса, особливо наваристі.
- Рибні консерви, ікра, маринована, солона, смажена, дуже жирна риба, а також рибні бульйони.
- Грибні бульйони і гриби.
- Бобові.
- Часник, редька, ріпа, редис, хрін, шпинат, цибулю, щавель, все мариновані, солоні і квашені овочі.
- Свіжі хлібобулочні вироби, листкове тісто, здоба.
- Кава, газовані напої, алкоголь і всі напої і продукти, що містять какао.
- Кулінарні та м’ясні жири.
- Перець, гірчиця.
Крім цього дієтичний стіл 10 виключає будь-які напівфабрикати, фаст-фуд і іншу шкідливу їжу. Незважаючи на значний перелік заборон, використовуючи дозволені продукти, цілком можна приготувати безліч смачних блюа, наприклад, рагу, запіканки, тефтелі, суфле, вегетаріанські супи і т. д. Але складаючи меню, врахуйте, що харчуватися рекомендується в один і той же час, в день не менше п’яти разів, при цьому обсяг порцій повинен бути невеликим, а температура їжі комфортною.