Чи може боліти печінка і чим зняти цей біль?
Автор: Валентина Мальгіна
Незважаючи на те, що люди дуже часто скаржаться на болі в печінці, хворіти вона не може. Це обумовлено анатомічною будовою — в ній просто відсутні больові рецептори. Хворобливі відчуття в правому боці можуть виникати при запаленні оболонки-капсули, яка її покриває, і жовчного міхура.
Саме тому про захворювання печінки дізнаються, коли вже діагностується переродження тканин — руйнування органу відбувається безсимптомно. Виявляються хвороби найчастіше випадково, при різних опитуваннях — планових або діагностичних.
Дізнатися, що проблеми пов’язані з патологією печінки, можуть допомогти деякі симптоми. Але це не біль — це розлади функцій в організмі людини.
Зміст:
Функції печінки
Розповісти, як болить печінка, можливо тільки в стадії, коли цей орган зруйнувався майже повністю — нормальні клітини вже замінила фіброзна тканина, що викликало загальну інтоксикацію організму.
Дізнатися про захворювання, пов’язані з цим органом, можливо, якщо уявляєш, навіщо він потрібен.
Найголовніша функція органу — фільтрація. Він очищає кров, відфільтровує шкідливі речовини, які потрапляють в організм, нейтралізує дію отрут. Всі токсини, які потрапляють по кровотоку, залишаються в печінці, і в подальшому залишають організм природним шляхом — з калом.
У печінці накопичуються необхідні для життєдіяльності організму елементи, і одним з них, найважливішим, є глікоген. Якщо зайвий глікоген запасається, знижується рівень цукру в крові, що перешкоджає розвитку цукрового діабету.
Також в печінці накопичуються:
- Залізо — з нього надалі виробляється гемоглобін;
- Фолієва кислота — необхідна для роботи мозку;
- Вітамін В12 — стимулятор росту і імунітету;
- І багато інших корисні сполуки — всього близько 500.
Ще одна дуже важлива функція органу — кровотворення. При її порушенні кров перестає згортатися.
У людини печінку всього одна, і її видалення або руйнування призводить до смерті протягом 1-3 діб. Вижити без цього органу не вийде. Тому коли з’являються симптоми, які вказують на порушення функцій, потрібно відразу вживати заходів, щоб відновити працездатність.
Ознаки функціональних порушень
Чому болить печінка, і за якими ознаками можна здогадатися про пов’язані з нею проблеми?
На неполадки вказують:
- Гіркота в роті, яка спочатку з’являється тільки з ранку, а потім відчувається протягом дня;
- Зміна кольору язика — він стає зеленуватим;
- Пожовтіння білків очей і покривів шкіри — склери реагують найбільш чутливо;
- Поява темної сечі і світлого калу;
- Періодичні болі під ребрами з правого боку.
Якщо ці симптоми спостерігаються тільки після порушення режиму харчування — вживання великої кількості жирної, здобної або пряної їжі — або великої кількості алкоголю, можна не напружуватися. Але якщо вони присутні постійно, бажано починати обстеження.
Жовтизна склер і шкіри з’являється при порушенні фільтрувальної функції: білірубін, що накопичується в печінці, в нормальному стані виводиться з жовчю. При запальних процесах він залишається і викликає загальну інтоксикацію.
Тупий біль під ребрами з правого боку і постійна тяжкість виникають при збільшенні органу. При запальних процесах він набрякає, і капсула — оболонка — має больові рецептори, розтягується. Клінічну картину можна виявити під час обстеження при УЗД.
Щоб зрозуміти, чому постійно в роті відчувається гіркий смак, проводять гастроскопію і ультразвукове обстеження.
Про зміни і порушення печінковий функцій можна здогадатися за такими ознаками:
- Періодично з’являється відчуття проходження вздовж хребта гарячих хвиль;
- Виникають спазми оперізуючого характеру, як від удару струмом;
- Постійно збільшена селезінка — при порушеннях роботи печінки їй доводиться працювати на знос, виконуючи кровотворні функції;
- Оніміння кінчиків пальців і стоп;
- Часті м’язові спазми в кінцівках;
- Потовщення і пожовтіння нігтів.
Останній симптом може з’явитися вже на стадії постійної інтоксикації.
Ці симптоми не обов’язково пов’язані з захворюванням печінки, однак при їх появі варто почати обстеження — якщо хвороба виявити на ранній стадії, то її розвиток можливий загальмувати.
Фактори, що збільшують ризик виникнення патологій
Порушення печінкових функцій викликають наступні причини:
- Неякісні продукти;
- Погана екологія;
- Забруднена вода;
- Часті вжитий алкоголь;
- Ожиріння;
- Інфекції вірусного характеру;
- Генетичні фактори;
- Глистяні інвазії.
Особливо небезпечний алкоголь. Під його впливом жовчні протоки звужуються, жовч застоюється, починаючи руйнувати печінкові клітини — гепаціти.
Це руйнує функції всього організму — через брак жовчі в кишечнику створюються сприятливі умови для активації умовно-патогенної флори, знижується імунітет — змінені клітини вже не можуть диференціювати «свої» і «чужі» структури, з’являється ризик виникнення аутоімунних захворювань.
Крім того, оскільки фільтрація порушена, вільні радикали вільно переміщаються по організму.
Особливо чутливо на них реагують клітини головного мозку — нейрони — вони гинуть.
Непечінкові прояви — слабкість, ознаки патології нирок, болі в суглобах, шкірні реакції. При цих симптомах і відсутності болю в печінці лікувати починають зовсім інші захворювання, виписують медикаменти, які ще більше посилюють загальне нездужання.
Щоб цього не відбувалося, не варто нехтувати загальним обстеженням. Біохімія крові і УЗД-дослідження допоможуть виявити зміни печінкових функцій на ранній стадії.
Що робити, якщо болить печінка?
В першу чергу — як уже вказувалося — необхідно пройти обстеження, а потім проаналізувати, коли найбільш сильно проявляються характерні симптоми.
Якщо це трапляється після вживання алкоголю, то, що робити, коли болить печінка, питати навіть смішно. Досить відмовитися від спиртовмісних напоїв.
Коли болі в правому підребер’ї і нудота з’являються після вживання жирної їжі, то слід переглянути раціон. Не слід повністю відмовлятися від жиру і сідати на пісну дієту — рослинні олії необхідні для підтримки роботи організму.
Медичні препарати не потрібно призначати собі самостійно — їх начінют приймати після установки точного діагнозу. При деяких захворюваннях може знадобитися лікування і іншими засобами — антибіотиками, ліками від глистів або іншими.
Для відновлення печінкових функцій застосовуються не тільки гепапротоктери, але і есенціальні фосфоліпіди.
Тільки лікар може вирішити, яке медикаментозний засіб слід включити в терапевтичний курс.
- До гепапротекторним засобів відносяться: препарати, що містять розторопшу, «Лів-52», «Сірепар», «Гепадиф» і подібні;
- Есенціальні фосфоліпіди — це «Ессенціале-форте», «Есслівер-форте», «Резалют»..
Для лікування печінки застосовуються також препарати з інших груп:
- «Адеметионин»;
- «Метилурацил»;
- Урсодезоксихолевая і ліпоєва кислоти…
У домашніх умовах печінки можна спробувати допомогти, але і це робиться тільки після проведення обстеження. Жовчогінні препарати або дюбаж можна використовувати тільки у випадках, коли немає жовчнокам’яної хвороби. Інакше очищення може закінчитися плачевно — конкременти почнуть рух і застрягнуть в жовчному протоці. Видалити їх можливо тільки під час операції.
Якщо сильно болить печінка, що можна зробити в домашніх умовах?
Сліпе зондування — це процедура, яка допомагає позбутися від застою жовчі і зменшити набряк печінкової капсули.
Проводиться зондування за наступним алгоритмом:
- Ввечері роблять очисну клізму;
- На голодний шлунок випивають воду з розчиненим у ній засобом для дюбаж;
- Роблять кілька фізичних вправ — присідання, нахили, скручування;
- Потім лягають на правий бік, підклавши під праве підребер’я грілку і півгодини лежать.
В якості засобів для дюбаж використовуються сорбіт, рослинні олії, яєчні жовтки, рослинне сировину жовчогінний дії.
Якщо зондування проводити ризиковано, можна самостійно приготувати мікстуру.
Ефективно відновлює функцію печінки чай з кукурудзяних рилець, суміш меду з корицею — на склянку меду 1 столова ложка кориці.
Лікування печінки в домашніх умовах проводиться тільки після лікарської консультації. Самолікування може погіршити стан. Правильно підібрана терапія зможе купірувати розвиток дегенеративного процесу і відновити функції печінки.