Як визначити перелом?

Як визначити перелом?

Від травм і фізичних ушкоджень ніхто не застрахований. Щоб що-небудь зламати або отримати синяк, не обов’язково потрапити в аварію або піддатися нальоту хуліганів. Травмуватися можна і в домашніх умовах.

Якщо в момент фізичного впливу виник різкий біль, то відразу зрозуміти, забій це перелом неможливо.

Щоб надати адекватну допомогу потрібно точно знати, чим відрізняється забій від перелому. Але це не означає, що до лікаря звертатися не слід. При багатьох травмах і вираженому набряку зрозуміти, як і ступінь травми, не може навіть досвідчений лікар. Для цих випадків існує рентген.

Зміст:

 • Загальні ознаки
 • Особливості переломів
 • Особливості надання допомоги при порушенні цілісності кісток
 • Загальні ознаки

  Основними ознаками травми є — виражений набряк, гематома, яка може «розповзатися» від пошкодженої області досить далеко, сильний біль.

  При ударі пошкодження обмежуються м’якими тканинами і окістям. Чим менше підшкірний жировий або м’язовий шар, тим травма болючіше.

  Рухливість може на час обмежуватися, але викликають цей стан не внутрішні пошкодження, а набряк навколишніх тканин.

  При порушенні цілісності кісткової тканини рух стає практично неможливим — спроба змінити положення викликає сильний біль. Причому ця болючість може віддаватися в усьому тілі за рахунок нервової іннервації.

  Біль присутній навіть у стані спокою — на м’які тканини крім оточених поверхонь зсередини тиснуть змістилися кісткові осколки. М’язи рефлекторно скорочуються, намагаючись повернутися в задане положення, але це зробити неможливо — хворобливість наростає.

  Якщо перелом без зміщення, то в стані спокою біль може виражатися помірно.

  Характерною ознакою перелому вважається яскраво виражена гематома — при порушенні цілісності кісток пошкоджуються дрібні і великі судини, відбувається внутрішній крововилив. Але — наприклад — при переломі стегна гематома може з’явитися тільки через добу або навіть двоє, так як кістка оточена щільним м’язовим шаром.

  Особливості переломів

  Дуже багато залежить від того, ближче до якої фаланги розташований перелом.

  При травмі пальців на нозі боляче наступати на стопу, незалежно від того, який палець пошкоджений. Як визначиться з травмой — перелом пальця на нозі або забій?

  Це можливо сказати тільки після рентгена.

  Однак існують і ознаки, які допоможуть диференціювати одну травму від іншої.

 • Порушення цілісності кісткової тканини часто супроводжується втратою свідомості або больовим шоком.
 • При обмацуванні біль посилюється і чути — самому пацієнту — хрускіт уламків.
 • Під очима з’являються виражені крововиливи в формі окулярів.
 • Не можна при пошкодженні подібного виду відмовлятися від медичної допомоги. Окремі уламки можуть пошкодити навколишні тканини, що згодом підвищує ймовірність погіршення зору. Травма носа часто відбувається на тлі струсу мозку або пошкодження хребта в шийному відділі.

  Симптоми порушення цілісності ребра наступні:

 • Біль загальна, вона иннервируется по всій області поразки, але саму болючу точку визначити можливо;
 • В стані спокою хворобливість стихає;
 • Стає боляче дихати, грудна клітка опускається нерівномірно — іноді при вдиху видно, в якому місці сталося пошкодження;
 • При пальпації хворобливість посилюється.
 • Якщо ребра зламані спереду, то біль гостріше, якщо пошкодження зі спини, то потерпілий може відчувати тільки невеликий дискомфорт. Іноді при ударі больовий синдром виражений навіть інтенсивніше, ніж при зламі.

  При порушенні цілісності плеснових кісток:

 • Болю при опорі на стопу і при її пальпації;
 • Деформація стопи;
 • Двосторонній набряк.
 • Порушення цілісності предплюсневих кісток:

  Перелом пальців в цій статті вже розглядався.

  У 6% випадків всіх переломів кісток виникають переломи стегна. У осіб похилого віку їх діагностують у 40% всіх травм подібного роду.

  При порушенні цілісності шийки стегна біль виникає в області тазостегнового суглоба і в паху, пальпація підсилює хворобливість в глибині, але різких нападів не викликає.

  При вертельние переломах — кінця стегнової кістки — напади болю виражені, наростають при спробі змінити положення, нога повернена назовні. Якщо стався зсув кісткових уламків, пошкоджена кінцівка здається коротше. Неможливо ногу відірвати від поверхні — вона не піднімається.

  При вбитих переломах сильний біль нерідко з’являється тільки при травмі, а потім пацієнти спираються на пошкоджену кінцівку, і травма приймається за забій.

  При цих травмах лікарі намагаються перестрахуватися і разом з рентген-обстеженням призначають МРТ кульшового суглоба.

  Ознаки перелому хребта:

  При компресійному переломі рухливість практично не обмежена.

  Особливості надання допомоги при порушенні цілісності кісток

  Основна допомога після травм, що нагадують за симптомами переломи — точний діагноз можна поставити тільки після рентгена — це забезпечити спокій потерпілому.

  Особливо це важливо зробити при пошкодженні хребта — в цьому випадку невміле надання допомоги може призвести до повної паралізації потерпілого.

  Самостійно при пошкодженні хребта можна забезпечить тільки зручне положення — при підозрі на травму шийного відділу потрібно шию зафіксувати коміром.

  При підозрі на порушення цілісності кістки потерпілому потрібно забезпечити спокій і прикласти холод до ушкодженої ділянки.

  Травма носа. Потрібно сісти прямо, трохи нагнутися вперед, затиснути крила носа пальцями, притискаючи ніздрі, потрібно постаратися зупинити кровотечу. На перенісся слід накласти холодний компрес з льоду або носової хустки, змоченого холодною водою. Якщо кістки зламані, то кровотеча триватиме довго.

  Якщо при переломі ребер у хворого з’явилася кров у мокроті, до лікаря слід звертатися в екстреному порядку — це вказує на те, що кісткові уламки пошкодили легені. В інших випадках багато до офіційної медичної допомоги не звертаються: при переломі без зміщення можна обійтися навіть без тугий пов’язки.

  Будь-яке порушення цілісності кінцівок або пальців. Перша допомога — забезпечення нерухомості пошкодженої частини тіла до звернення до лікаря. Надалі — швидше за все-доведеться провести 3-4 тижні в гіпсі. Іммобілізація кінцівки необхідна і при порушенні цілісності стегнової кістки.

  Не потрібно самостійно гадати, зламана кістка чи ні — обов’язково слід звернутися до лікаря. Без рентгена точно поставити діагноз вкрай важко навіть фахівцеві.

  Відновити необхідні функції після подібного пошкодження можливо тільки після грамотного лікування, яке призначається індивідуально на підставі клінічної картини.

  Територія жінок

  Зараз ви знаходитесь тут:

  Можливо, вас зацікавить: